U šestoj emisiji zdravstveno-edukativnog serijala „Rak nije mrak“ koji se realizira u organizaciji Udruge „Onkološki pacijent“, a uz suradnju sa Zagorskom ligom protiv raka i Udrugom za borbu protiv raka dojke „Europa Donna Krapina“ bilo je govora o radu Udruge žena oboljelih i liječenih od raka „SVE za NJU“.
Udruga pruža psihosocijalnu, informacijsku i logističku podršku ženama oboljelima od bilo koje vrste raka. Priču o ovoj Udruzi koja okuplja brojne stručnjake koji su angažirani u pružanju psihološke pomoći oboljelima i u prevenciji bolesti ispričala nam je izvršna direktorica Udruge „SVE za NJU“, psihologinja Ljiljana Vukota.
Tri prijateljice započele priču o Centru za pomoć oboljelima
Udrugu „SVE za NJU“ osnovale su tri žene: Vesna Andrijević-Matovac, Bojana Benović i Almenka Balenović koje su se i same borile s malignom bolešću, a cilj im je bio stvoriti centar u kojem će oboljele i liječene žene, ali i njihove obitelji, dobiti potrebnu psihosocijalnu podršku. U tome su i uspjele, a njihova misija se nastavlja i dalje zahvaljujući ženama koje nesebično pomažu oboljelima. Prva predsjednica Udruge bila je Vesna Andrijević Matovac po kojoj je nazvana nagrada VAM koja se dodjeljuje od 2012. godine pojedincu za osobite zasluge u pomoći nekoj skupini oboljelih ili jednoj oboljeloj osobi ili za dobrotvorni rad. Do sada je dodijeljeno trinaest nagrada, a javni poziv za dodjelu nagrade za 2024. godinu otvoren je do kraja siječnja 2025. godine.
Centar za psihološku pomoć djeluje već 15 godina
Udruga „SVE za NJU“ zapošljava četiri djelatnice, a ima i brojne suradnike: dvanaest psihologa i supervizoricu, između petnaest i dvadeset liječnika u programu zdravstvene pismenosti, nutricionisticu itd. Prvi i trajni projekt Udruge je Centar za psihološku pomoć koji se provodi već 15 godina, a kroz koji godišnje prođe između 300 i 350 novih korisnika i korisnica, a u bazi podataka imaju upisano 3.000 pacijenata od kojih 500 aktivno tijekom godine sudjeluje u nekom od programa. Osim pomoći psihologa i psihoterapeuta Centar pruža i informacije o pravima onkoloških pacijenata, genetskim ispitivanjima i sl. Tu su i brojne edukacije, radionice, grupe podrške, smještaj za pacijentice, onkološki kongresi itd. Sve usluge su za korisnike potpuno besplatne.
Rak dojke je „ženska“ bolest, ali nije rezervirana za žene 50+
Iza nas je listopad, mjesec posvećen borbi protiv raka dojke, a upravo je to u fokusu projekta „Mama, budi zdrava!“ kojim Udruga „SVE za NJU“ nastoji doprijeti do žena mlađe životne dobi i potaknuti ih na redovite preventivne preglede i samopreglede. Ovaj hvalevrijedan projekt provodi se već osmu godinu za redom, a svake godine u njemu sudjeluje sve više obrazovnih ustanova. Ove godine okupio je 103 tisuće učenika, a partner na projektu im je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
Studeni – mjesec posvećen muškom zdravlju
U studenom se više progovara o zdravstvenim problemima muškaraca kod kojih je, ako govorimo o učestalosti obolijevanja od malignih bolesti, najčešći rak prostate. Muškarce se u društvu percipira kao snažne, hranitelje obitelji, dječake se uči da muškarci ne plaču, da moraju biti jaki i da su emocije rezervirane za djevojčice. Ti stereotipi o rodnim ulogama u društvu i dalje su prisutni i utječu na odluku muškaraca da zatraže psihološku pomoć te da progovore o zdravstvenim problemima kao što je rak prostate, kaže psihologinja Vukota te poziva žene da potaknu muškarce u svojoj okolini da se odazovu na preventivne preglede.
Udruga žena oboljelih i liječenih od raka „SVE za NJU“ djeluje na adresi Kneza Mislava 10, 10 000 Zagreb. Za sva pitanja ili savjet možete se obratiti na telefon 01/ 641 8765 ili putem e-maila [email protected].
Nova emisija „Rak nije mrak“ na četiri lokalne zagorske radijske postaje: Radiju Hrvatsko zagorje Krapina, Radiju Marija Bistrica, Radiju Stubica i Radiju Zlatar na rasporedu je prvi vikend u prosincu.
zip.com.hr 19.11.2024.