Institucije

Ministar Filipović na konferenciji Industrija Zagorja- svaka 3. osoba u KZŽ radi u industriji

Na konferenciji “Industrija Zagorja: Konkurentnost, održivost i modernizacija”, koja se održala u zabočkoj Vodospremi, danas 26.travnja, okupili su se najznačajniji gospodarstvenici Krapinsko – zagorske županije.

Organizator konferencije je Hrvatska gospodarska komora Županijska komora Krapina, a uvodno se okupljenima obratio predsjednik HGK ŽK Krapina, Anđelko Švaljek koji je pojasnio kako je uloga industrije u zagorskom gospodarstvu izuzetno značajna.

– Kroz današnja izlaganja imat ćemo prilike vidjeti koliko nam je zapravo industrija važna. Od trenutka ulaska u Europsku uniju robni izvoz nam raste više nego turizam. Prije tri godine kada smo imali prazne ceste i bili zatvoreni zbog Covida razgovarali smo o važnosti industrije i tvornica, koje nam mogu u teškim trenucima sačuvati odnosno održati zaposlenost i ostvariti neophodne prihode. Naznakom prve dobre sezone ta je priča pala u drugi plan i ona je zaboravljena. Ovdje smo zato jer je za nas industrija važna, oko polovice BDP-a županije generiramo iz industrije. Budući da nemamo more i plodne ravnice jedini način da igramo ozbiljnu igru i budemo relevantni u Hrvatskoj i Europskoj uniji je industrija i najveći resurs su naši ljudi – rekao je Švaljek.

Kad je u pitanju stanje u Regeneraciji, čiji je Švaljek direktor,kaže da je ono solidno.

-S obzirom na stalne krize koje se obrušavaju na nas, od zdravstvene, energetske, od rasta cijena do nedostatka radne snage i potrebe za uvozom radne snage, što nam operativno predstavlja problem, možemo reći da je stanje kod nas solidno, jer za mene je sigurno puno bolja situacija kad imamo posla i trudimo se pronaći rješenja kako da te poslove obavimo. Kad je u pitanju uvoz radne snage, za industriju je posebno važna integracija tih radnika, jer industrija nema kratkoročne i projektne ciljeve, kao kad je riječ, recimo, o izgradnji nekog građevinskog objekta gdje uvezete radnika na godinu, dvije i nakon toga se on vraća doma. U industriji mi tražimo što dugoročnije zaposlenike. Dakako, važno pitanje je i zadržavanje postojećih ljudi, zadržavanje mladih ljudi i poticanje mladih da se školuju za zanimanja koja su potrebna na tržištu – rekao je Švaljek.

Isto je novinarima potvrdio i direktor i predsjednik Uprave tvrtke Valoviti papir Dunapack Zabok, Zvonimir Čuljak objasnivši kako se prvenstveno fokusiraju na domaću radnu snagu.

Direktor tvrtke Omco Croatia Darko Ranogajec je rekao kako se susreću s izazovima s kojima se susreću i ostali poduzetnici u cijelom Zagorju, Hrvatskoj i Europi.

– Rastuća inflacija nas tjera da budemo još jači odnosno da nađemo još neke mogućnosti koje ranije nismo koristili i tako preživimo krizu, prođemo recesiju i nastavimo s rastom i razvojem. Cijena energenata i rada je znatno porasla, a nažalost tržište polako pada, smanjuje se potražnja i to dovodi u pritisak profitabilnost kompanija, a najgore od svega dovodi u težu situaciju investiranja u budućnost – rekao je Ranogajec.

Kolar je zahvalio Vladi RH, premijeru Plenkoviću i Ministarstvu gospodarstva na mjerama koje su u koroni bili donesene, kojima se spasio velik dio radnih mjesta u čitavoj Hrvatskoj, pa tako i u KZŽ.

-Što se tiče aktivnosti u okviru plana industrijske tranzicije sjeverne Hrvatske, za 5 sjevernih županija osigurano je 100 milijuna eura i kroz regionalne lance vrijednosti mi smo se podijelili u 5 sektora gdje smatramo da smo jaki da možemo imati izvrsnost te napraviti dodatni iskorak. Prijavile su se naše 52 tvrtke, što je drugo mjesto od ovih 5 županija, a  u postotku ukupnih tvrtki i obrta smo također drugi. Ponovno je otvoren natječaj pa pozivam sve one koji se nisu javili da iskoriste priliku koje je dalo ministarstvo i da se prijave – poručio je Kolar.

