U organizaciji Poslovnog kluba – Skup za Zagorje u utorak, 21. studenoga 2023. godine, u Poslovno-tehnološkom inkubatoru Krapinsko-zagorske županije održana je konferencija „Pametno i zeleno Zagorje”.
Tematski su dotaknute važne teme kao što su trendovi zelenih politika, izazovi klimatskih promjena, zelena tranzicija gospodarstva i europski standardi ekopolitika, a na panelu “Može li poduzetništvo biti uspješno i održivo“, svoja razmišljanja i iskustva sa sudionicima konferencije podijelili su: direktor RGNC grupe Anđelko Švaljek, Ivana Kolar iz Julius Rosea, Darko Petrinec iz Deloitte Croatia i Domagoj Kamenski iz tvrtke Kamgrad.
Panel je moderirala direktorica Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije Helena Matuša koja je istaknula kako postoje dvije teze kad se govori o održivom i uspješnom poslovanju. Jedna od teza govori da ugraditi određene koncepte održivosti u poslovanja, stvara dodatne troškove zbog kojih se profit smanjuje, s druge strane jedna teza govori da održivi koncepti dugoročno dovode do većih financijskih povrata, ali i više klijenata i većeg zadovoljstva klijenata.
-Zelenu i održivu gradnju vidimo kod puno javnih projekata, ali i sve više kod privatnih investitora. Oni koji planiraju dugoročno i žele imati dodatnu vrijednost u svojim projektima razmišljaju upravo na taj naič i u svoje projekte implementiraju elemente zelene gradnje – od bolje izolacije do pametnog korištenja otpadnih voda i kišnica – naglasio je Domagoj Kamenski iz tvrtke Kamgrad.
-Novci koji će ići u projekte energetske tranzicije ići će kroz financijaše, koji će biti poluga plasmana tog novca i bit će jako bitno da se dobro sluša ono što muči financijsku industriju. Samo tako se mogu artikulirati svi izazovi koji su pred nama, a čije rješavanje je preduvjet za tu željenu održivost – poručio je Darko Petrinec iz Deloitte Croatia.
-Svatko od nas danas može birati s kim surađuje, s kim radi i za koga radi. Posla ima dovoljno na tržištu da ne pristajemo surađivati za i sa onima kojima to nije važno. Samim tim svojim ponašanjem i odnosom možemo pokazati što vjerujemo, što želimo i kako funkcioniramo. Ako svoju podršku damo onima koji rade po principu održivog razvoja, u konačnici ćemo doći i do nekih rezultata. Sve je stvar našeg izbora – istaknula je Ivana Kolar, Julius Rose.
-Svega 1 posto tekstila se reciklira u svijetu i mi smo tu vidjeli svoju poslovnu i tržišnu priliku. U našu halu danas stane 400-500 tona tekstila. Što danas prikupimo najkasnije u 48 sati pretvorimo u gotove proizvode koje natovarimo u šlepere i izvezemo i to smo u svakom trenutku spremni pokazati – naveo je iskustva Anđelko Švaljek, direktor RGNC grupe Zabok i aktualni predsjednik HGK Županijske komore Krapina.
Obzirom da je Komora tijekom protekle godine organizirala ciklus konferencija o cirkularnoj ekonomiji, Švaljek je naglasio tijekom konferencije da je gospodarstvo u ovoj županiji prvenstveno proizvodno i izvozno orjentirano, da smo u odnosu na ostale županije znatno ispred. Istaknuo je kako je čak četiri do pet najvećih tvrtki u Hrvatskoj, koje se bave recikliranjem u različitim tehnologijama i različitim materijalima, dolaze iz Krapinsko-zagorske županije i to je dokaz da smo itekako svjesni da poslovanje treba biti održivo.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.