U staroj muzejskoj zgradi (Kneippova zgrada) je u petak, 13. prosinca, održano svečano otvorenje izložbe „Eksperimentalna arheologija Stjepana Vukovića“.
Autor današnje izložbe, ujedno i kustos Muzeja krapinskih neandertalaca Eduard Vasiljević, kazao je kako se ova izložba održava povodom Dana grada Krapine te 50. obljetnice smrti Stjepana Vukovića.
-Ovo je tematska izložba koja se temelji na zbirci eksperimentalne arheologije koju baštini naš muzej, a jednako tako Muzej pored toga posjeduje i velik broj dokumentacije i fotografija koja nam lijepo govore o životnom putu Stjepana Vukovića i o njegovim zamislima i idejama o upotrebi eksperimenta u arheologiji. Mišljenja smo da do sada Stjepan Vuković nije dobio zaslužen kredibilitet za svoja djela i vizije, pa se nadamo da će ga ova izložba predstaviti u jednom novom ruhu i da će posjetitelji dobiti jednu adekvatnu sliku o tome tko je bio Stjepan Vuković- objasnio je Vasiljević, dodavši kako je Stjepan Vuković bio jedna temeljita, uporna i odlučna osoba koja je sa velikim entuzijazmom istraživala geološke i arheološke lokalitete Zagorja.
–Njegovo najvažnije otkriće je definitivno špilja Vindija, a njegove radove na tu temu možete vidjeti upravo na ovoj izložbi-rekao je Vasiljević.
Ivor Karavanić, redoviti profesor Odjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, suautor izložbe rekao je kako je Stjepan Vuković pionir eksperimentalne arheologije u Hrvatskoj.
-U vrijeme kada je on radio eksperimente nitko se ovdje time nije bavio i proći će dugo vremena da se krene sa sustavnom arheologijom u Hrvatskoj-rekao je Karavanić dodavši kako je njegov rad bio daleko napredniji od vremena u kojem je živio te je stoga prepoznat tek kasnije.
-U tom smislu je ova izložba važna-da naglasi koliko je pozornosti pridavao razvoju eksperimentalne arheologije. Primjerice, ovdje se može vidjeti bušilica s kojom je on bušio kamen od kojeg su napravljene neolitičke sjekire i dokazao je da se rupa može napraviti za 22 sata, nasuprot predavaču arheologije koji je tvrdio da je za to potrebno šest mjeseci do godine dana-pojasnio je Karavanić te spomenuo kako se na izložbi mogu vidjeti artefakti koje je on izradio proizvodnim postupcima kakvi su se koristili u paleolitiku i u neolitiku.
Izložba se može razgledati do 15. travnja, 2025. godine.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.