Connect with us

Ekologija

ZAGORJE ZELENO: “Važno je da živimo u sinergiji sa prirodom”

U četvrtak, 19. prosinca 2024. u edukativnom serijalu “Zagorje zeleno, nam je Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije, ispričala kakva je prirodi u zimi, na koji način se sada hrane ptice, te smo pričali o dosadašnjim aktivnostima.

Sva živa bića i biljke i životinje se pripremaju za zimu. Neke od njih, poput ptica selica, se nisu spremne prilagoditi pa odlete u toplije krajeve, dok one koje ostaju se moraju pripremiti.

U periodu jeseni kada još ima hrane, one se više hrane, skupljaju neku vrstu zaliha, a za to su posebno karakteristični sisavci. Važno je da postoje sva 4 godišnja doba, jer su i biljke i životinje koje ovdje žive prilagođena tome. Imamo više listopadnih šuma koje zimi odbacuju lišće i na taj način se pripremaju za zimu da ne bi smrznule. Biljka nije mrtva, ona se samo prilagodi da može preživjeti.

Što se tiče ptica, tijekom zime s dugotrajnim snježnim pokrivačem i velikim minusima, uspjeh preživljavanja ptica se smanjuje te mnoge ne nalaze dovoljno hrane i ugibaju. Zimskim hranjenjem pomažemo pticama pronalazak, barem dijelom, te im time uvelike povećavamo šanse za preživljavanje i tijekom najsurovijih zimskih uvjeta.

-Hranilice za ptice možete izraditi sami, a možete i kupiti gotove hranilice, u koje se stavljaju sjemenke, različito voće svježe ili sušeno, ostaci hrane poput riže, tijesta, kuhanog kukuruza, zelenog povrća. Jedno od važnih pravila zimskog hranjenja glasi: ako se započinje s hranidbom ptica, potrebno je činiti to redovito tokom cijele zime. Mnoge ptice se naviknu na siguran izvor hrane te se vraćaju svaki dan na isto mjesto cijele zime-poručila je Hršak te dodala da nikako ne hraniti ptice kruhom jer ga ptice ne mogu probaviti, te od njega obole i uginu.

Od projekata, između ostalog, JU Zagorje zeleno se kroz ovu godinu bavila invazivnim stranim vrstama, a to će nastaviti i dalje. Kroz godinu se već tradicionalno obilježavaju manifestacije poput Dana orhideja, Noć noćnih leptira i Noć šišmiša koje su ovu godinu bile iznimno posjećene uz najdugovječniji projekt Ptiček-mladi čuvari prirode u kojem je do sada sudjelovalo 356 učenika petih, šestih, sedmih i osmih razreda iz svih osnovnih škola na području Krapinsko-zagorske županije.

-Veseli me ta posjećenost, da se ljudi dolaze diviti prirodi, učiti o njoj i boraviti u njoj sa smislom. Većina naših edukacija je usmjerena na najmlađe i posebno smo ponosni što imamo priliku govoriti o tome-rekla je Hršak.

tleljak/zip.com.hr 20.12.2024.

Continue Reading

Aktualno