“Potrebno je da se uključi više žena i više mladih – politika nam svima kroji život – sinergija žena i muškaraca u politici i u svim sferama društva daje najbolje rezultate” – poruke su iz Marije Bistrice
U Mariji Bistrici je u Domu kulture u utorak, 12. studenog 2024. godine održana Javna tribina “Žene i politika – muško-ženski pogledi na politiku”.
Na tribini se raspravljalo o odlučujućim faktorima da žene pristupe političkoj sceni i kako ih potaknuti da se više uključuju, te zašto se žene općenito manje politički aktiviraju u svojim sredinama, kakve su mogućnosti za napredak u politici-postoji li stakleni strop kad su u pitanju više pozicije, kao i vječno pitanje kvote – za ili protiv?
Snježana Romić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova KZŽ, pojasnila je kako se ovaj dan obilježava kako bi skrenuli pozornost javnosti na položaj žena u društvu, pogotovo jer mi i dalje živimo u dosta patrijahalnoj sredini.
-I dalje mislim da nam trebaju kvote jer još nismo dovoljno zreli kao društvo, ako se ukinu mislim da bi to kroz nekoliko godina mogao biti korak unazad i da bi se udio žena u politici kroz nekoliko godina opet mogao smanjiti – kazala je Romić.
Da se politika općenito krivo percipira i da je to jedan plemenit posao u kojem svatko daje komad sebe za nešto bolje, naglasila je Valentina Đurek, predsjednica ŽO SDP-a Krapinsko-zagorske županije.
-Svatko od nas, pogotovo u malim sredinama, kada krenemo u aktivnu politiku, postajemo javne osobe te gubimo privatnost i privatan život. To iziskuje veliko odricanje, no mi živimo za zajednicu i to je nešto najplemenitije što čovjek može dati-komad sebe za nešto bolje. Što se tiče kvota, mi u našoj stranci imamo zip sistem, te su i muškarci i žene jednako zastupljene- rekla je Đurek, dodavši kako “stakleni strop” i dalje postoji.
Robert Šplajt, predsjednik ŽO HNS-a Krapinsko-zagorske županije i načelnik Općine Kumrovec kazao je kako oni uvijek paze da žene budu jednako zastupljene, te ih potiču da se počnu baviti politikom.
-Žene u politici imaju veliku šansu napredovanja što se i vidi, i smatram da će i stakleni strop uskoro puknuti. Najbolje surađujem sa ženama, i smatram da je bitna sinergija između muškaraca i žena kako bi sve moglo funkcionirati-istaknuo je Šplajt, osvrnuvši se na kvote za koje je kazao da nisu potrebne.
Da jako dobro funkcionira i surađuje sa ženama kazao je Zoran Gregurović, predsjednik ŽO HDZ-a Krapinsko-zagorske županije, saborski zastupnik i gradonačelnik Krapine.
-Žene su često same sebi najveće neprijateljice. Kvote postoje, no ja osobno smatram da možda nisu dobre. Mi moramo ispunjavati određene kvote jer su propisane Zakonom, no nije u svakoj sredini isto. Svaka sredina ima svoje specifičnosti, i teško je stavljati znak jednakosti između velikih urbanih i malih ruralnih sredina, gdje će se možda netko teže odlučiti da se uključi u određene procese. Puno je teže dobiti neku ženu da se uključi u ruralnim sredinama, napredovali jesmo, ali smatram da svi imamo otvorena vrata, a sve ostalo je stvar ambicije i želje tko se želi u što uključiti i tko je koliko ambiciozan-naglasio je Gregurović.
Kako stranka umirovljenika nema problema sa nedostatkom žena, kazao je Željko Čleković, potpredsjednik HSU-a i predsjednik ŽO HSU-a Krapinsko-zagorske županije.
-Mi smo gotovo na 50 posto što se tiče i članova predsjedništva. Žene su daleko jače što se tiče pregovora i puno su bolji radnici. Treba se boriti da se žene više aktiviraju, što je možda teže u ruralnim sredinama-poručio je Čleković.
Da stakleni strop postoji, a ključni faktori u “razbijanju” staklenog stropa su odgoj i obrazovanje, kazala je Danijela Lončar, članica Suda časti HNS-a, članica predsjedništva ŽO HNS Krapinsko-zagorske županije i predsjednica Ogranka HNS-a Kumrovec.
–Muškarcima je puno lakše jer i dalje živimo u muškom svijetu. Žene se uvijek moraju puno više truditi za svaku stvar koju rade, neovisno o tome koliko su sposobne, da dođu do neke pozicije. Za kvote nisam, jer ako smatramo da smo ravnopravni, onda bi trebalo sve biti 50:50, i ne bi trebali u 21. stoljeću baviti tim pitanjima-rekla je Lončar.
Ana Kruhak, članica Skupštine Krapinsko-zagorske županije, naglasila je kako žene imaju neizostavnu ulogu u društvu ali i političkom životu, a njihovo iskustvo i znanje obogaćuje politički i društveni život u Hrvatskoj.
