Konferencija za medije na temu Javnog poziva za prijavu kandidata/kinja za dodjelu županijskih priznanja „Volonter/ka godine“ i „Volonterska akcija godine“ za 2023. i 2024. godinu održana je danas, 30. listopada u Zelenoj dvorani u Zaboku.
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug istaknula je kako je Krapinsko-zagorska županija ove godine po sedmi put za redom raspisala Javni poziv za prijavu kandidata za dodjelu županijskih priznanja volonter/volonterka godine te akcija godine za 2023./2024. godinu.
-Ovo županijsko priznanje Županija dodjeljuje u suradnji s Volonterskim centrom VolontirAJMO. Prije svega, ovim se priznanjem želi istaknuti volonterski doprinos koji volonteri te volonterske akcije daju našoj sredini provodeći različite aktivnosti koje doprinose poboljšanju kvalitete života, dobrobiti društva, potiču aktivno uključivanje pojedinaca iz skupina i društva i općenito doprinose razvoju humanijeg društva, razvoju volonterstva, razvoju jedne ljepše sredine u kojoj živimo-rekla je Gregurović Šanjug te dodala kako prijedlog za dodjelu priznanja mogu podnijeti korisnici volontiranja, bilo da su to fizičke osobe koje su koristile volontiranje, bilo da su to organizacije i ustanove u kojima su volonteri volontirali.
Isto tako, kandidaturu mogu istaknuti organizatori volontiranja. Udruge, zaklade, jedinice lokalne samouprave, razna državna tijela, turističke zajednice… Ključno je da su organizirali volontiranje u skladu s zakonom o volonterstvu te da imaju sjedište na području Krapinsko-zagorske županije.
-U kategoriji za volontera/volonterku kandidirana može biti svaka fizička osoba starija od 15 godina koja obavlja volonterske aktivnosti sukladno odredbama zakona o volonterstvu koja provodi volontiranje u organizacijama koje imaju sjedište na području županije. Isto tako je važno da pojedinac koji se ističe za dodjelu priznanja ima u jednoj godini najmanje 40 volonterskih sati u organizacijama na području županije-pojasnila je pročelnica te dodala da se način odlučivanja odvija u dva kruga. U prvom krugu povjerenstvo sužava broj prijava i prijave koje su ušle u uži krug upućuju se na postupak elektroničkog glasovanja gdje se uključuje javnost koja na stranicama Županije ima priliku odabrati volontera ili akciju godine.
Javni poziv za prijavu je otvoren do 4. studenog, a sva potrebna dokumentacija dostupna je na stranicama Županije.
Da joj je čast biti dio ove priče od samog početka rekla je voditeljica volonterskog programa VolontirAJMO, Nikolina Bertol.
-To je priča koja pokazuje da je volontiranje važno zbog razvoja zajednice, da volontiranje povezuje ljude, da ono potiče solidarnost, pozitivne društvene promjene, da stvara zajedništvo-rekla je napomenuvši kako njihov Centar od početka ulaže velike napore u razvoj volonterstva u cijeloj županiji.
-Radimo na jačanju kapaciteta volontera i volonterki, na jačanju suradnje s ključnim dionicima u zajednici, radimo na kreiranju javnih politika usmjerenih volonterstvu, provodimo niz akcija-kazala je Bertol te pozvala sve na uključivanje u Javni poziv.
Voditeljica Volonterskog kluba zabočke gimnazije AGM, Dinka Tomašević Presečki napomenula je kako je volonterski klub počeo s svojim radom 2007. godine i od tada su izuzetno aktivni.
-Već 2008. uručena nam je nagrada Škola-prijatelj zajednice jer je naš program razvoja volonterstva u srednjim školama prepoznat kao jedan od pet najinovativnijih programa u Republici Hrvatskoj i od tada neumorno radimo. Naša je misija razvijati duh volonterstva, graditi suradnji, toleranciju i pomagati drugima-rekla je voditeljica istaknuvši kako organiziraju humanitarne akcije i uključuju se u aktivnosti koje organiziraju druge udruge.
-Posebno u svom fokusu imamo akcije koje pridonose razvoju ekološke svijesti, nastojimo konkretno djelovati svojim akcijama na poboljšanje života u našoj okolici, ali i šire-rekla je te dodala kako je iza kluba zaista puno aktivnosti.
Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ kazala je kako Županija dugi niz godina njeguje ideju i filozofiju volonterizma.
