Društvo

ŽENE I POLITIKA – KVOTE Za i Protiv

Kvote, kao metoda pozitivne kompenzacije i dalje izazivaju oprečne stavove. Kvote unaprjeđuju demokraciju i osiguravaju jednaku zastupljenost, a. najčešće se koriste za uključivanje podzastupljenih društvenih skupina – u politici su to sigurno žene.

Još uvijek smo jako daleko od društva u kojem će biti svejedno da li si žena ili muškarac, pa stoga moramo pričati o pravu žena da, jednako kao i muškarci, participiraju u vlasti.  Od lokalnih izbora održanih 2017. godine u Hrvatskoj primjenjuju se zakonske kvote od najmanje 40% zastupljenosti podzastupljenog spola na izbornim listama. Kad analiziramo zastupljenost žena na hrvatskoj političkoj sceni, pa i u Europi, još smo daleko od navedenog postotka, pa je tako tema uvijek zanimljiva za raspravu.

Anne Phillips, britanska politologinja rekla je da: “one koje su u prošlosti bile obespravljene, marginalizirane ili ušutkane, trebaju sigurnost zajamčenog glasa, i u razdoblju prijelaza prema punom i jednakom pravu građanstva demokracije moraju učiniti nešto kako bi ispravile neravnotežu koju su nanijela stoljeća nepravde“. Zaista se ne može preko noći promijeniti nešto što je trajalo stoljećima,  to je dug i mukotrpan proces i neće se dogoditi sam po sebi, potreban je i velik angažman nas žena.

Kvote unaprjeđuju demokraciju i osiguravaju jednaku zastupljenost, one zakonski pritišću političke stranke na veće uključivanje i razvijanje žena. Kvote zapravo stvaraju mogućnost probijanja žena kroz ustaljene prakse nad zastupljenosti muškaraca, pa je tako cilj  na izborima dobiti kvalitetne i sposobne predstavnice za različite sektore. Znanje i sposobnosti žena nerijetko se podcjenjuju u svim segmentima, pa tako i u politici, a ovo je prilika da one zauzmu svoje mjesto i pokažu što znaju te budu primjer i poticaj drugim ženama.

Ima tu puno Za i Protiv  –  kvote mogu implicirati da su žene izabrane samo zato što su žene, a ne na temelju njihovih kvalifikacija, ali vidljivo je da ni muškarci nisu uvijek kvalificirani za ono što su izabrani. Mi žene se uvijek pitamo – mogu li ja to? – za razliku od muških kolega koji kažu ja to mogu… Uz to, koristi se argument da kvote mogu pomoći nedovoljno kvalificiranim ženama da dođu na nezaslužene položaje – to zapravo zvuči uvredljivo jer nitko ne pokupi nekoga sa ceste, pa ga onda stavlja na listu. Vjerojatno u strankama ima dovoljno žena, ali nisu mogle doći do izražaja. Kvote su sigurno dvosjekli mač jer zbog naglašavanja dolazi do još većeg animoziteta kod žena i još manje zainteresiranosti za ulazak u politiku. Žene ne žele biti izabrane samo zato što su žene, a ako se i planiraju kao kandidatkinje, ostaju na dnu lista pa što više to javno komuniciramo i skrećemo pozornost, to će se više morati voditi briga da do toga ne dolazi. Na nama svima, pogotovo ženama je odgovornost da to više ne dopuštamo, a ako imamo kandidatkinje, da ih i podržimo. Na žalost statistike pokazuju da žene ne glasaju za žene.

Okruglog stola „Žene i politika” u Krapini

Sa nedavno održanog Okruglog stola „Žene i politika” u Krapini zaključak je da je potrebno još puno ovakvih panela, tribina i tematskih konferencija da se žene uključe u politiku i same počnu kreirati svoj život. Sa pozitivnim primjerima žena koje su se aktivno uključile u politici, sa međusobnim podržavanjem, osnaživanjem drugih žena, mlađih žena za ulazak u politiku, stalnom komunikacijom teme u javnosti možemo se nadati da jednog dana kvote neće biti potrebne.

U današnjem, kako volimo misliti, modernom društvu vrijeme je da idemo u pravcu paritetne demokracije, kako u politici tako i u svim ostalim segmentima društva. Ponekad je možda potrebna i pozitivna rodna diskriminacija kao što su kvote, da bi društvo postalo svjesnije duboko ukorijenjenih predrasuda i rodne neravnopravnosti. Potrebno je i sustavno osnaživanje žena kako bi se društveno angažirale i participirale u javnom životu, a o jednakim prilikama za žene i muškarce, bez obzira o kojoj društvenoj sferi se radi, važno govoriti od najranije dobi.

Snježana Leljak / zip.com.hr 07.07.2022.

Aktualno

Exit mobile version