Connect with us

Društvo

Povijest u rukama građana: Grad Zabok predstavio svoju monografiju

U Multimedijalnom centru u Zaboku, je u ponedjeljak 16. prosinca, održana promocija monografije grada Zaboka “Od plemićkog posjeda do modernog grada”.

Ivan Hanžek, gradonačelnik Grada Zaboka kazao je kako se povijest ne može ispraviti, no da postoji problem današnje povijesti, a to je da Hrvati nisu skloni pisanju, a povijest koja nije napisana nije se dogodila.

-Sjećam se puno toga, pošto u to doba nije bilo televizora, mobitela, kompjutora i kina, pa navečer ako se nismo vani igrali sa prijateljima, onda smo bili uz naše djedove, bake i roditelje, i slušali njihove priče. Sve ono bitnije što se počelo događati u Zaboku, bilo je oko 1950- tih godina, čega se i sam sjećam . Tada je krenuo izrazito intenzivan razvoj Zaboka, Zaboka koji je obogaćen dolaskom visokokvalificiranih i stručnih ljudi u tadašnjoj industriji koji su uz svoju stručnost donijeli kulturu i sport– rekao je Hanžek.

Dodao je kako je najveću ulogu u razvoju Zaboka odigrao dolazak željeznice Zabok-Varaždin, a Milan Prpić kao poduzetnik je odlučio u Zaboku pokrenuti tvrtku Tekstilna industrija Milan Prpić d.d. koja je nakon Drugog svjetskog rata postala ZIVT te je 1954. godine osnovao tvrtku kćer Regeneraciju Zabok.

-Nadam se da smo dio povijesti grada Zaboka otkinuli od zaborava-poručio je Hanžek.

Da je ova monografija u potpunosti posvećena povijesti grada Zaboka, i gradu Zabok kao današnjem fenomenu, naglasio je Josip Mihaljević,  pomoćnik ravnatelja Hrvatskog instituta za povijest i jedan od urednika knjige monografija grada Zaboka.

-U toj knjizi je cijela povijest Zaboka, od srednjeg vijeka pa do današnjeg dana. Materijale smo nalazili u arhivima koji do sada nisu bili poznati javnosti, te će javnost neke stvari vidjeti po prvi puta. Koristili smo ono što je bilo dostupno u samoj literaturi i zbirkama koje postoje kod lokalnih zabočana- objasnio je Mihaljević, dodavši da ono što mi danas znamo kao grad Zabok, je kroz povijest imalo totalno drugačiji teritorijalni opseg.

-To se mijenjalo kroz godine, od jednog plemićkog posjeda pa do danas kada je Zabok jedan lijep i uređen grad u Republici Hrvatskoj-zaključio je Mihaljević.

Vedran Klaužer, iz Hrvatskog instituta za povijest, jedan od urednika i autora monografije, rekao je kako je Zabok trebalo prikazati ljudima kroz sve procese koji su ga doveli do toga da bude takav kakav je danas.

-Sve što je Zabok danas, može zahvaliti svojoj povijesti. Htjeli smo i prikazati sve što je od povijesti ostalo, i Zabok je postojao i prije 14. stoljeća, ali mi se kao povjesničari uvijek možemo vratiti toliko daleko, do kuda možemo neke stvari dokazati i potkrijepiti dokazima-rekao je Klaužer.

Da mu je čast što je sudjelovao u izradi ove monografije, pošto mu je baka rodom iz Zaboka, istaknuo je Domagoj Knežević, iz Hrvatskog instituta za povijest i autor monografije.

-Ovime sam puno naučio o doprinosu zabočana u Domovinskom ratu, a što se tiče političkog aspekta, bilo mi je zanimljivo gledati kroz povijest tu jednu vrstu rivalstva između grada Zaboka i grada Krapine, teritorijalni preustroj, i kako su zabočani pokušali dobiti središnje mjesto da budu glavni grad Krapinsko-zagorske županije, a zanimljivi su mi bili i argumenti tadašnjih čelnih ljudi- kazao je Knežević, dodavši kako bi svaki grad koji drži do sebe trebao imati jednu ovakvu monografiju.

Recenzent Stipica Grgić, iz Hrvatskog instituta za povijest, rekao je kako je monografija povezana kroz 3 cjeline.

-Kompleksnost istraživanja proizlazi iz toga što je ovo jedna velika cjelina, jedan grad koji ima puno komponenti koje je moralo istražiti, i zato je dobro što su se stručnjaci raspodijelili po cjelinama. Dvadesetak autora se nadopunilo kroz 21 prilog, te su pokazali kako je moguće dati jedan pregled života grada i njegovih ljudi. Često se ističe da je knjiga neka točka, no ova knjiga je tek polazišna točka za daljnja istraživanja-naglasio je Grgić.

Svečanost su glazbenim programom popratili Doris Tkalčević, Antonio Hranić i Vid Kotarski.

tleljak/zip.com.hr 16.12.2024.

Continue Reading

Aktualno