Aktivizam

ŽENE I PODUZETNIŠTVO: Prečac do bogatog gospodarstva je uklanjanje zapreka poduzetničkim aktivnostima žena

Ženama treba omogućili da na jednakoj razini s muškarcima sudjeluju u gospodarskim aktivnostima. Prema procjenama, ukoliko bi omogućili ženama da na jednakoj razini sudjeluju u gospodarskim aktivnostima, globalno gospodarstvo moglo bi stvoriti dodatnih 160 trilijuna dolara vrijednosti.

Kako smo već puno govorili o tome, nije naodmet ponoviti kako poduzetništvo definitivno ne možemo dijeliti na muško i žensko, poduzetništvo je ili uspješno ili neuspješno, ali – uvijek postoji ono ali. Žene su još uvijek na marginama gospodarskih tokova, još uvijek postoji dosta zapreka poduzetništvu žena bilo da se radio o otežanom pristupu izvorima financija, bilo da se uskraćuju potpore poduzećima u vlasništvu žena, a da ne govorimo o društvenoj podršci. Ubrzanje ekonomskog i društvenog razvoja te podizanje gospodarskih aktivnosti i kod nas, a i u Europskoj uniji nije moguće bez jačeg uključivanja žena. Potpore poduzetnicama trebaju biti kontinuirane, financijske, sustavne i društvene te su neophodne ako želimo dodatno jačanje našeg gospodarstva.

Situacija na polju ekonomskog osnaživanja žena daleko je od idealne i tu ima dosta prostora za rad i napredak. Žene osnivaju manje tvrtki od muškaraca i tek su negdje oko trećine svih poduzetnika ako gledamo EU, a  čine više od polovice stanovništva. U Hrvatskoj je prosjek još niži,  pa tako posljednje Izvješće o malim i srednjim poduzećima u Hrvatskoj 2021. (Cepor) navodi kako je udio tvrtki koje su osnovale isključivo žene bio do 22 posto 2020. Poduzetnica je najviše u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima, kao i trgovini.

Tvrtke koje su osnovale žene donose dvostruko više prihoda po uloženom dolaru od  tzv. „muških“, a znamo da je im investicijski kapital i nije baš dostupan. Stvari su još nepovoljnije za žene kad je riječ o pristupu rizičnom kapitalu. Prema nekim procjenama, europske su poduzetnice 2021. uspjele privući tek 1 posto ulaganja rizičnoga kapitala. Tu se moramo osvrnuti i na velike tvrtke i korporacije koje također, ukoliko uključe veći broj žena u svoje upravljačke strukture, imaju veću vjerojatnost za bolje poslovanje od svoje konkurencije. Isto tako treba pomoći ženama koje traže sredstva i tehničke savjete potrebne za razvoj svoga poslovanja. Potrebno je i sustavno poduprijeti žene poduzetnice u sektorima u kojima ih jako nedostaje, poput područja visoke tehnologije te znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM).

Raznim aktivnostima i osnaživanjem i umrežavanjem žena u slijedećem razdoblju trebamo raditi na tome da se uklone zapreke koje koče razvoj poduzetnica i ukloni dug i dubok jaz u poduzetničkoj aktivnosti između muškaraca i žena.

Jedna od takvih aktivnosti je i Konferencija “Žene i poduzetništvo u Kzž” koja će se održati 5. godinu zaredom u Krapinsko-zagorsko županiji. Zato si rezervirajte utorak, 06. lipnja i dođite u Krapinu u Poslovno-tehnološki inkubator Kzž, Bobovje 52G s početkom u 10 sati. Program se planira od 10,00 do 14,30 h, a sudjelovanje na konferenciji bit će besplatno.

Na konferenciji ćemo razmjeniti iskustva sa našim partnericama iz Slovenije, Austrije i Bosne i Hercegovine, a također pozitivnim primjerima i inspirativnim pričama naših poduzetnica dodatno osnažiti sve naše sudionice. U inspirativnim pričama pokušat ćemo obuhvatiti sve segmente društva, od javnog sektora, politike, obrta, tvrtki, OPG-a kako bi svi zajedno mogli donijeti zaključke koji su to pomaci u društvu potrebni da bi se ubrzale pozitivne promjene.

Partner Konferencije je Krapinsko – zagorska županija, suorganizatori su HGK Županijska komora Krapina, Obrtnička komora KZŽ, Poduzetnički centar KZŽ i Poduzetnički klub žena KZŽ, međunarodni partneri su: iz Austrije Slo. Kor. Tur Avstrijska koroška, iz Slovenije MPI Vrelec Rogaška Slatina i iz Bosne i Hercegovine Udruga poduzetniceIN. Medijski partneri portal Sjever.hr, ZIP portal, Radio Stubica te portal zeneimediji.hr, a organizator tvrtka SL KRAPINA KONZALTING.

sleljak/zip.com.hr 27.04.2023.

Aktualno

Exit mobile version