Connect with us

Institucije

280.000 KUNA POTPORA CERTIFICIRANIM PROIZVOĐAČIMA ZAGORSKIH MLINACA

Krapinsko-zagorska županija dodijelila ugovore– potpore proizvođačima za poticanje proizvodnje zagorskih mlinaca u srijedu, 13. srpnja 2022. u Novom Golubovcu u novim prostorima tvrtke Centar Škudar.

Ne znate što bi danas za ručak, probajte zagorske mlince koji su simbol domaće kuhinje, ručno se rade i od pamtivijeka su omiljen prilog za svakim stolom. Mlinci se jedu od davnina, za nedjeljni ručak bili su obavezan prilog uz svakojako pečenje, a nijedan važniji gastro događaj u Zagorju nije prošao bez mlinaca. Obavezno su se servirali uz pečenu puricu, patkicu, pile, svinjsko pečenje ili druge vrste pečenja.  Nekad smo ih znali jesti kao grickalicu, vruće uzete sa table kada je baka pekla jer su bili „malo ispucali“ pa da ne „propadne“ – to nam je bio izgovor.

Danas se ponovno sve više cijene kao prilog, od 2019. godine imaju europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla čime su dobili na identitetu i prepoznatljivosti. Samim time zagorski mlinci prepoznatljivi su ne samo u Zagorju već na području čitave Republike Hrvatske, a potom i Europske Unije.

Kako bi proizvođači mogli nastaviti i unaprijediti proizvodnju mlinaca, Krapinsko-zagorska županija dodijelila je potpore proizvođačima koji su ispunili uvjete prema Javnom pozivu za proizvodnju zagorskih mlinacau srijedu, 13. srpnja 2022. u Novom Golubovcu u Centru Škudar. Potpore su dobili Centar Škudar d.o.o., Massa Lovita d.o.o. Kogutex tjestenine d.o.o., Zebrano d.o.o. i Obrt za ugostiteljstvo i turizam “Zelenjak” Ventek.

Sanja Mihovilić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu Kzž istaknula je da su sredstva namijenjena za kupnju strojeva, opreme i alata za proizvodnju Zagorskih mlinaca, kupnju, izgradnju, uređenje i proširenje gospodarskih objekata za proizvodnju Zagorskih mlinaca te za edukaciju i stručno osposobljavanje vlasnika i zaposlenika:  „Natječaj je bio raspisan od 24.svibnja do 13. lipnja ove godine, a što se tiče prihvatljivih korisnika to su proizvođači, da li se radi o tvrtkama ili obrtima ili OPG-ovima koji imaju svoje sjedište na području Krapinsko-zagorske županije i proizvode na našem području. Prvenstveno je ovaj natječaj namijenjen certificiranim proizvođačima zagorskih mlinaca, na ovaj natječaj pristiglo je ukupno pet prijava, svih pet proizvođača prošlo je administrativnu provjeru i svi su ostvarili mogućnost potpore. Tako da u ovom natječaju za pet potpora osigurali smo 276.994,48 kn“ – rekla je Mihovilić.

Načelnik Općine Novi Golubovec, Boris Tušek izrazio je zahvalnost i zadovoljstvo što je Županija prepoznala da treba poticati proizvodnju: „Danas se nalazimo na području općine Novi Golubovec, u firmi Centar Škudar, u frimi gdje je zaposlena cijela obitelj, u firmi gdje je prisutno odricanje, gdje svu zaradu ulažu u nove poslove. Drago  mi je i da je Župan sa svojim suradnicima prepoznao ne samo zagorske mlince, nego i zagorske štrukle, tu je i zagorski puran, znači 100 posto zagorsko, da svi svoje cijene i da promoviramo Zagorje. Mislim da će im ovi poticaji dobro doći da imaju i dalje volju da se šire i da dalje proizvode i promoviraju sve što je zagorsko“ – istaknuo je Tušek.

