Institucije

MJERE POMOĆI VLADE U KRIZNIM SITUACIJAMA SU DOBRE SAMO AKO SU BRZE I PRAVOVREMENE

Svi poduzetnici žele raditi u koliko toliko normalnim uvjetima i živjeti od novostvorene vrijednosti, a ne od pomoći države jedan je od zaključaka Susreta gospodarstvenika u Zelenjaku.

Dragutin Kamenski, Josip Grilec i Saša Muminović – organizatori susreta gospodarstvenika

Susret gospodarstvenika sa temom „Aktualni gospodarski izazovi, rješenja i pogranične  prilike“ održao se 13. travnja  u Vili Zelenjak – Ventek u Kumrovcu. Susret su organizirali: Hrvatska gospodarska komora Županijska komora Krapina,  SLO CRO Poslovni klub, i Udruga “Skup za Zagorje – Poslovni klub“. Raspravljalo se o svim važnijim pitanjima koja si postavljaju poduzetnici u Hrvatskoj i Sloveniji svakodnevno:  Kako će se rat u Ukrajini odražavati na njihovo daljnje poslovanje – cijene energenata rastu, nedostaje sirovina, produžuju se rokovi isporuka, kako ublažiti utjecaj rasta cijena energenata na poslovanje? Kakva su očekivanja dionika u gospodarstvu za naredno razdoblje? Sudeći prema sudionicima panela, a i gospodarstvenicima koji su se uključili u raspravu – ne baš optimistična.

Saša Muminović, predsjednik SLO CRO Poslovnog kluba slovenskih i hrvatskih gospodarstvenika

U uvodnom izlaganju obratio se Saša Muminović, predsjednik  SLO CRO Poslovnog kluba slovenskih i hrvatskih gospodarstvenika: „Cilj ovog susreta je da razmjenimo što više iskustava kako se vi gospodarstvenici suočavate sa problemima u poslovanju danas i ono što je najvažnije nakon toga naše neformalno druženje, razmjena mišljenja, iskustava i dobrih praksi. Svatko od nas ima neku svoju sliku što ga boli, gdje su problemi, a oni imaju podatke o mnogo gospodarstvenika Hrvatske i Slovenije, tako da možemo za početak kroz jednu makroanalizu doći do nekih odgovora i tema za neki od slijedećih susreta i razgovora“ – najavljujući paneliste istaknuo je Muminović. Na panelu su svoja iskustva u donošenju i primjeni mjera za ublažavanje krize od strane Vlade Republike Hrvatske i susjedne Republike Slovenije iznijeli: Jože Smole, glavni tajnik Udruženja poslodavaca Slovenije (Združenje delodajalcev Slovenije i Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK.

Mladen Sirovica, moderator, Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK i Jože Smole, glavni tajnik Udruženja poslodavaca Slovenije (Združenje delodajalcev Slovenije Panel rasprava: „Aktualni gospodarski izazovi, rješenja i pogranične prilike“

Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK između ostalog napomenula je:   „Ono što smo mi kao Hrvatska gospodarska komora odmah, slušajući vas što govorite išli prema Vladi s prijedlozima da se proširi paket mjera na električnu energiju, kako u subvencije uključiti i velike tvrtke. Novi privremeni okvir Europske komisije za dodjelu državnih potpora u kriznim situacijama koji je donesen 23. ožujka ove godine otvarate  mogućnosti da države članice mogu ići i sa izravnim subvencijama i prema velikim tvrtkama i prema tvrtkama sa poteškoćama u poslovanju, da se ide sa državnim jamstvima, sa subvencioniranim zajmovima za održavanje likvidnosti…“

Dragutin Kamenski, Josip Grilec, Marija Šćulac Domac, Jože Smole i Saša Muminović

Jože Smole, glavni tajnik Udruženja poslodavaca Slovenije (Združenje delodajalcev Slovenije nadovezao se sa iskustvima iz Slovenije istaknuvši:  „Za vrijeme krize naša Vlada donijela je 10 paketa mjera, svaki paket je rješavao dio problema, svaki slijedeći je bio da popravi greške iz prošlog paketa i drugo da dopuni i to dopunjavanje je išlo tako daleko da je na kraju ipak, kad se pogleda brojke, Slovenija je uspješno prošla kroz pandemiju što je uspjeh, ali mi se ne pitamo što je svrha toga? Da li mi to želimo, da naš uspjeh bude rezultat samo pomoći Vlade kroz mjere ili želimo stabilno gospodarstvo?“

Dragutin Kamenski,, predsjednik Udruge „Skup za Zagorje-Poslovni klub“

Dragutin Kamenski, predsjednik Udruge „Skup za Zagorje-Poslovni klub“ –„Kao suorganizator zadovoljan sam jer ovaj susret svima nama pomaže, toje razmjena iskustava, pokušavanje iznalaženja rješenja u ovakvim situacijama je stvarno dobro došlo i nastojat ćemo organizirati što više ovakvih susreta“. Vezano na poskupljenja materijala, pogotovo u građevini, istaknuo je: „Pokušavamo riješiti taj problem tako da uspostavimo komunikaciju najprije sa investitorima, sad smo u situaciji da kontaktiramo i Vladu da vidimo i da svima ukažemo na nužnost rješenja i rekao bih pravovremenog rješenje jer u protivnom doći ćemo u situaciju i da ono malo građevinskog sektora što je ostalo živo, na žalost nastrada.“

Tihomir Premužak, predsjednik Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA

Tihomir Premužak, predsjednik Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA u svom komentaru istaknuo je: „Regionalna i susjedska druženja se potenciraju u zadnje vrijeme, pa se nadam da nakon ovog kaosa koji se događa u Ukrajini i nakon onog kaosa koji nam se dogodio radi korona krize da će doći kraj globalizacijskom kaosu i da ćemo se konačno svi skupa okrenuti više sami sebi i svojim susjedima i svojim bližim tržištima, a ne izvoziti u Južne Amerike, Zanzibare, Nikaragve itd. A upravo ovaj skup gdje razgovaramo mi i slovenski kolege, naši susjedi je vrlo važan, odnosno jedna platforma takvih odnosa koja se mora potencirati.“

Josip Grilec, predsjednik Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Krapina

Josip Grilec, predsjednik Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Krapina – „Želim istaknuti neke podatke vezano za gospodarstvo Krapinsko-zagorske županije za 2020. godinu – dakle prvu pandemijsku godinu, u odnosu na 2019. godinu mi smo imali pad svega 3,5% zahvaljujući tome jer počivamo na industriji. Naša županija je pretežno izvoznik, znači mi imamo više izvoza nego što uvozimo – npr. Na 1 Euro uvoza, mi izvozimo oko 1,5 – 1,7 Eura, po tome smo dobri jer izvozimo po cijelom svijetu, a najviše u Europu, a najveći partner županijski je upravo Slovenija , a drugi partner je Njemačka – znači radimo na potentnim tržištima, pa smo samim time dosta stabilni.“ Na kraju izlaganja istaknuo je: „Mi se moramo svaki dan prilagođavati, mjere pomoći moraju biti izuzetak u kriznim situacijama, a ne pravilo u poslovanju jer sve to onda nema smisla. Ne treba živjeti od pomoći nego od novostvorene vrijednosti, od korektno plaćenog proizvoda i rada.“

sleljak/zip.com.hr 13.04.2022.

Aktualno

Exit mobile version