Sektor informacijsko-komunikacijske tehnologije jedan je od propulzivnijih sektora u kojem muškarci čine veliku većinu zaposlenih u Europi pa tako i u Hrvatskoj. Kako bi se djevojkama približile mogućnosti koje pruža IKT, zagrebačkim su maturanticama u okviru kampanje “Women in Digital” u kino dvorani Kaptol centra 7. i 8. prosinca svoja iskustva prenijele uspješne žene u ovoj branši. Interaktivna predavanja organizirao je Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva kao provoditelj EU Deklaracije o posvećenosti pitanju žena u digitalnom svijetu kojoj je cilj povećanje broja žena u STEM odnosno IKT zanimanjima.
“Iako pruža brojne mogućnosti, IKT se još uvijek prečesto percipira kao “muška branša” pa se mali broj djevojaka odlučuje nastaviti svoj profesionalni put u smjeru informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Naš je cilj razbiti te stereotipe, proširiti vidike i dobrim praksama pokazati kako je IKT svijet jednako otvoren za sve mlade talentirane i vrijedne ljude”, poručio je državni tajnik Bernard Gršić.
Samo dan nakon ovih interaktivnih predavanja Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) promovirao je 467 magistara inženjera, koji su među najtraženijim stručnjacima na tržištu još i za vrijeme studija. Podaci pokazuju da FER trenutno studira 25 posto studentica.
Dr. sc. Katija Rak iz IBM-a istaknula je kako broj žena u IKT-u raste upravo zahvaljujući ovakvim programima i inicijativama. “U IKT-u postoji određena pristranost u odnosu na spol. Neka istraživanja pokazuju da softverski proizvodi koje su dizajnirali muški timovi imaju funkcionalnosti koje su daleko prihvatljivije i prilagođenije muškarcima. Kad su žene dio tima one unose svoju perspektivu i time unaprjeđuju proizvod, zato je važno u kompanijama poticati žene da budu što aktivnije”, poručila je bivša ferovka u čijem je timu danas gotovo 50 posto žena.
Inženjerka elektrotehnike Anamarija Mlinarić, također nekadašnja ferovka, a danas viša menadžerica u tvrtki Deloitte, ohrabrila je djevojke koje se dvoume oko izbora budućeg studija: “Hoće li se dogoditi da ste jedina žena u radnoj sobi – hoće, hoće li se dogoditi da će se na neki vaš prijedlog gledati kao na “antuntunovsko” rješenje – hoće. No, nemojte se bojati biti Antuntun jer će se često pokazati da je rješenje koje predlažete upravo ono najbolje. Nemojte se bojati biti žena u IKT-u”.
Osim što dijele iskustvo studiranja na Fakultetu elektronike i računarstva, zanimljivo je kako su većini ovih žena upravo očevi, znanstvenici i inženjeri, bili najveći uzori i glavna podrška oko odabira područja. Također, pokazalo se da su u toj radnoj sredini neke pronašle i buduće supruge.
Jedna od njih je i dr. sc. Martina Antonić koja je na vrlo spontan, šaliv i motivirajući način podijelila svoja iskustva studiranja na FER-u gdje danas radi kao docentica na Zavodu za telekomunikacije. “Ovaj studij daje veliku širinu, naučit će vas metodologiji rada kako se suočiti s problemima. Marljivost i upornost je ključ uspjeha, no važno je da ističete svoje pozitivne strane i iziđete iz okvira, nemojte se bojati promjene”, poručila je gimnazijalkama.
S njom se složila i magistra IKT-a Rebeka Belavić, kako kaže za sebe, inženjerka po struci i slikarica po duši koja svoj poslovni uspjeh temelji na kombinaciji inženjerstva i kreativnosti. “Na FER-u naučite razmišljati, razumjeti apstraktno i ono najvažnije – postavljati prava pitanja. S ovim faksom možete biti što god želite, ja sam inženjerka ali i slikam, imam izložbe.”
Ivana Janković Šafarić, suvlasnica je dvaju IKT tvrtki u kojima žene čine više od 40 posto tima i jedna je od 7 žena uvrštenih na listu 100 najvažnijih STEM poduzetnika u Hrvatskoj u izboru Lidera 2020. “Sestra i ja oduvijek imamo misiju da želimo podržati žene u IKT-u. Imajući u vidu da djevojke i žene mogu donijeti soft vještine, drugačiji pristup, trudile smo se postići ravnotežu između muških i ženskih kvaliteta u našim tvrtkama”, kazala je Janković Šafarić opisujući sebe kao strastvenu markentigašicu s inženjerskim pogledom na svijet.
Martina Bajza Novaković, menadžerica u ASEE, kompaniji kod nas poznatoj ponajviše po softverskim rješenjima u bankarskom i financijskom sektoru, poručila je gimnazijalkama: “Želim da budete ustrajne kada se nađete u dvojbama da možda ne možete uspjeti u ovom sektoru, možete jer ste već sada u najboljim gimnazijama u Hrvatskoj. Nemojte se bojati, mi smo tu da vas podržimo svojim znanjem i iskustvom.”
Nakon predavanja učenice su imale priliku pogledati jedan od najiščekivanijih filmova godine “Marveli”, a iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva najavljuju tijekom iduće godine organiziranje novih interaktivnih predavanja diljem Hrvatske. Cilj je kroz primjere poslovno uspješnih žena s IKT diplomom potaknuti učenice završnih razreda na profesionalnu budućnost u IKT svijetu.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.