–Žene trebaju jedna drugima biti pomoć i podrška, jedna drugoj “držati ljestve”, biti hrabre, odvažne, uporne i dosljedne! Nema prečaca. Potrebno je itekako puno truda i rada da bi se nešto ostvarilo i postiglo. Koliko uložiš, trudiš se, toliko će ti se i vratiti. Možda ne uvijek u trenutku i dinamikom kako smo mi to sebi zacrtali, jer nije uvijek sve glatko. No, nije moguće ništa ozbiljnije postići ako se ne bacimo na posao i ne zasučemo rukave. Vrlo sam rano naučila ovu lekciju koju i danas primjenjujem! Mislim da društvo koje želimo je društvo koje će biti uključivo, gdje će svatko moći realizirati svoje potencijale-naglasila je Kruhak.
Da mlade potiču da barem izađu na izbore, rekao je Nenad Sikirica, član Središnjeg odbora HNS-a i potpredsjednik ŽO HNS-a Krapinsko-zagorske županije.
-Za kvote nisam, smatram da bi žene u politici mogle napredovati da ih žene podrže, i smatram da sa kvotama demotiviramo ljude koji dobro rade svoj posao. Netko tko je u stranci 3 mjeseca ide na listu jer je muško ili žensko, dok netko drugi tko godinama radi, i dobro radi svoj posao, zbog kvota ne može ući, i mene brine taj doprinos. Trebale su kvote, jer smo bili u fazi kada su bile potrebne, no danas smatram da nam više nisu potrebne-kazao je Sikrica.
Josip Milički, predsjednik OO HDZ-a Marija Bistrica i načelnik Općine Marija Bistrica, naglasio je kako bi žene koje su aktivne trebale privući i druge žene da se aktiviraju.
-Kod nas kvota ništa ne predstavlja. U određenom momentu su kvote stavljene da zaštite žene, no danas one više ništa ne znače-rekao je Milički, te poručio prisutnoj mladeži da ne odustaju od školovanja i da se aktiviraju u zajednici.
Martina Kurešić, maturantica Srednje škole Zabok rekla je kako joj je vrlo korisno bilo večeras čuti razmjenu mišljenja i kakva je percepcija politike, položaja žena u politici te smatra da bi sa mladimo puno više trebalo komunicirati te teme kroz školski obrazovni sustav.
-Smatram da se žene često ne uključuju u politiku zbog predrasuda i kritika, naročito od strane muškaraca te komentarima kako žene to ne mogu i kako nisu dovoljno jake za tako nešto. Obeshrabruju ih i ograničavaju njihov utjecaj u političkom životu – rekla je Kurešić.
Zamjenica župana Jasna Petek je istaknula kako je jako dobro što ove tribine o ženama u politici kruže županijom.
-Posebno me veseli da je danas s nama i značajan broj muškaraca. Mislim da se najbolje odluke donose upravo u sinergiji muškog i ženskog pogleda te vjerujem da ćemo danas imati zanimljivu i konstruktivnu raspravu-zamjenica župana Petek.
Tribinu su organizirali Povjerenstvo za ravnopravnost spolova KZŽ, Kulturno-informativna scena – Poduzetnički klub žena KZŽ i ZIP portal, a suorganizator događanja bila je Općina Marija Bistrica.
Zaključci svih dosadašnjih okruglih stolova i druženja je da se ovakve rasprave trebaju organizirati na mjesečnoj bazi i to svaki puta na drugom mjestu kako bi se osnažile žene te potaknule da se u većem broju politički aktiviraju. Žene jesu bitne u politici ako želimo demokraciju i razvijeno društvo jer udio žena u općoj populaciji je 51 posto. Sva dosadašnja okupljanja na ovu temu pokazala su potrebu za međusobno osnaživanje i razmjenu iskustva, bez obzira na političke opcije. Žene moraju biti proaktivnije i spremnije se izložiti u javnosti i raznim kritikama, kako bi mogle krojiti politike i odlučivati u kojem smjeru se društvo treba razvijati.+-
Naravno, pri tome ne smijemo zaboraviti koliko je važno motivirati mlade ljude za aktivno uključivanje u lokalnu politiku, kao i za izlazak na glasanje. Sa edukacijama treba krenuti već od najranije dobi, od vrtića, preko osnovne, pa srednje škole kako bi se izbrisali rodni stereotipi u odgoju i obrazovanju.
Na kraju događaja svima je upućen poziv na slijedeći Okrugli stol „Žene u znanosti”. Ovo će biti drugi po redu okrugli stol na tu temu koji zajednički organiziramo u suradnji sa Veleučilištem Hrvatsko zagorje Krapina i Gradskom knjižnicom Krapina. Okrugli stol održat će se u ponedjeljak, 02. prosinca 2024. godine u 18 sati u Gradskoj knjižnici Krapina.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.