U četvrtak, 19. prosinca 2024. u edukativnom serijalu “Zagorje zeleno, nam je Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije, ispričalakakva je prirodi u zimi, na koji način se sada hrane ptice, te smo pričali o dosadašnjim aktivnostima.
Sva živa bića i biljke i životinje se pripremaju za zimu. Neke od njih, poput ptica selica, se nisu spremne prilagoditi pa odlete u toplije krajeve, dok one koje ostaju se moraju pripremiti.
U periodu jeseni kada još ima hrane, one se više hrane, skupljaju neku vrstu zaliha, a za to su posebno karakteristični sisavci. Važno je da postoje sva 4 godišnja doba, jer su i biljke i životinje koje ovdje žive prilagođena tome. Imamo više listopadnih šuma koje zimi odbacuju lišće i na taj način se pripremaju za zimu da ne bi smrznule. Biljka nije mrtva, ona se samo prilagodi da može preživjeti.
Što se tiče ptica, tijekom zime s dugotrajnim snježnim pokrivačem i velikim minusima, uspjeh preživljavanja ptica se smanjuje te mnoge ne nalaze dovoljno hrane i ugibaju. Zimskim hranjenjem pomažemo pticama pronalazak, barem dijelom, te im time uvelike povećavamo šanse za preživljavanje i tijekom najsurovijih zimskih uvjeta.
-Hranilice za ptice možete izraditi sami, a možete i kupiti gotove hranilice, u koje se stavljaju sjemenke, različito voće svježe ili sušeno, ostaci hrane poput riže, tijesta, kuhanog kukuruza, zelenog povrća. Jedno od važnih pravila zimskog hranjenja glasi: ako se započinje s hranidbom ptica, potrebno je činiti to redovito tokom cijele zime. Mnoge ptice se naviknu na siguran izvor hrane te se vraćaju svaki dan na isto mjesto cijele zime-poručila je Hršak te dodala da nikako ne hraniti ptice kruhom jer ga ptice ne mogu probaviti, te od njega obole i uginu.
Od projekata, između ostalog, JU Zagorje zeleno se kroz ovu godinu bavila invazivnim stranim vrstama, a to će nastaviti i dalje. Kroz godinu se već tradicionalno obilježavaju manifestacije poput Dana orhideja, Noć noćnih leptira i Noć šišmiša koje su ovu godinu bile iznimno posjećene uz najdugovječniji projekt Ptiček-mladi čuvari prirode u kojem je do sada sudjelovalo 356 učenika petih, šestih, sedmih i osmih razreda iz svih osnovnih škola na području Krapinsko-zagorske županije.
-Veseli me ta posjećenost, da se ljudi dolaze diviti prirodi, učiti o njoj i boraviti u njoj sa smislom. Većina naših edukacija je usmjerena na najmlađe i posebno smo ponosni što imamo priliku govoriti o tome-rekla je Hršak.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.