Objasnio je i da je razdoblje pandemije i epidemija koronavirusa pokazalo kako u slučaju globalne krize svaka država, svaki narod misli na sebe te, kako je rekao, upravo zbog toga moramo biti samodostatni i moramo proizvoditi dovoljno da neko određeno vrijeme možemo biti dovoljni u proizvodnji sami za naše sugrađanke i sugrađane.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović istaknuo je da su prošlog tjedna pokrenuli pozive iz Modernizacijskog fonda.

– Naši će poduzetnici u okviru tog fonda do 2030. godine imati milijardu eura na raspolaganju, kako bi uložili u svoje poslovanje. Prvi poziv koji se odnosi na 60 milijuna eura, može se iskoristiti za gradnju solara za proizvodnju električne energije za poslovanje, što je važno, a od jučer je Hrvatska postala dio europske mreže europskih digitalnih inovacijskih centara – rekao je ministar Filipović, te pohvalio izvozno orijentirano gospodarstvo Krapinsko – zagorske županije.

Poduzetnici u ovom kraju znaju kako konkurirati u inozemnim tržištima i čine uspješno to već godinama. To je posebno važno za istaknuti jer je to jedan realan pokazatelj uspješnosti. Župan je rekao da će među nama svoja razmišljanja o gospodarstvu podijeliti i najbolji gospodarstvenici iz ovog dijela Hrvatske. To je posebno dobro, njih je uvijek važno čuti i svi mi imamo što od njih naučiti. Ja se i osobnim primjerom vodim u tom razmišljanju, jer sam za  glavnog savjetnika doveo čovjeka koji je bio jedan od najboljih managera u Hrvatskoj i uspješan gospodarstvenik, a državni tajnik koji pokriva segment gospodarstva kod mene je čovjek koji je 22 godine bio jedan od najjačih investicijskih bankara, ne samo u Hrvatskoj nego i u ovom dijelu Europe. Iz perspektive Ministarstva gospodarstva, vašim rezultatima ovdje možemo zapljeskati. Rastu prihodi, dobit, produktivnost, izvoz raste brže od uvoza, raste broj zaposlenih. Šire okruženje u kojem živimo i radimo vrlo je nestabilno i Vlada je uložila puno napora da održimo stabilnost, rast gospodarske aktivnosti i očuvamo radna mjesta, i u covidu, a i sada za vrijeme velike energetske krize, s paketima mjera koji su bili ukupne vrijednosti 6,8 milijardi kuna održali smo jednu koheziju u društvu i dali smo dodatan zamah našim gospodarstvenicima. U prošloj godini imali smo četvrti najveći rast u EU sa 6,3 posto, a  ulaskom Hrvatske u Schengenski prostor i uvođenjem eura, stvaraju se novi uvjeti da Hrvatska bude još atraktivnija u očima investitora, a i da naš kreditni rejting bude još jači – rekao je ministar te dodao da se mislilo i na građane.

– Osim što smo izregulirali cijene električne energije na način da se pomogne i obrtnicima i poduzetnicima, išli smo u smjeru reguliranja marži kada govorimo o naftnoj industriji, a odlučili smo i u sljedećoj godini zadržati istu cijenu plina. Sve je to važno za naše građane kako bi očuvali njihovu kupovnu moć, a sve se to onda reflektira i na naše gospodarstvo. Mi ćemo reagirati i dalje po potrebi. Promišljamo i dugoročno, udvostručujemo kapacitete našeg LNG terminala i time se još snažnije pozicioniramo kao ozbiljno energetsko čvorište ovog dijela Europe. U 12. mjesecu raspisali smo i natječaj za geotermalne izvore energije. Očekujemo, ako istraživanja budu uspješna, još 400 milijuna eura novih investicija, a plan nam je da kroz Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost utrostručimo broj solara za naše građane. Nastavljamo i s administrativnim rasterećenjem  gospodarstva. U ovoj godini ćemo dodatno smanjiti parafiskalne namete za 132 milijuna eura, kako bi olakšali poslovanje našim poduzetnicima. Bit će puno izazova pred nama, ali sam uvjeren da ćemo ih uspješno rješavati, kao što smo to radili sve do sada i učinit ćemo sve da Hrvatska bude još atraktivnija investicijska destinacija i da bude još bolje mjesto za život – zaključio je Filipović.

tleljak/zip.com.hr 26.04.2023.

Aktualno

Exit mobile version