Connect with us

Aktivizam

“Rodno uvjetovano nasilje prepreka je razvoju jednakosti, sigurnosti i ispunjavaju ljudskih prava”-poruka je sa Okruglog stola u Zaboku

U Gradska galeriji Zabok, se danas, 25. studenog održao Okrugli stol povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Podsjećamo, Međunarodni dan borbe protiv nasilja na ženama, obilježava se svake godine, 25. studenog u znak sjećanja na sestre Mirabal koje je 1960. godine u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Tri sestre djelovale su kao političke aktivistkinje i postale vidljivim simbolom nacionalnog i feminističkog otpora. 1999. godine Ujedinjeni narodi su i službeno potvrdili 25. studeni kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Da nekih pomaka ima, i da se o nasilju sve više govori, no da to i dalje nije dovoljno, naglasila je  Aneta Škreblin, zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji “Novi početak”.

-Pokazuje se da je nasilje nad ženama i djevojkama najrašireniji, najuporniji i poražavajući oblik kršenja ljudskih prava, žena i djevojaka, koji na žalost u najvećoj mjeri ostaje neprijavljen iz različitih razloga, poput tolerancije na nasilje koje je prisutno u društvu, zbog nedovoljno jasnog osuđivanja nasilja, nedovoljnog kažnjavanja, no i stigme i srama koje žrtve osjećaju i koji okružuju nasilje u obitelji-istaknula je Škreblin, dodajući kako je upravo to rodno uvjetovano nasilje prepreka razvoju jednakosti, sigurnosti i ispunjavaju ljudskih prava koje imaju žene, djevojke i djevojčice.

-Ono što statistika nama ne govori, su tamne brojke vezane uz nasilje, jer kao što sam već spomenula, velik broj nasilja ostaje ne prijavljen. Zakonodavno se to uvijek može posložiti bolje, i ono što mi u praksi vidimo, je da bi trebalo više poraditi na nekim konkretnim oblicima pomoći i podrške žrtvama nakon izlaska iz odnosa, ne samo u smislu pružanja savjetodavne podrške, već i osiguravanja egzistencijalnih pitanja žrtava- zaključila je Škreblin.

Što se tiče Doma za žrtve nasilja u obitelji “Novi početak”, kazala je kako iz prakse vide da se velik dio nasilja prelio i u online svijet, te to predstavlja dodatan problem jer od elektroničkog nasilja ne možete pobjeći.

U Krapinsko-zagorskoj županiji se o nasilju ne priča samo na nacionalan ili međunarodni dan, već tokom cijele godine, rekla je Jasna Petek.

-Nasilje nad ženama je jedan od najgorih oblika kršenja ljudskih prava, i zasigurno predstavlja jedan veliki problem u svakoj zajednici. Mi kroz naše različite sustave podrške pokušavamo biti što umreženiji i pružati žrtvama sustav podrške u našoj zajednici. S ponosom mogu reći da u županiji imamo jedan zaokruženi sustav podrške i niz preventivnih aktivnosti koje se prije svega odvijaju u našim odgojno-obrazovnim ustanovama i zdravstvenim institucijama, i u suradnji s ministarstvima-kazala je Petek, dodavši kako se nasilje ne događa negdje drugdje, već se događa među nama, u našoj sredini, obiteljima, susjedstvu i nasilje nema opravdanje te se tiče svakog od nas.

Snježana Romić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije, kazala je kako je unatoč raznim prevencijama i osvješćivanjima javnosti, nasilje još uvijek prisutno i najčešće rodno uvjetovano, te da su žene te koje trpe nasilje.

-Naš Dom za žrtve nasilje u obitelji “Novi početak” i savjetovalište pružaju pomoć svima koji im se obrate. Žrtve nasilja vrlo često imaju određeni strah od toga da se obrate bližnjima i institucijama te potraže pomoć. Susjedi i ljudi koji ih okružuju često okreću glavu i ne reagiraju, i zato je važno da putem ovakvih skupova govorimo javnosti da ne smijemo šutjeti, da moramo progovarati i da je nasilje uvijek među nama, a trenutno se suočavamo i sa novom vrstom nasilja, a to je kibernetičko nasilje-rekla je Romić, naglasivši kako upravo kibernetičko nasilje ostavlja posljedice ne samo u virtualnom već i u stvarnom svijetu.

Kako u Krapinsko-zagorskoj županiji postoji nulta tolerancija na bilo kakvu vrstu nasilja, istaknuo je župan Željko Kolar.

-Već godinama radimo preventivne akcije, a sada kad smo stvorili uvjete gdje se žrtve nasilja imaju gdje privremeno smjestiti, želimo ih ohrabriti da prijave nasilje, jer prema podacima koje sam danas čitao, ostao sam neugodno iznenađen, jer svakih 15 minuta u Hrvatskoj jedna žena doživi nasilje. Kada bih radili analizu, koliko je žena u sigurnim kućama, i koliko i je prijavilo nasilje, vidjeli bismo da je ogroman broj nasilja koji nije zabilježen. S toga svim ovim preventivnim akcijama potičemo žene da prijave nasilje i institucije da budu nemilosrdne u kažnjavanju nasilnika. To su uglavnom muške kukavice koje neke svoje frustracije rješavaju na način da zlostavljaju slabiji spol i to je nešto što ne smijemo dopustiti, a i izrazito je bitno da žene imaju financijsku slobodu i da nasilnici budu udaljeni od kuće, a ne da žrtve nasilja moraju otići od kuće- naglasio je Kolar, dodavši kako bi institucije trebale biti brze, učinkovite i stroge.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

tleljak/zip.com.hr 25.11.2024.

Continue Reading

Aktualno