Connect with us

Društvo

Vršnjačko nasilje je velik problem u društvu – potrebno ga je prepoznati te sustavno zajednički raditi na dobrobiti svakog djeteta

U utorak, 19. studenoga 2024. godine, u Zagrebu je u organizaciji Akademije socijalne skrbi i Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike održan Međuresorni stručni skup o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima.

Skup je za cilj imao naglasiti ključnu ulogu suradnje između niza sustava kako na zakonodavnoj, tako i na razini terena u situacijama postupanja u slučaju među vršnjačkog nasilja.

Ministar Piletić poručio je kako je jedna od glavnih točaka te suradnje prepoznavanje djece u socijalnom riziku te da, uz zdravstvene djelatnike, ključnu ulogu u prepoznavanju socijalnih rizika imaju i školski stručnjaci te istaknuo kako je jedino kroz jačanje suradnje i poboljšanje kvalitete postupanja moguće stvoriti sustav koji je otvoren promjenama i usmjeren na dobrobit svakog djeteta.

Također, podsjetio je i da je donesen novi Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, još jedan iskorak u sveobuhvatnoj zaštiti djece i mladih. naime, nasiljem među djecom i mladima smatra se svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje prema djeci i mladima od strane njihovih vršnjaka učinjeno s ciljem povrjeđivanja. Nasilje se može, bez obzira gdje se događa, razlikovati po obliku, težini, intenzitetu i vremenskom trajanju, a uključuje ponavljanje istog obrasca – jači protiv slabijih ili grupa protiv pojedinca.

Naime, središnja tema međuresornog stručnog skupa bila je primjena Protokola o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Osim toga, fokus je stavljen na razmjenu iskustava i dobrih praksi vezanih uz primjenu protokola.

U okviru skupa održan je okrugli stol, a izlaganja su održale Maja Sever, predstavnica Hrvatskog novinarskog društva i Marina Ajduković, dugogodišnja redovita profesorica pri Studijskom centru socijalnog rada. Naglašena je i velika odgovornost medija koji oblikuju stavove i informiraju javnost o tim, za naše tj. svatko normalno društvo, vrlo osjetljivim pitanjima. Prilikom izvještavanja zaštita identiteta i privatnosti osoba, posebice djece i mladih, morala bi biti prioritet prema Kodeksu časti hrvatskih novinara.

Na stručnom je skupu sudjelovala zamjenica župana Jasna Petek zajedno s pročelnicom Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu Mirjanom Smičić Slovenec te savjetnicom za pravna pitanja Upravnog odjela Majom Katalenić Turniški.

Zamjenica Petek u više navrata isticala je kako mlade ljude treba učiti građanstvu, toleranciji, poštivanju različitosti, ali i asertivnosti, dodavši kako Krapinsko-zagorska županija kontinuirano radi na tome da ima nultu stopu nasilja – to je ideal, stvarnost je uvijek drugačija, ali nastoje prije svega, svojim aktivnostima senzibilizirati, informirati te educirati ljude.

Koordinatorica za provedbu protokola u slučaju nasilja među djecom i mladima iz obrazovnog sustava za Krapinsko-zagorsku županiju je Tatjana Papst iz Srednje škole Bedekovčina, a njena je zamjenica Karmenka Blažun Beber iz Osnovne škole Đure Prejca Desinić.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

sleljak/zip.com.hr 20.11.2024.

Continue Reading

Aktualno