Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. studenog, predstavlja važan trenutak za globalnu zajednicu da se podsjeti na duboko ukorijenjen i raširen problem nasilja nad ženama, te potakne djelovanje na svim razinama društva kako bi se smanjio njegov utjecaj.
Ovaj dan posvećen je ne samo žrtvama nasilja, već i svim onima koji se bore za ravnopravnost i sigurnost žena diljem svijeta.
Datum 25. studenog nije odabran slučajno. Na taj su datum 1960. godine u Dominikanskoj Republici brutalno ubijene sestre Mirabal, poznate aktivistkinje koje su se borile protiv diktatorskog režima Rafaela Trujilla. Njihova smrt postala je simbolom borbe protiv nasilja nad ženama i sve većeg otpora prema ugnjetavanju. Danas, sestre Mirabal služe kao simbol nade i hrabrosti, a njihov primjer nadahnuo je pokret za zaštitu prava žena širom svijeta.
Nasilje nad ženama dolazi u različitim oblicima, uključujući fizičko, emocionalno, seksualno, ekonomsko i digitalno nasilje. Mnoge žene diljem svijeta suočavaju se sa zlostavljanjem u obitelji, na radnom mjestu, ili čak putem interneta. Svaki oblik nasilja ostavlja trajne posljedice na mentalno, emocionalno i fizičko zdravlje žrtve.
Fizičko nasilje često je najuočljivije, no psihološko nasilje može biti jednako štetno, jer dugo vremena ostaje skriveno. S druge strane, seksualno nasilje i uznemiravanje na radnim mjestima, u školama i drugim javnim prostorima često nisu prepoznati ili dovoljno ozbiljno shvaćeni. U digitalnoj eri, nasilje je dobilo i nove oblike, poput cyberbullyinga i seksualnog uznemiravanja putem društvenih mreža.
Zašto je važna prevencija?
Obilježavanje ovog dana pruža priliku za važno podizanje svijesti o svim oblicima nasilja nad ženama. Prepoznavanje nasilja, kao i edukacija o tome kako ga spriječiti, ključni su za stvaranje sigurnijeg društva. Uspostava obrazovnih programa, zakonodavne mjere i stvaranje sigurnih prostora za žrtve nasilja ključne su komponente prevencije.
Jedan od najučinkovitijih načina prevencije je osiguravanje da žrtve imaju pristup informacijama, pravnoj pomoći i podršci. Na tom putu izuzetno je važna uloga nevladinih organizacija, socijalnih službi i medija koji mogu pomoći u informiranju zajednice i pružanju pomoći žrtvama.
Podrška Žrtvama
Kada se nasilje dogodi, važno je pružiti žrtvama podršku i osigurati im sigurnost. Mnoge žrtve suočavaju se s poteškoćama u prijavljivanju nasilja zbog straha, društvenih normi ili nedostatka povjerenja u pravosudni sustav. Zato je od ključne važnosti da društvo stvori sigurno okruženje u kojem žrtve nasilja mogu slobodno i bez straha potražiti pomoć.
Službe koje pružaju pomoć žrtvama – poput skloništa, telefonskih linija za pomoć i savjetodavnih centara – čine osnovu mreže pomoći, no potrebno je dodatno ulaganje u ove resurse kako bi bile dostupne svima kojima su potrebne.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama poziva nas sve na odgovornost da prepoznamo nasilje, educiramo zajednicu i poduzmemo konkretne korake kako bismo ga spriječili.
Nasilje nad ženama nije samo problem pojedinca, već društva u cjelini. Potrebna nam je zajednička akcija, od promjena u obrazovnim programima do zakonodavnih mjera koje će osigurati da žene imaju jednaku zaštitu i priliku za život bez nasilja. Na ovaj dan, prisjećamo se svih žrtava, ali i poduzimamo korake prema svijetu u kojem nasilje nad ženama ne bude prihvaćeno ni tolerirano.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
zip.com.hr 25.11.2024.