Zavod za Hitnu medicinu Krapinsko – zagorske županije je danas (utorak), 30. travnja u Pregradi, povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe organizirao besplatni tečaj tehnika oživljavanja uz upotrebu AVD uređaja.
Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KZŽ, Krešimir Božić, istaknuo je kako je danas prilika da se sjetimo svih djelatnika koji 365 dana u godini 7 dana u tjednu kroz 24 sata su tu za naše građane, kako bi im pružili hitnu medicinsku pomoć u slučaju kada im je to potrebno.
-Ove godine smo se odlučili obilježiti ovaj dan jednom javno pokaznom akcijom gdje su nam se, osim naših djelatnika koji su vješti u prezentaciji osnovnih mjera održavanja života, priključili i učenici i vrtićka djeca. Zavod za hitnu medicinu Krapinsko zagorske županije protekle je godine zaprimio 33.300 poziva na broj 194, odnosno svaki naš 4 stanovnik županije okrenuo je broj 194 ,a svaki 5 stanovnik zatražio je intervenciju, odnosno pomoć hitne medicinske službe ili njih 23 tisuće. Ovi podaci govore u prilog tome koliko smo bitna služba i koliko smo na raspolaganju ljudima jer su i naša vozila prošla 600 tisuća kilometara, što je jednako kao da su 15 puta prošla oko ekvatora. Koristim i ovu priliku da zahvalim svima onima koji nam pomažu, koji nam osiguravaju opremu, posebice Krapinsko zagorskoj županiji koja izdvaja velika sredstva- rekao je Božić, dodavši da imaju 24 posto uspješnih reanimacija čime su ostvarili svjetski prosjek, odnosno brojku koja je nužna da bi pokazali koliko su izvrsni.
Napomenuo je i kako trenutno zapošljavaju 36 timova T1 hitne medicinske, 9 timova T2, 5 timova medicinsko prijavno dojavne jedinice, a u hitnoj medicinskoj službi je ukupno zaposleno 155 djelatnika, a od 01. ožujka od kada su preuzeli djelatnost sanitetskog prijevoza i u toj službi je zaposleno 68 djelatnika.
-Mislim da imamo dobru mrežu i da smo po vremenu dolaska gdje nam je prosječno vrijeme od prijema poziva do dolaska do pacijenta 15 minuta gdje smo unutar standarda suvremene hitne medicine koji za područja kakva je naša županija propisuje standard od 20 minuta. Mi smo tu na 15 minuta, zbilja smo ponosni i koristim priliku da pozovem sve građane da nam se pridruže u ovoj našoj javnozdravstvenoj akciji danas-pozvao je Božić, naglasivši kako se vodi dobra briga o djelatnicima, da se djelatnici kontinuirano educiraju, te da i on sam sudjeluje u radnoj skupini za izradu Zakona o Hitnoj medicinskoj službi čije se donošenje očekuje u narednom sazivu Sabora u kojem će se i prava i obveze hitne medicinske službe pretočiti u jedan Zakon u kojem će hitnjaci dobiti određena prava koja dosad nisu imali.
Svim djelatnicima hitne službe čestitao je Marko Vešligaj, gradonačelnik Grada Pregrade.
-U Pregradi ispostava djeluje od 2016. godine i sjajno je organizirana, znam nekoliko slučajeva gdje su spasili živote, i to je nešto što je potrebno ne kod nas već u cijeloj Hrvatskoj i zahvala svim djelatnicima na svemu što čine. Drago mi je da su se danas ovdje okupila i djeca iz škole i vrtića, i mislim da bi tu vrstu edukacije svi trebali proći jer nikada ne znamo kada ćemo se naći u situaciji da nekome možemo spasiti život-poručio je Vešligaj.
Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ uputila je svim djelatnicima koji rade u Zavodu za hitnu medicinu Krapinsko zagorske županije čestitke i zahvale na trudu i angažmanu koji ulažu da bi svi stanovnici Krapinsko zagorske županije i turisti dobili svi pravovremenu hitnu medicinsku pomoć.
-Ispod smo onog zlatnog sata, u okviru 15 minuta i zaista se možemo pohvaliti sa odličnim vremenom, kvalitetnom pruženom medicinskom pomoći, spašenim životima i upućenim bolesnicima na određena mjesta gdje je to potrebno. Krapinsko zagorska županija pomaže rad Zavoda već dugi niz godina, i unazad 6 godina preko 5.5 milijuna eura je od naše strane uloženo. Ulagali smo prvenstveno u vozni park, i možemo se pohvaliti kao jedna županija koja ima najbolji vozni park Hitne medicinske službe, i naša vozila nisu starija od pet godina- rekla je Petek, dodavši da se možemo pohvaliti pravodobnom, kvalitetnom i dostupnom hitnom medicinskom pomoći u svakom kutku županije.
Doktorica Adrijana Strabić, napomenula je kako je srčani zastoj jedan od najčešćih hitnih stanja današnjice, te su se danas iz tog razloga okupili da ponove osnovne postupke održavanja života do dolaska hitne medicinske službe.
-Nekome tih pet minuta dok hitna ne dođe može zaista spasiti život. Bitno je naučiti osnovne postupke, da se ljudi u tim paničnim situacijama znaju snaći, i tih pet minuta rade dok hitna ne dođe gdje onda mi preuzimamo sa naprednim održavanjem života- poručila je Strabić.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.