Krapinsko-zagorska županija i Županijsko povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga organizirali su edukaciju Elektroničko nasilje (cyberbullying) i zaštita djece i mladih na internetu.
Edukacija se održava danas, 12. prosinca u Poslovno tehnološkom inkubatoru Krapinsko-zagorske županije u Krapini povodom Međunarodnog mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se obilježava svake godine od 15. studenog do 15. prosinca s ciljem senzibilizacije javnosti.
Ovim obilježavanjem se nastoji upozoriti na problem svih sredstava ovisnosti te potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i uzimanje zajedničkih akcija za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu. S obzirom da djeca i mladi sve više vremena provode na svojim elektroničkim uređajima i na sve učestaliju prisutnost elektroničkog nasilja, pokazala se potreba za edukacijom stručnjaka na području Krapinsko-zagorske županije koji će se baviti ovom temom s naglaskom na odgovorno, sigurno i primjereno korištenje interneta.
Zamjenica župana KZŽ i predsjednica Županijskog povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Jasna Petek istaknula je kako Županija već tradicionalno u mjesecu borbe protiv ovisnosti organizira stručni susret u kojem se nastoji ojačati i educirati sve relevantne sudionike bitne za najaktualniju problematiku.
-Povjerenstvo se odlučilo da je to ove godine elektroničko nasilje jer se informacije u tom području brzo izmjenjuju i na razini godine ima mnogo novina-rekla je Petek dodavši kako je iz tog razloga važno da su svi dobro informirani jer se samo tako može djeci osigurati sigurno odrastanje.
-Jako je važno da stručne suradnice i suradnici u nekom trenu stupe u kontakt s roditeljima i izrazito je važno da upravo oni imaju dobre, kvalitetne i pravodobne informacije o svakoj vrsti ovisnosti-rekla je zamjenica župana i predsjednica Povjerenstva te dodala da je izrazito važno da upravo stručni suradnici ti koji roditeljima daju upute i informacije koje su im izuzetno važne i potrebne da djeca i mladi budu sigurni i zaštićeni od bilo kakve vrste elektroničkog nasilja i ovisnosti.
-Izuzetno je važno da svi mi budemo jako dobro informirani i da znamo što, kako i u kojem trenutku postupiti-zaključila je Petek.
Da će se današnja tema predstavit kroz tri predavanje rekao je Ivan Čaleta, socijalni radnik iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i voditelj ureda Centra za sigurniji internet.
-Na predavanju će biti predavanje posvećeno zaštite djece na internetu, posebno ćemo pokušati približiti ovo područje stručnim suradnicima u školama s obzirom da su nam oni ovdje ciljana populacija, tako da ćemo govoriti o ciljevima, rizičnim ponašanjima na internetu, zaštitnim čimbenicima, društvenim mrežama, online izazovima kao dio društvenih mreža, o zlostavljanju djece, načinima na koji ih možemo zaštititi, prepoznati znakove da je dijete izloženo vršnjačkom nasilju ili da je počinitelj vršnjačkog nasilja i slične teme koje su povezane sa sigurnosti djece na internetu-rekao je Čaleta dodavši kako oni uvijek pokušavaju osnažiti roditelje i poticati ih na komunikaciju i transparentan odnos koji bi stvorio povjerenje između roditelja i djece.
–Bitno je da je prisutno povjerenje kako bi djeca osjećala dovoljnu slobodu da se obrate roditeljima kada dožive neki neugodan ili neželjen kontakt ili sadržaj na internetu i gdje ih roditelji neće osuđivati, smatrati negativcima, nego će biti na njihovoj strani, pomoći će im, reći da će napraviti sve što je u njihovoj moći da ih zaštite i gdje će zajedno postupati prema policiji, školi, Hrvatskom zavodu za socijalni rad i ostalim relevantnim dionicima u tom području-pojasnio je Čaleta te dodao kako je uz komunikaciju važno obratiti pozornost na to što dijete radi na internetu, s kime komunicira, na koji način provodi vrijeme, koliko dugo provodi vrijeme na internetu i slično.
Vrijedi napomenuti kako postoje razne vrste elektroničkog nasilja i razni oblici kako se ono može ispoljavati, ali glavna razlika između elektroničkog i tradicionalnog načina je to što je elektroničko nasilje anonimno, ima širok doseg i može trajati jako dugo.
-Na primjer, kada dođe do fizičkog ili nekog drugog oblika nasilja u školi, dijete kada dođe kući ono je zaštićeno, a kada se radi o nasilju na internetu, dijete je tome izloženo 24 sata dnevno i jako teško je pobjeći i maknuti se od toga-pojasnio je Čaleta.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
mstužić/zip.com.hr 12.12.2024.