Hrvatski zavod za javno zdravstvo osigurao je i distribuirao doze cjepiva protiv penumokoka, koji uzrokuje upalu pluća.
-Za ovu godinu HZJZ je osigurao 20.000 doza cjepiva protiv pneumokoka i ona su podijeljena ordinacijama obiteljske medicine, kao i županijskim zavodima za javno zdravstvo-poručila je Vesna Višekruna Vučina, specijalist epidemiologije, Voditeljica Odjela za cijepljenje, Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti, HZJZ.
Cjepivo protiv pneumokoka preporuča se svim osobama koje su u povećanom riziku. To su kronični bolesnici, onkološki bolesnici i slično. Ono je za njih besplatno i cijepiti se mogu tijekom cijele godine.
–Osobe u povećanom riziku trebale bi se cijepiti, kao i oni iznad 65 godina, jer ih štiti od mogućih komplikacija. U našoj Klinici napravili smo istraživanje prije pandemije COVID-a, gdje smo utvrdili da bi se čak 80 % bolesnika trebalo cijepiti, a to je učinilo njih nešto manje od 10 %. Sada je situacija nešto bolja, ali i dalje nije zadovoljavajuća-rekao je doktor Rok Čivljak.
Zbog nedovoljne informiranosti o ovoj bolesti kao i pravodobnoj zaštiti, pokrenuta je javno-zdravstvena i edukativna kampanja „Reagiram i preveniram“.
–Uvidjeli smo kako velik broj ljudi ne zna što je pneumokok, a kamoli da bi se trebali protiv te bolesti cijepiti. U sklopu ove kampanje idemo na teren, među ljude, baš kako bi ih informirali o ovome problemu. Jer, cijepljenjem mogu izbjeći hospitalizaciju, velike zdravstvene probleme i na koncu, mogu svoju kroničnu bolest držati pod kontrolom-rekla je Zrinka Mach, predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga i voditeljica kampanje „Reagiram i preveniram“.
Građani se mogu cijepiti kod svog obiteljskog liječnika, u županijskim zavodima za javno zdravstvo. Također, pacijenti koji se liječe na Sveučilišnoj klinici Vuk Vrhovac, kao i na Klinici za plućne bolesti na Jordanovcu mogu se besplatno cijepiti.
-Naši pacijenti već imaju problema s plućima i moraju paziti na sebe, tako da u razgovoru s njima i kada dobiju sve potrebne informacije, oni pristanu na cijepljenje protiv pneumokoka. Mogu reći da smo doista zadovoljni odazivom-rekla je Gordana Pavliša, specijalist internist, Klinika za plućne bolesti KBC Zagreb.
–Zadnja tri tjedna je povećan broj oboljelih od respiratornih bolesti u našim ordinacijama. Međutim, mi komuniciramo s našim pacijentima i oni znaju da se mogu cijepiti protiv pneumokoka tijekom cijele godine. Tako da nema neke velike gužve za taj dio. Jako je dobro što se cijepiti može i na drugim mjestima, osim ordinacija liječnika obiteljske medicine. Ono što bih predložila jest da svatko od liječnika tko ima pristup e-kartonu može vidjeti treba li se pacijent cijepiti i to bi mogli učiniti na izlasku iz bolnice-poručila je Vesna Rukavina Potočki, doktorica obiteljske medicine, KOHOM.
Osobe s kroničnom srčanom bolesti(srčano zatajenje, kardiovaskularna bolest) mogu imati do 10 puta veći rizik za razvoj invazivne pneumokokne bolesti u odnosu na zdrave osobe iste dobi. Osobe koje imaju šećernu bolest mogu imati do pet puta veći rizik za razvoj invazivne pneumokokne bolesti u odnosu na zdrave osobe iste dobi. Dok osobe s kroničnom bolesti pluća(astma, KOPB) mogu imati do 17 puta veći rizik u odnosu na zdrave osobe iste dobi.
Javno- zdravstvena i edukativna kampanja „Reagiram i preveniram“ već treću godinu zaredom educira građane o prevenciji i zaštiti pneumokokne bolesti. U Hrvatskoj je cjepivo dostupno i besplatno za sve osobe koje su u povećanom riziku.
zip.com.hr 01.10.2024.