Grad Pregrada vodi brigu o ravnomjernom razvoju grada u svim područjima svoje nadležnosti, kroz uspostavu dijaloga s drugim relevantnim tijelima, ustanovama, organizacijama civilnog društva, privatnim sektorom i neformalnim skupinama građana te pojedincima.
U dijalog spada i kultura sjećanja, u sklopu koje važan vidljivi segment i trajni podsjetnik predstavljaju spomenici i spomen-obilježja na području grada.
Vođeni željom očuvanja sjećanja na poginule hrvatske branitelje s područja grada Pregrade pokrenuta je inicijativa da se i u Pregradi podigne spomenik poginulim braniteljima, a Grad Pregrada je, nakon nekoliko održanih sastanaka s predstavnicima Udruge hrvatskih branitelja Pregrada naručio izradu idejnog rješenja kojeg je u ožujku 2024. godine izradio obrt ArtES, obrt za poslovno savjetovanje i umjetnost, vl. Ivana Tuđe, akademskog kipara, ujedno i autora rješenja spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u gradu Oroslavju te autora mnogobrojnih skulptura, od kojih su neke postavljene na javnim prostorima u Oroslavju, Zaboku, Jakovlju i Jastrebarskom.
Vizualizaciju potpisuje AXIS – PROJECT, obrt za 3D vizualizacije, vl. Gorana Kruhonje. Nakon nekoliko predloženih varijanti spomenika, u dogovoru između predstavnika Grada Pregrade i Udruge hrvatskih branitelja Pregrada izabrano je najprikladnije rješenje.
Spomenik je dio autorova ciklusa Križ i krug, koje je Tuđa interpretirao u mnogobrojnim skulpturama. Križ i krug osnovni su simboli na ovome spomeniku: križ predstavlja najznačajniji simbol patnje, stradanja i (očekivanog) uskrsnuća, ali i slave, a krug u svojoj idealnoj oblikovnosti odraz univerzalnog, predstavlja vanjsku formu savršenstva, a simbolizira vječni život, odnosno besmrtnost.
Spomen-obilježje će se nalaziti na parceli neposredno kraj zgrade gradske uprave, uz Ulicu Pod Lenartom, s pogledom na središnji gradski trg i Župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije, a otvorenje spomenika očekuje se tijekom studenoga 2024.
Do 1990-ih godina, na središnjem pregradskom trgu nalazilo se spomen-obilježje palih boraca i žrtava fašističkog terora u Narodnooslobodilačkoj borbi Jugoslavije, postavljeno u srpnju 1988. godine. Spomen-obilježje sastojalo se od skulpture sa zvijezdom petokrakom i spomen-ploče. Dok je skulptura uklonjena i njezina sudbina nije poznata, spomen-ploča preseljena je i postavljena na središnje gradsko groblje, kraj grobljanske kapele i spomen-kosturnice. Na spomen-ploči nalaze se imena i prezimena 55 poginulih osoba s područja nekadašnje Mjesne zajednice Pregrada.
U Martiša Vesi kraj Pregrade nekada se nalazila rodna kuća Josipa Jutriše Janka uz koju je bila postavljena njegova bista i popratni natpis, rad akademske kiparice Vere Dajht-Kralj (1928-2014.) iz 1984. godine, dok je drugi primjerak te biste bio postavljen u predvorju zgrade gradske uprave u Pregradi. Jutrišina rodna kuća u Martiša Vesi uništena je prije desetak godina zbog klizišta, a zahvaljujući zalaganju i brizi sumještana, bista i popratni natpis spašeni su od propasti.
Drugi rad ove istaknute hrvatske kiparice predstavlja bista Ede Leskovara, po kojem je nekada nosila naziv osnovna škola u Pregradi. Vezano uz očuvanje bisti ove akademske kiparice, Grad Pregrada bio je u kontaktu i s udrugom Živi Atelje DK – nezavisnom, interdisciplinarnom, nevladinom i neprofitnom organizacijom koja koristi umjetnost za istraživanje identiteta, iscjeljivanje i izgradnju zajednice. Uz bistu Ede Leskovara, stajao bi citat prvog hrvatskog predsjednika dr. sc. Franje Tuđmana o Edi Leskovaru: “I pošao je, kao i uvijek, onamo gdje je bilo najteže i najopasnije.”
Iz Sopota kraj Pregrade potječe najvredniji primjerak javne plastike na području grada Pregrade, a riječ je o kamenoj skulpturi sv. Mihaela. Trudom i zalaganjem predsjednika Mjesnog odbora Sopot, Branka Špoljara, skulptura je prije desetak godina, zatečena u slabom stanju, prevezena u Zagreb, na Akademiju likovnih umjetnosti, odnosno na Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina. Zahvaljujući prof. dr. art. Alenu Novoselcu, danas dekanu Akademije likovnih umjetnosti, prof. dr. art. Zvjezdani Jembrih sa suradnicima, izvorna skulptura spašena je od propadanja te je konzervirana.
Uz rodnu kuću Janka Leskovara u Valentinovom, u sklopu projekta cjelovite i energetske obnove, financiranog sredstvima Europske unije kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, planirana je izrada i postavljanje spomen-biste književnika Janka Leskovara. Izvođač radova prikupio je ponude/skice nekoliko relevantnih umjetnika, akademskih kipara, a u suradnji s nadležnim Konzervatorskim odjelom u Krapini odabrano je najprikladnije rješenje te će spomen-bista biti postavljena na prostoru dvorišta uz Kuću Janka Leskovara.
Spomenici i spomen-obilježja na području grada Pregrade, uz napomenu da je ovdje nabrojeno samo nekoliko njih, trajni su podsjetnici na našu prošlost.
-Osim što nas podsjećaju na naše korijene, spomenici i spomen-obilježja ogledalo su razvijenosti našega društva, odnosno pomažu nam u razvoju tolerantnijeg i humanijeg društvenog okruženja, za našu zajednicu, ali i za naraštaje koji tek dolaze-poručili su iz Grada Pregrade.
zip.com.hr 23.09.2024.