Društvo

Paula Ropuš i Emanuela Jerčić zalažu se za bolji položaj žena u svijetu klasične glazbe, a uz to pomažu potrebitima

Paula Ropuš i Emanuela Jerčić kao Duo Cayenne organizirale su humanitarni koncert u dvorani Hrvatskog društva skladatelja gdje su skupljale donacije za Caritasovu Kuću ljubavi.

Violinistica Emanuela Jerčić i pijanistica Paula Ropuš osim što su talentirane glazbenice i profesorice glazbe, također su i aktivne u humanitarnom radu. Zbog toga su odlučile zaradu od ulaznica s njihovog koncerta u Hrvatskom društvu skladatelja darovati Kući ljubavi.

– Odlučile smo donirati novce skupljene na koncertu upravo za Kuću ljubavi jer sam ih ovog Božića posjetila u sklopu humanitarne akcije u kojoj su sudjelovali i neki kolege iz moje glazbene škole Rudolfa Matza. Iskreno, oni su mi do tog trenutka bili potpuno nepoznati, a nakon što sam upoznala voditeljicu i posjetila tu predivnu djecu i majke koje su smještene u Kući, odlučila sam nastaviti suradnju s njima te u nju uključiti i Emanuelu te naš Duo. Smatram da je naša dužnost kao umjetnica koristiti svoj talent za pomoć drugima, a drago mi je i reći kako će se suradnja s Kućom ljubavi nastaviti u obliku glazbenih radionica za djecu i sličnih aktivnosti koje su im potrebne – ispričala je Paula.

Jedna od njihovih najdražih skladbi, a koju su također izvele i na koncertu je sonata prve hrvatske skladateljice Dore Pejačević. Kako naglašavaju violinistica i pijanistica, žene u svijetu klasične glazbe su skoro nevidljive i neprepoznatljive, a njihova je uloga da to doista i promijene.

Skladateljice klasične glazbe gotovo su nepoznat pojam. Jako je malen broj poznatih skladateljica, a široj publici su sasvim nepoznate. Nama je drago što je upravo hrvatska skladateljica jedna od najpoznatijih i priznatijih skladateljica na svijetu. Bilo je žena u prošlosti koje su se bavile skladanjem, no nisu imale toliko prilika objavljivati svoja djela i doživjeti da ih netko izvede. Na skladanje se gledalo više kao na muški posao. Žene su u glazbi češće bile u ulozi izvođača. To je možda glavni razlog zašto nema toliko poznatih ženskih imena u svijetu skladanja – poručila je Emanuela.

Svoj glazbeni talent i potencijal, umjetnice su iskoristile doista maksimalno. Tako je violinistica Emanuela aktivna volonterka u Hrvatskoj mreži beskućnika. Istaknula je kako su prošle godine organizirali u prostorijama Hrvatske mreže beskućnika koncert na kojem je nastupala solo s violinom, a uz to je naglasila kako joj je to možda i najdraža publika do sada. Pijanistica Paula pokrenula je inozemni projekt, Gostovanje osnivača metode Respiro e Movimento, gospodina Giuseppea Ravìja, a radi se o inovativnoj metodi koja pomaže umjetnicima da dostignu svoj puni potencijal i u potpunosti se izraze kroz glazbu.

Izvor: Žene i mediji / zip.com.hr 10.04.2023.

Aktualno

Exit mobile version