Povodom objave Indeksa rodne ravnopravnosti za 2024. godinu, zastupnik u Europskom parlamentu, Marko Vešligaj, potpredsjednik Odbora za rodnu ravnopravnost i prava žena, predstavlja rezultate Indeksa na razini Europske unije s osvrtom na stanje u Hrvatskoj.
Indeks rodne ravnopravnosti Europske unije za 2024. godinu iznosi 71 bod od mogućih 100. U indeksu se osobito ističu teme neplaćenog kućanskog rada, nejednakosti na tržištu rada, siromaštva te socijalne sigurnosti. Hrvatska je ostvarila rezultat od 59.7%, što je pad u odnosu na prošlu godinu te smo se ovime smjestili među najgore europske države kada govorimo o rodnoj ravnopravnosti i položaju žena. Na 24. smo mjestu od 27. država EU. Niže od nas su rangirane samo Grčka, Mađarska i Rumunjska.
-Nikako ne možemo biti zadovoljni ovim rezultatima, našli smo se u neslavnom društvu na dnu ljestvice. Očito je da Vlada RH ne čini dovoljno kako bi se poboljšao položaj žena, a pritom nas Europski institut za rodnu ravnopravnost upozorava na činjenicu da je naš rezultat kontinuirano ispodprosječan. To ukazuje na sistemske probleme u nizu područja; od tržišta rada do sudjelovanja žena u političkim procesima i donošenju odluka. – naglašava zastupnik Vešligaj.
Jedno od područja s kojim se ovogodišnji Indeks posebno bavi jest i pitanje rodnog jaza u plaćama koji se na razini Europske unije, kada gledamo razdoblje 2010.-2022. smanjuje, međutim ostaje vrlo prisutan u pojedinim državama članicama.
Kako je kazao zastupnik Vešligaj, Europa je napravila pomake kada govorimo o rodnom jazu u plaćama, no nažalost to nije dovelo do, primjerice, poboljšanja položaja žena kada govorimo o riziku od siromaštva i socijalnoj sigurnosti, gdje je 17% žena u riziku od siromaštvu u odnosu na 15% muškaraca. Tu se postavlja i pitanje rodnog jaza u mirovinama, a osobito je problematičan i aspekt nejednake podjele neplaćenog kućanskog rada gdje je većina tereta i dalje na ženama. Hrvatska pomak bilježi u području sudjelovanja žena na tržištu rada, no postoje problemi kada govorimo o području skrbi i neplaćenog rada, kao i sudjelovanja žena u procesima donošenja odluka.
Zastupnik Vešligaj ističe: “Alarmantno je da nas se ponovno upozorava na iste stvari kao proteklih godina i to primjerice zbog malog broja žena na čelu ministarstva i broja zastupnica u Saboru. Tu su nam rezultati mnogo gori od prosjeka EU-a. Hrvatska ima ozbiljne strukturne probleme kada govorimo o postizanju rodne ravnopravnosti i nužno je pokrenuti vrlo konkretne inicijative kako bismo osigurali da naše sugrađanke žive slobodno, bez nasilja i diskriminacije i s jednakim mogućnostima. Tu ću osobito pratiti implementaciju dviju europskih Direktiva – one o suzbijanju nasilja i o transparentnosti plaća jer bez toga ne možemo očekivati pomake.“
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.