-Volontiranje predstavlja stil života koji čovjek odabire kako bi svoje znanje i vještine, svoje slobodno vrijeme prenio onome kome treba i na taj način činio zajednicu boljom, ljepšom i kvalitetnijom za odrastanje-kazala je Petek spomenuvši kako na području naše županije živi mnogo volontera koji svakodnevno rade u svojoj zajednici.
-Posebno mi je drago što se već niz godina u te naše javne pozive odazivaju volonterski klubovi osnovnih i srednjih škola. To nas čini ponosnima jer u županiji zaista odgajamo mlade ljude u duhu humanizma, solidarnosti, tolerancije, prihvaćanja različitosti, ali i u duhu aktiviranja u svojoj lokalnoj, društvenoj zajednici kako bi život bio ljepši, kvalitetniji i bolji-rekla je Petek te pozvala sve da prijave kandidate i akcije.
Volonteri zabočke gimnazije predstavili su svoje provedene akcije.
Dorotea Broz i Toni Crnić su okupljene upoznali s akcijom Za djecu Nigerije.
-U prosincu 2022. godine organizirali smo akciju Za djecu Nigerije. Cilj te akcije je bio prikupiti sredstva za pokrivanje troškova školovanja i dnevnih obroka za djecu u Nigeriji-rekli su te dodali kako je u školi organiziran velik broj aktivnosti među kojima je i tombola putem kojima su skupljanja sredstva.
-Uz tombolu, pripremili smo i Božićni sajam u završnom tjednu školske godine gdje su volonteri pekli kolače te ih prodavali kako bi prikupili dodatna sredstva-kazali su Dorotea i Toni te su istaknuli kako je odaziv bio i više nego fantastičan.
–Prikupili smo preko 5.000 kuna, što je više od očekivanog. To je pokrilo trošak jednogodišnje edukacije djeteta te više od 1.000 obroka. Ovom edukacijom osim pomaganja željeli smo i pokazati solidarnost među nama-zaključili su.
Gracija Kačavenda predstavila je akciju pošumljavanja Kad bi drveće hodalo.
-Akcija je započela u studenom prošle godine te smo se uz voditeljstvo profesorice uputili u Pregradu. Sedmero volontera našeg školskog kluba uputilo se ondje te izvadilo oko 150 mladica hrasta lužnjaka. Iste mladice pripremili smo za transport do općine Barilović gdje su iduće dane bile presađene od strane volontera Srednje škole Karlovac-pojasnila je Kačavenda te istaknula kako organizaciju pošumljavanja u općini Barilović organizira Udruga šumogojaca sa Savezom hrvatskih izviđača koji već nekoliko godina organiziraju pošumljavanje kroz cijelu Hrvatsku.
-I mi sami smo ovo proljeće imali priliku sudjelovati u njihovoj akciji. Tada je sudjelovalo oko 30 volontera iz naše škole te smo tom akcijom postali dio jedne velike globalne, zelene akcije koja pridonosi borbi protiv klimatskih promjena. Ova akcija bila je i nagrađena od Grada Pregrade za volontersku akciju 2023. godine te smo u svibnju bili pozvani na Green side festival gdje smo dobili Zelenu povelju za sudjelovanje u edukativnim programu šumogojaca-rekla je.
Ovogodišnje aktivnosti predstavile su Lorena Majcen i Sara Pešta.
-Ove smo godine sudjelovali na Kik festivalu te smo pomagali u samoj organizaciji. Cilj festivala je razvoj kulture gledanja filmova kod djece i podizanje vizualne pismenosti. Sudjelovali smo i u Dječjem tjednu gdje su naše volonterke pokazivale djeci predškolske dobi i učenicima prvih i drugih razreda razne igre na temu zdrave prehrane. Igre su zahtijevale fizičku aktivnost i promišljanje o samoj prehrani, ali je cilj bio i dobro se zabaviti-rekle su cure te otkrile kako su sva sredstva odlučili donirati za PIK PAK kuću.
-Nemamo adekvatan prostor gdje bismo mogli provoditi sve naše aktivnosti i radionice pa smo se odlučili da bismo mogli izgraditi jednu veliku kuću u kojoj bismo imali sve na jednom mjestu i gdje bi djeca mogla učiti o dječjoj participaciji, volontiranju, pravima djeteta-rekle su te pozvale kako se za izgradnju kuće koja je počela i dalje primaju donacije.