U utorak, 19. studenoga 2024. godine, u Zagrebu je u organizaciji Akademije socijalne skrbi i Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike održan Međuresorni stručni skup o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima.
Skup je za cilj imao naglasiti ključnu ulogu suradnje između niza sustava kako na zakonodavnoj, tako i na razini terena u situacijama postupanja u slučaju među vršnjačkog nasilja.
Ministar Piletić poručio je kako je jedna od glavnih točaka te suradnje prepoznavanje djece u socijalnom riziku te da, uz zdravstvene djelatnike, ključnu ulogu u prepoznavanju socijalnih rizika imaju i školski stručnjaci te istaknuo kako je jedino kroz jačanje suradnje i poboljšanje kvalitete postupanja moguće stvoriti sustav koji je otvoren promjenama i usmjeren na dobrobit svakog djeteta.
Također, podsjetio je i da je donesen novi Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, još jedan iskorak u sveobuhvatnoj zaštiti djece i mladih. naime, nasiljem među djecom i mladima smatra se svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje prema djeci i mladima od strane njihovih vršnjaka učinjeno s ciljem povrjeđivanja. Nasilje se može, bez obzira gdje se događa, razlikovati po obliku, težini, intenzitetu i vremenskom trajanju, a uključuje ponavljanje istog obrasca – jači protiv slabijih ili grupa protiv pojedinca.
Naime, središnja tema međuresornog stručnog skupa bila je primjena Protokola o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Osim toga, fokus je stavljen na razmjenu iskustava i dobrih praksi vezanih uz primjenu protokola.
U okviru skupa održan je okrugli stol, a izlaganja su održale Maja Sever, predstavnica Hrvatskog novinarskog društva i Marina Ajduković, dugogodišnja redovita profesorica pri Studijskom centru socijalnog rada. Naglašena je i velika odgovornost medija koji oblikuju stavove i informiraju javnost o tim, za naše tj. svatko normalno društvo, vrlo osjetljivim pitanjima. Prilikom izvještavanja zaštita identiteta i privatnosti osoba, posebice djece i mladih, morala bi biti prioritet prema Kodeksu časti hrvatskih novinara.
Na stručnom je skupu sudjelovala zamjenica župana Jasna Petek zajedno s pročelnicom Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu Mirjanom Smičić Slovenec te savjetnicom za pravna pitanja Upravnog odjela Majom Katalenić Turniški.
Zamjenica Petek u više navrata isticala je kako mlade ljude treba učiti građanstvu, toleranciji, poštivanju različitosti, ali i asertivnosti, dodavši kako Krapinsko-zagorska županija kontinuirano radi na tome da ima nultu stopu nasilja – to je ideal, stvarnost je uvijek drugačija, ali nastoje prije svega, svojim aktivnostima senzibilizirati, informirati te educirati ljude.
Koordinatorica za provedbu protokola u slučaju nasilja među djecom i mladima iz obrazovnog sustava za Krapinsko-zagorsku županiju je Tatjana Papst iz Srednje škole Bedekovčina, a njena je zamjenica Karmenka Blažun Beber iz Osnovne škole Đure Prejca Desinić.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.