Današnji domaćin događaja, Danijel Škudar, direktor tvrtke Centar Škudar izrazio je zadovoljstvo dobrom suradnjom između Županije i proizvođača zaštićenih zagorskih mlinaca i prisjetio se kako je bilo: „Te godine županije je odlučila poduprijeti proizvođače zagorskih mlinaca sa bespovratnim potporama ne bi li unaprijedila našu proizvodnju, tvrtka  Centar Škudar je te godine aplicirala sa projektom izgradnje skladišta zagorski mlinci i rezultat danas stoji ispred vas. Potpora od strane županije iznosila je 150.000,00 kn, ukupna investicija za izgradnju skladišta iznosila je 1.500,000,00 kn, a izzgradnju smo počeli prošle godine u lipnju. Projekat smo priveli kraju ove godine u 2 mjesecu. Skladište iznosi 450 kvadrata, preko 500 paletnih mjesta i vrlo smo zadovoljni postignutim rezultatom što možete i sami vidjeti. Tvrtka Centar Škudar trenutno zapošljava 80-tak ljudi, prisutni smo na području Krapinsko zagorske i Varaždinske županije kroz vlastitu maloprodajnu mrežu.“ – istaknuo je Škudar  i nastavio: „Želim naglasiti da danas u ekstremno teškim uvjetima poslovanja ovaj posao nas uči strpljenju i vraća nas suštini. Dakle vraća nas u ono vrijeme, vrijeme naših predaka kad su oni ovaj naš cijenjeni proizvod pripremali u siromaštvu i neimaštini. U tom smislu mi smo spremni i dalje nastaviti ovu našu proizvodnju u spomen na njih i sa ciljem promocije Hrvatskog zagorja i naše Županije.“ – naglasio je Škudar.

Tihomir Jambrečina, vlasnik tvrtke za proizvodnju mlinaca Massa Lovita kratko se svima obratio:: „Firma Maša Lovita se bavi od 2002. godine proizvodnjom tjestenine, a 2007. godine pokrenuli smo proizvodnju mlinaca. 2020. godine pristupili smo certifikaciji istih te ovim putem zahvaljujem na potpori Županiji.“

Dragutin Gulija, direktor tvrtke Zebrano, izrazio je zahvalnost Županiji na svim potporama proizvođačima koji njeguju proizvodnju tradicijskih jela: „Borimo se da mlinci ne bi bili samo kao prilog za svetkovine nego da bi mlinci kroz cijelu godinu prepoznati kao prilog svim jelima, a ne samo zagorskim. U ovim i prijašnjim godinama teško se održati u poslovanju. Moramo se sjetiti da smo u ovu godinu ušli sa cijenom brašna  ispod 2 kune, da smo ušli sa plinom po kojoj cijeni je bi a to su nama glavni energenti i glavna sirovina. Ja se nadam  da i uz daljnju podršku koja nam je obećana i koju posebno cijenimo ćemo opstati i dalje se boriti.“ – rekao je Guloija.

Tomislav Gorički, direktor tvrtke Kogutex istaknuo je da je ovo treća potpora od strane Krapinsko zagorske županije proizvođačima zagorskih mlinaca: „Mislim da je ove godine ova potpora bila potrebnija svima nama nego proteklih godina. To je vrlo jednostavno za zaključiti s obzirom da  početak same godine je bio turbulentan a nastavak dalje vrlo neizvjestan i izazovan za nas proizvođače zagorskih mlinaca. Nadam se da neće biti velikih gubitaka te da ćemo opstati ove godine uz potpore koje su nam omogućene. Mi ćemo ove godine investirati u novu opremu, zamijeniti staru i dotrajalu sa novom.  Na taj način ćemo pokušati ostati konkurentni na tržištu. Moram isto tako napomenuti da smo u 2021. godini napravili rekord u našoj proizvodnji, proizveli smo 272 tone ručno rađenih mlinaca što je za nas veliki plus i maksimalan doseg koji smo stigli napraviti.“  – istaknuo je Gorički.

 „Mislim da je ovaj program jedan od najboljih koje radimo na području Krapinsko zagorske županije jer kao što znate nakon europske zaštite uvijek krećemo sa nekim programom da kvalitetnim proizvodima  podignemo proizvodnju i proširimo plasman i na druga tržišta“ – istaknuo je krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, te se osvrnuo na kompletnu gospodarsku situaciju i negativan utjecaj rasta cijena energenata i repromaterijala na proizvođače.

„Slijedeće tri godine ostaje ova mjera minimalno u ovim okvirima, a prema potrebi budemo sredstva i  povećavali, to je jedna stvar, a druga stvar je da ćemo pratiti cijenu brašna na tržištu i, kao što smo znali intervenirati za pčelare kada je bila loša godina, tako ćemo pratiti i ovo i reagirati i ako bude potrebe subvencionirati cijenu brašna proizvođačima“ – naglasio je Kolar i napomenuo da imamo osam certificiranih proizvođača mlinaca i to sedam na području Krapinsko-zagorske županije i jednog na području Zagrebačke županije.

Slijedio je obilazak novoizgrađenog objekta Centra Škudar i samog pogona proizvodnje mlinaca.  Razina proizvodnje Zagorskih mlinaca u Krapinsko-zagorskoj županiji je na oko 280 tona, napominjemo da se mlinci rade ručno, a cilj je povećati proizvodnju na preko 400 tona godišnje.

sleljak/zip.com.hr   13.07.2022

Continue Reading

Aktualno