Služba kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije provodi projekt “Jačanje kapaciteta policije za suzbijanje kibernetičkog kriminaliteta” u koji je uključena i Policijska uprava krapinsko-zagorska.
Dio projekta je i preventivna kampanja „Web heroj”, a projekt je sufinanciran od strane Europske unije. Više informacija o Kampanji web heroji možete vidjeti OVDJE.
Kako je kroz godine Internet postao neizostavan dio našeg svakodnevnog života, postao je privlačan i kibernetičkim kriminalcima, stoga svakog dana možemo čuti o slučajevima prijevara na internetu. Zato se kroz kampanju „Web heroj” želi osvijestiti i educirati građane o nužnosti i načinima zaštite u virtualnom svijetu, kako ne bi postali žrtve tih kaznenih djela.
Policijska službenica za prevenciju Andreja Jurić kazala je da u Hrvatskoj raste broj računalnih prijevara, pa je tako u 2023. godini porastao za 10 posto u odnosu na 2022.
-Štete su tu značajne i u prošloj godini su iznosile skoro deset i pol milijuna eura. To je za oko 30 posto više nego godinu prije. Na području Policijske uprave krapinsko-zagorske broj slučajeva u 2023. bio je manji nego 2022., a šteta je iznosila oko 300 tisuća eura – rekla je Jurić napomenuvši kako se velik broj građana niti ne obraća policiji, pa se može pretpostaviti da su te štete i puno veće.
Stoga iz Policijske uprave krapinsko-zagorske poručuju da uvijek treba prijaviti svaku sumnju na pokušaj prijevare, čak i ako niste postali žrtva, a na njihovim mrežnim stranicama uvijek se mogu pronaći savjeti. Neke donosimo u nastavku.
Kako se pripremiti i zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu?
Kako bi lakše prepoznali prijevare i da ne postanete iduća žrtva, bitno je prepoznati glavne indikatore prijevare:
-slanje poveznice(linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke;
-lažni/kopirani izgled WEB stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji);
-jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka sa debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice );
-zahtjev za pristup Internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena);
-također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke / ponude za kupovinu putem WEB stranice oglasno-prodajnih portala, koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon ( kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke sa pozivnih brojeva drugih zemalja ali i brojevi hrvatskih mreža.
Savjeti za sigurnu internetsku kupnju
– Kupujte od pouzdanih internetskih prodavača i provjerite ocjene
– Koristite kreditne kartice za online kupnju radi bolje zaštite
– Dobro razmislite: ako ponuda zvuči predobro da bi bila istinita, vjerojatno nije
– Provjeravajte bankovni račun zbog sumnjivih aktivnosti
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.