Connect with us

Progledaj oko sebe, aktiviraj se

Elektroničko nasilje-skrivena prijetnja u virtualnom svijetu

Elektroničko nasilje, u stručnoj se literaturi naziva i nasiljem preko interneta/mobitela ili cyberbullying.

Opisujemo ga ponašanjem u virtualnom svijetu čiji je cilj povrijediti, uznemiriti ili na bilo koji drugi način nanijeti štetu djetetu, mladoj osobi ili odrasloj osobi (ili skupini djece, mladih ili odraslih). Žrtve elektroničkog nasilja vrlo često se ne mogu samostalno zaštiti od takvih postupaka.

Ponašanja koja uključuju elektroničko nasilje najčešće sadrže slanje neželjenih fotografija, video snimki, tekstova, poziva ili poruka, prosljeđivanje gore navedenih oblika bez dopuštenja osobe koja se često nalazi na tim fotografijama, snimkama i drugo. Također u elektroničko nasilje ulaze i sva ona ponašanja u kojima se putem elektroničkih medija otkrivaju osobni podaci drugih osoba, provaljivanje u mail pretince, profile na društvenim mrežama…

O elektroničkom nasilju razgovarali smo s Vendi Keserica Tomičić, stručnom suradnicom u Centur za edukaciju,savjetovanje i istraživanje (CESI).

Elektroničko nasilje je nasilje o kojem treba govoriti češće i glasnije jer najčešće nije vidljivo, djeca i mladi se možda srame obratiti za pomoć, često njihove intimne fotografije ili poruke intimnog sadržaja budu predmetom ucjenjivanja od strane nasilnika odnosno zlostavljača-pojasnila je Keserica Tomičić poslavši poruku svima koji se nađu u takvoj situaciji da se ne boje, da nisu sami i da se obrate odrasloj osobi u koju imaju povjerenja za pomoć.

Može se stati na kraj nasilju, odnosno zlostavljanju samo ako se odlučimo boriti protiv onih koji su nasilni, protiv onih koji zlostavljaju-istaknula je Keserica Tomičić.

Unicef-ovo istraživanje je pokazalo da sve veći broj djece i mladih postaje žrtvama elektroničkog nasilja te je iz tog razloga jako važno da kao društvo reagiramo, da educiramo i otvoreno razgovaramo s djecom i mladima o tome što je elektroničko nasilje, koje su njegove posljedice i kako ga pokušati spriječiti.

Važno je istaknuti i kako današnje generacije djece i mladih virtualni svijet doživljavaju podjednako relevantnim kao i ovaj, „uživo“ svijet. Dobar dio njihove komunikacije s vršnjacima, informiranja o događanjima, provođenja slobodnog vremena, sve se to preselilo u virtualni svijet i valja naglasiti kako bi upravo iz tih razloga puno veću pažnju trebali posvetiti educiranju i informiranju odraslih.

-Bez znanja o svemu tome ne možemo očekivati da ćemo uopće moći razgovarati s djecom i mladima o potencijalnim poteškoćama i opasnim situacijama. Tek kad mi odrasli naučimo što je i kakav je virtualni svijet tek tada ćemo moći govoriti o kvalitetnoj prevenciji elektroničkog nasilja-pojasnila je Vendi te iskoristila priliku da skrene pozornost i na elektroničko (online) seksualno nasilje.

-Istraživanje profesorice Vejmelke, rekla bih iz 2022. godine, pokazalo je kako je skoro 40 posto mladih osoba primilo sadržaj seksualne tematike, a oko 10 posto učenika i učenica dijeli vlastiti seksualni sadržaj-kazala je stručna suradnica napomenuvši kako su ovi podaci su sami po sebi alarmantni, a naročito ako znamo da dio njih to čini na nagovor druge osobe, zbog ucjene ili prijetnje.

-Mladima treba naglašavati kako je dijeljenje takvog sadržaja drugim osobama kazneno djelo, koje podrazumijeva posljedice-kazala je Vendi istaknuvši koliko je bitno naglašavati mladima kako je vrlo teško ukloniti takav sadržaj ukoliko on postane dostupan na internetu.

-Sve to su teme o kojima razgovaramo sa srednjoškolcima prilikom održavanja radionica u Krapinsko-zagorskoj županiji, no smatram kako nije dovoljno da ovakve teme budu zastupljene na jednoj radionici tijekom jedne školske godine-kazala je stručna suradnica.

Naša je odgovornost, svih nas, roditelja, nastavnika, stručnih suradnika, medija i šire zajednice da zaštitimo djecu i mlade koliko god možemo.

-Također bih poručila svima koji su bili ili koji trenutno jesu žrtve ovakvog nasilja da se obrate za pomoć osobi u koju imaju povjerenja, razredniku, roditelju ili na primjer Centru za sigurniji internet za pomoć i podršku jer je vrlo teško prekinuti krug nasilja ukoliko o njemu ne progovorimo-zaključila je Keserica Tomičić.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

zip.com.hr 04.08.2024.

Continue Reading

Aktualno