U sklopu projekta OPREZ IAS, je danas, 14. studenog u Gradskoj knjižnici Krapina održana edukativna radionica o invazivnim stranim vrstama u organizaciji Javne ustanove Zagorje zeleno.
Ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije, Dijana Hršak naglasila je kako je danas održana prva, od dvije edukativne radionice.
-Cilj radionice je informirati javnost i komunalne redare te javnopravna tijela sa problematikom stranih invazivnih vrsta. Javna ustanova provodi mjere i aktivnosti za dvije vrste-Pravu svilenicu i Žljezdasti nedirak, uključili smo se u projekat koji se provodi na razini cijele Hrvatske, a mi smo jedna od 5 Ustanova koja se bavi ovim vrstama. Projekt je financiran iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u visini od 174 tisuće eura i traje 4 godine, odnosno do kraja 2027. godine-pojasnila je Hršak.
Kazala je i kako su sudionici danas imali priliku upoznati strane invazivne vrste na području Krapinsko-zagorske županije i Hrvatske, i naučiti kako se pomoću mobilne aplikacije mogu uključiti u taj projekt da bi prijavili vrstu i doprinijeli da se što prije krenu uklanjati.
-Strane invazivne vrste predstavljaju ugrozu za našu autohtonu biološku raznolikost. Naša županija obiluje biološkom raznolikošću, ali baš ove strane invazivne vrste ju svojim rasprostranjivanjem ugrožavaju, jer su izuzetno prilagodljive, odgovara im naše podneblje, te se šire i potiskuju naše autohtone vrste-naglasila je Hršak.
Predavanje o upravljanju stranim vrstama održala Petra Kutleša iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije – Uprava za zaštitu prirode
-Invazivne strane vrste su sve veći problem u Hrvatskoj ali i na razini cijele EU. Hrvatska ima i Zakon o invazivnim stranim vrstama od 2018. godine, kroz kojeg se provode i mjere prevencije unosa stranih vrsta, mjere brzog otkrivanja invazivnih stranih vrsta i mjere uklanjanja najinvazivnijih vrsta iz prirode. To su vrste koje su invazivne na teritoriji cijele EU, trenutno ih je na popisu 88, a radi se o životinjama i biljkama. Od tih 88 vrsta je u prirodi Hrvatske trenutno zabilježeno 28 vrsta pa možemo reći da se trenutno u Hrvatskoj prioritetno bavimo upravo tim vrstama. U KZŽ su to Prava svilenica i Žljezdasti nedirak-kazala je Kutleša.
Mobilnu aplikaciju “Invazivne vrste u Hrvatskoj”, predstavila je Valentina Borak Martan iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije – Zavod za zaštitu okoliša i prirode.
-Riječ je o aplikaciji koja je dostupna širokoj javnosti za besplatno preuzimanje na pametnim telefonima. Aplikacija služi za dojavu stranih i invazivnih stranih vrsta koje građani zabilježe u prirodi, no ne samo građani već i znanstvenici i šira javnost. Putem te aplikacije se primaju opažanja koja djelatnici ministarstva validiraju te su potom dostupna putem web stranice Invazivne vrste u Hrvatskoj. Ti podaci nam služe za otkrivanje nalaza stranih vrsta u prirodi te upravljanje široko rasprostranjenih stranih vrsta-objasnila je Borak Martan.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.