Poljoprivreda

MEDA IMA – CERTIFICIRANI PROIZVOĐAČI MEDA U KZŽ GARANTIRAJU KVALITETU

Prema najavi Župana Kolara na konferenciji za medije u ponedjeljak, 25. srpnja 2022., od iduće godine na Natječaj za očuvanje pčelinjeg fonda za još veća poticajna sredstva moći će se javiti samo certificirani proizvođači meda sa područja Krapinsko-zagorske županije.

Natječaj za potporu za očuvanje pčelinjeg fonda na području Krapinsko-zagorske županije u 2022. godini bio je otvoren od 20. svibnja do 20. lipnja, potpore su se dodjeljivale po košnici, odnosno pčelinjoj zajednici koja su prijavljene u evidenciji pčelara i pčelinjaka kod Hrvatskog pčelarskog saveza. Iznos i udio potpore po košnici, odnosno pčelinjoj zajednici, iznosila je minimalno 10,00 kuna, a maksimalno do 30,00 kuna, s time da su korisnici mogli ostvariti maksimalnu potporu od 5.000 kuna. U 2022. godini potpore su odobrene za 6.418 pčelinjih zajednica te je ukupni iznos za očuvanje pčelinjeg fonda iznosio 192.540,00 kuna. Prema najavi Župana Željka Kolara, od iduće godine na Natječaj za očuvanje pčelinjeg fonda za još veća poticajna sredstva moći će se javiti samo certificirani proizvođači meda sa područja Krapinsko-zagorske županije. Na konferenciji za medije predstavljena su i prva pakiranja Zagorskog bagremovog meda trojice certificiranih proizvođača u KZŽ, a to su Zdravko Bedeniković, Josip Krog i Radovan Herceg.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar poručuje da meda ima, da zagorski certificirani pčelari garantiraju kvalitetu za razliku od mnogih drugih proizvoda koji se nađu u ponudi na policama trgovina: “Pozivam kupce da kupuju bagremov med zagorskih brega, da kupuju med zagorskih pčelara, jer garantiramo kvalitetu. Naši pčelari na europskim i svjetskim izložbama meda, kada se prijave, osvajaju zlatne medalje ili grand pri nagrade samih izložba ili festivala, bez obzira da li se one održavaju u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Mađarskoj ili bilo kojoj našoj drugoj susjednoj zemlji”- istaknuo je Kolar i dodao da Zagorje ima registrirano 475 pčelara, od njih je certificirano samo njih četvero.

“Ovime pozivamo sve proizvođače, sada kada smo zaštitili med na razini EU-a da se certificiraju jer se na taj način otvara dodatan prostor Krapinsko-zagorskoj županiji da zajedno sa Pčelarskim savezom KZŽ kreiraju nove mjere kako bi povećali proizvodnju i kako bi dodatno brendirali ovaj sjajan proizvod i naravno, u krajnjoj liniji i postigli veću cijenu na tržištu. Ovaj proizvod i ova kvaliteta proizvoda to i zaslužuje. Mi ćemo od slijedeće godine kroz Mjere ruralnog razvoja ići prema certificiranim proizvođačima. Kao što smo iz Mjere ruralnog razvoja izdvojili u poseban natječaj za ekološku proizvodnju, kako imamo posebno natječaj za certificirane proizvođače mlinaca, kako imamo poseban natječaj za proizvođače zagorskog purana, tako ćemo se sada okrenuti prema certificiranim proizvođačima meda. To znači da se slijedeće godine neće moći svi javiti na natječaj” – naglasio je župan Kolar.

Dragutin Jureša, predsjednik Saveza pčelarskih udruga Krapinsko-zagorske županije, koji je u pčelarstvu preko 50 godina, naglasio je kako je proteklih šest godina pčelarima bilo izuzetno teško: “Na nivou Hrvatske naša županija je po selekciji među vodećima, kad smo krenuli u selekciju imali smo 5 selekcijskih uzgojivača, na nivou Hrvatske to je bilo preko 30%. Tako je i dan danas, držimo visokih stupanj selekcijskog uzgoja.” – istaknuo je Jureša.

Zdravko Bedeniković je certificirani proizvođač zagorskog meda: “Mi smo pioniri koji trebaju napraviti jedan put za naredne godine da se broj certificiranih pčelara poveća i da onda taj naš cijenjeni zagorski bagremov med bude dostupan u Zagorju, Zagrebu, možda i izvan Hrvatske.” Na upit novinara vezano što im donosi certificiranje proizvoda, osim garancije kvalitete za kupce, očekuju da će prodajna cijena biti viša, kao i lakši plasman proizvoda. Prema uvjetima postotka peludnih zrnca u medu (prema specifikaciji zagorskog bagremovog meda mora biti 27%) certificirani zagorski proizvođači imaju preko 60% posto.

Pčelarstvom se također bavi preko 30 godina i Josip Krog, certificirani proizvođač zagorskog bagremovog meda sa više od 150 pčelinjih zajednica: “Bavimo se i proizvodnjom matične mliječi, ova godina je donekle bila dobra tako da smo uspjeli dobiti oko15 tona meda od 150 košnica – rekao je Krog.

Radovan Herceg, certificirani proizvođač zagorskog meda koji je nedugo otvorio i api terapijsku kuću za odmor istaknuo je: “Žao mi je da nije i više proizvođača sa certifikatom, nego smo samo tri jer ova godina je bila dobra godina.”

Api terapijska kuća za odmor OPG-a Herceg
Api terapijska kuća za odmor OPG-a Herceg – 29.06.2022. – spoj obiteljske tradicije bavljenja proizvodnjom meda i pčelarstvom, pitoresknog zagorskog mjesta koje odiše s prekrasnim krajolikom i brige za zdravlje

sleljak/zip.com.hr 25.07.2022.

Aktualno

Exit mobile version