Connect with us

Aktivizam

“Zajedništvo i prihvaćanje donose napredak – kulturu prihvaćanja treba graditi od najranije dobi” – poruka je Tene Sambolić Petrišić – ProGLEDAJ oko sebe, akTIviraj se!

Borba protiv diskriminacije, predrasuda i stereotipa često je proces koji zahtijeva individualne i društvene promjene, ali svakodnevni život pruža brojne prilike za djelovanje.

Kako svatko od nas ima neku predrasudu, stereotip ili diskriminaciju u sebi, u načinu na koji
razmišlja, iako ona bile sasvim male i beznačajne, važno je to osvijestiti, naglasila je Tena Sambolić Petrišić, voditeljica SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije.

-Možemo primijetiti da koji puta automatski donosimo zaključak o nekome na osnovu njihovog izgleda, porijekla ili zanimanja to je jedan od najbanalnijih primjera. Edukacija i introspekcija ključni su za smanjenje vlastitih predrasuda. Čitanje, razgovor i slušanje različitih perspektiva može pomoći u širenju razumijevanja. Kroz život smo zasigurno, u školi ili na radnom mjestu primijetili da je netko izoliran zbog svoje različitosti. Uključivanjem te osobe u razgovore ili timski rad možemo poslati poruku solidarnosti – kazala je Sambolić Petrišić.

Naime, borba protiv diskriminacije, predrasuda i stereotipa nije jednokratna akcija; to je svakodnevni trud. Svako ponašanje koje promiče empatiju, razumijevanje i poštovanje prema drugima doprinosi stvaranju pravednijeg društva. Kroz vlastite postupke, čak i u malim situacijama, možemo biti nositelji/ce promjene.

-Važno je graditi kulturu prihvaćanja od najranije dobi. Kao roditelji, možemo izabrati knjige, filmove i igračke za svoju djecu koje prikazuju ljude različitih etničkih pripadnosti, sposobnosti i rodnih uloga. Ja svojoj djeci, pokušavajući im objasniti važnost prihvaćanja različitosti u društvu, često govorim kako je različitost bogatstvo svijeta te neka zamisle kako bi dosadno bilo kada bi svi isto izgledali i isto mislili, ne bi imali o čemu pričati. Izrazito je važno djecu učiti o ravnopravnosti i prihvaćanju drugih a ponajviše empatiji koja je zapravo polazišna točka svega, kada bismo svi, i odrasli i djeca imali zdravu razinu empatije u sebi te u svim postupcima uzimali u obzir tuđa stanja i osjećaje svijet bi bio jedno puno ljepše i mirnije mjesto – istaknula je Sambolić Petrišić.

Na kraju krajeva Hrvatska je 90% kršćanska zemlja, ne bi li prema tome milosrđe, empatija i
prihvaćanje trebali biti jednostavni i prirodni za svakodnevnu upotrebu. Diskriminacija je pojava koja povređuje, razdvaja i sprječava ljude da budu ono što jesu. Ona se temelji na nepravdi, neznanju i strahu od različitosti. Mlada generacija, ima moć da promijeni društvo i oblikujete ga u mjesto gdje svako može biti prihvaćen i poštovan.

-Većina diskriminacije dolazi iz straha ili neznanja. Kad ne poznajemo nekoga, lako je stvoriti pogrešnu sliku. Kada isključujemo ili vrijeđamo druge, ne samo da im nanosimo bol, već i sami gubimo priliku da nešto naučimo i rastemo. Povijest nas uči da je diskriminacija uvijek vodila ka podjelama i patnji, dok su zajedništvo i prihvaćanje donosili napredak – poručila je Sambolić Petrišić.

„Svakih 10 minuta jedna žena je ubijena“. #BezIzgovora

Dana 25. studenog obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u spomen na tri sestre Mirabal, aktivistkinje iz Dominikanske Republike koje su brutalno ubijene 1960. godine zbog svog otpora diktaturi. Taj datum simbolizira globalnu borbu protiv svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama.

Obilježavanjem ovog dana počinje i kampanja “16 dana aktivizma”, globalna inicijativa UniTE! koju predvode organizacije civilnog društva. Kampanja traje do Međunarodnog dana ljudskih prava, 10. prosinca, a ovogodišnja kampanja pod sloganom „Svakih 10 minuta jedna žena je ubijena“. #BezIzgovora. UNiTE za okončanje nasilja nad ženama (engl. Every 10 Minutes, a woman is killed. #NoExcuse. UNiTE to End Violence against Women), želi skrenuti pozornost na zabrinjavajući porast nasilja nad ženama, obnoviti posvećenost borbi protiv nasilja i pozvati donositelje odluka na odgovornost i djelovanje.

Unatoč porastu svijesti i boljim metodama za borbu protiv nasilja, nasilje nad ženama ostaje jedan od najraširenijih oblika kršenja ljudskih prava. Procjenjuje se da jedna od tri žene tijekom života doživi fizičko ili seksualno nasilje, najčešće od strane partnera. Istraživanja pokazuju da 38 % ubojstava žena u svijetu počine njihovi bivši ili trenutačni partneri. Inače, prema statistikama, procjenjuje se da svaka treća žena tijekom života doživi neki oblik nasilja, a radi se o ponašanju koje uključuje fizičko, psihičko, seksualno, ekonomsko i institucionalno nasilje kojem su žene nerijetko izložene u obiteljskom, društvenom ili radnom okruženju.

16 dana aktivizma – ProGLEDAJ oko sebe, akTIviraj se!

Uzroci ovog problema zasigurno se kriju u diskriminaciji, predrasudama i stereotipima koji su duboko ukorijenjeni u našem društvu, a najčešće su povezani s rodnom neravnopravnošću i društvenom tolerancijom diskriminacije žena. U Hrvatskoj se nasilje nad ženama i dalje pojavljuje kao gorući problem, o čemu svjedoče česti slučajevi femicida, osobito od strane bliskih osoba. Femicid je najekstremniji oblik nasilja nad ženama. To je rodno uvjetovano, najčešće predvidivo ubojstvo žene čiji je motiv spol ili rod žrtve.

Iz svih tih razloga trudit ćemo se kroz 16 dana aktivizma svakodnevno objavljivati tekstove sa porukama kako se treba boriti protiv kroz diskriminacije, predrasuda i stereotipa. Kampanju ProGLEDAJ oko sebe, akTIviraj se! Recite NE diskriminaciji, predrasudama, i stereotipima provodimo sklopu globalne kampanje “16 dana aktivizma”.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

sleljak/zip.com.hr 25.11.2024.

Continue Reading

Aktualno