Connect with us

Progledaj oko sebe, aktiviraj se

Stvorimo društvo bez rodno uvjetovanog nasilja-“To je zadaća svih nas, ne samo pojedinaca…”

Rodno uvjetovano nasilje je prisutno u cijelom svijetu i ono predstavlja društveni problem u kojem su najčešće žrtve žene i djevojke.

Ono uključuje različite oblike fizičkog/tjelesnog, psihičkog/emocionalnog, seksualnog i ekonomskog nasilja.

Do nasilja često dolazi i zbog stereotipa koji i dalje prevladavaju u našem društvu, a koji se vežu uz različite oblike uloga koje su nametnute bilo da se radi o tradicijskim ulogama, obiteljskim ili društvenim ulogama. Upravo iz tog razloga važno je govoriti o edukaciji i prevenciji rodno uvjetovanog nasilja jer su to ključne metode u borbi protiv nasilja ali i razvijanju sigurnije i zdravije društvene zajednice.

Prevencija je izuzetno važna jer je direktno usmjerena na problematiku rodno uvjetovanog nasilja, obuhvaća osnovne uzroke kao što su nasilni obrasci ponašanja, gore navedene društvene i tradicijske ili obiteljske uloge i na kraju samu neravnopravnost spolova.

Provodeći preventivne aktivnosti moguće je utjecati na povećanje informiranost o nasilju, a samim time i na smanjenje pojavnosti rodno uvjetovanog nasilje. Kroz preventivne aktivnosti fokus je na promjeni postojećih stavova i ponašanja.

Edukacijom o važnosti ravnopravnosti spolova, nenasilnim obrascima ponašanja, zdravim oblicima komunikacije i odnosa, postavljanjem granica u odnosu, izgradnji samopouzdanja i samopoštovanja, stvaranju pozitivne slike o sebi moramo biti usmjereni prema široj javnosti, različitim skupinama našeg društva, rekla je Vendi Keserica Tomičić, stručna suradnica CESI, Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela KZŽ.

-Mi kao CESI; SOS telefon i savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije najčešće smo usmjereni, kad se radi o prevenciji i edukaciji o rodno uvjetovanom nasilju, prema mladima. Provodeći preventivne aktivnosti uključujemo različite oblike predavanja i radionica namijenjenih mladima kako bi u dobi u kojoj najčešće dolazi do prvih zaljubljivanja, odnosno mladenačkih veza, znali kako bi zdrava veza, zdravi odnosi trebali izgledati i usmjeriti ih kako bi znali prepoznati nezdrave i nasilne oblike ponašanja u vezi-pojasnila je Keserica.

Mladi vlastite stavove i vrijednosti grade kroz odnose s vršnjacima, ali i kroz popularnu glazbu ili filmove i serije. Zbog toga je jako važno na vrijeme poslati poruku da ne pristaju raditi nešto što im nije ugodno ili što ne žele, zbog, na primjer, pritiska vršnjaka.

-Također, važno nam je dati im informaciju da se ne moraju ponašati na određeni način samo zato što njihov omiljeni pjevač ili pjevačica o tome pjeva. Mladima je važno približiti važnost samopouzdanja i samopoštovanja, također, važno je moći im pomoći u izgradnji pozitivne slike o sebi, ali i slike o zdravim oblicima odnosa jer će na temelju tih iskustava graditi većinu daljnjih odnosa u životu-istaknula je Keserica te dodala kako ključnu ulogu u podizanju svijesti o postojanju rodno uvjetovanog nasilja, načinima na koje se događa, ali i posljedicama koje ono ostavlja igraju upravo prevencija i edukacija.

-Važno je kroz takve aktivnosti informirati kome se osoba može obratiti za pomoć, da postoje mjesta koja im mogu pružiti podršku i da nisu sami ukoliko im se dogodi nasilje. Sve to doprinosi jačanju kapaciteta pojedinca ali i zajednice za prepoznavanje i prijavljivanje nasilja a dugoročno i za sprječavanje rodno-uvjetovanog nasilja. To je zadaća svih nas, ne samo pojedinaca nego cjelokupnog društva. Da se zajedno borimo protiv rodno uvjetovanog nasilja-poručila je Keserica.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

mstužić/zip.com.hr 05.10.2024.

Continue Reading

Aktualno