“Neki ustaljeni obrasci prikaza žene u medijima polako se mijenjaju, senzacionalizam je prisutan, ali pozitivnih pomaka ima” – poručila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić
Kakav je prikaz žena u medijima i na koji način se u medijima izvještava kad su u pitanju žene, pitali smo pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova RH, Višnju Ljubičić.
Temeljem iskustava u svome radu, praćenjem trendova te provedenih analiza i istraživanja, razvidno je da se i nadalje pojedini ustaljeni obrasci uporno ponavljaju u medijskim sadržajima i/ili iako mijenjaju svoj fokus i dalje ostaju problematičnima iz aspekta ravnopravnosti spolova. Značajan broj primjera iz medija u kojima se krše načela ravnopravnosti spolova može se stoga prema svojim karakteristikama podijeliti na osnovne medijske trendove u okviru kojih postupa institucija Pravobraniteljice. U godišnjim izvješćima o radu Pravobraniteljice, ti se trendovi ilustriraju kroz konkretne ključne i eklatantne primjere iz prakse, kako bi se naglasili negativni učinci takve medijske prakse.
-Ključni trendovi u medijskim sadržajima uključuju još uvijek prisutno senzacionalističko izvještavanje o rodno utemeljenom nasilju, medijske sadržaje koji koriste seksizam, objektivizaciju i rodne stereotipe u najrazličitijim područjima života, neprimjereno medijsko izvještavanje o transrodnim osobama i stručnjacima/kinjama koji rade s navedenom populacijom, neravnopravnost spolova u oglašavanju/reklamama i reklamnim kampanjama, uz često korištenje rodnih stereotipa, česte seksizme u javnom prostoru i izjavama javnih osoba, prisutnost rodnih stereotipa u satiričkim prilozima ili umjetničko-kulturnim sadržajima, seksistički govor putem osobnih profila na društvenim mrežama, kao i česte neprimjerene komentare koje na elektroničkim publikacijama generiraju korisnici/ce – istaknula je Ljubičić.
Također je istaknula kako je, općenito govoreći, u posljednjih pet godina došlo do pozitivnih pomaka u načinu izvještavanja medija o nasilju prema ženama i femicidu, u odnosu na razdoblje prije donošenja Smjernica za senzibilizirano izvještavanje o nasilju prema ženama i femicidu (Smjernice) u okviru Medijskog kodeksa koje je Pravobraniteljica objavila 2019. Napredak je vidljiv u činjenici da medijski sadržaji ne relativiziraju nasilje i manje potenciraju predrasudu da je žrtva izazvala nasilje, iako često propituju koji su uzroci konkretnog čina nasilja o kojem izvještavaju, dok bi naglasak prilikom izvještavanja trebao biti na činjenici da je sam događaj koji radi svoje težine dospije u medije, u najvećem broju slučajeva eskalacija nasilja koje traje neko duže vrijeme te ne postoji jedan sve-objašnjavajući i u svakom pojedinačnom slučaju primjenjujući uzrok konkretnog čina. Jedno od područja napretka je i da mediji češće traže komentare i izjave relevantnih institucija i organizacija civilnoga društva vezano uz događaj, što doprinosi boljem javnom razumijevanju problematike rodno utemeljenog nasilja.
Postoji i određena negativna medijska praksa
Pravobraniteljica je naglasila kako određena negativna medijska praksa i dalje postoji, čak i kod medija koji su potpisali Sporazum o prihvaćanju Smjernica, a koji je posebice primjetan kod pojedinih lokalnih medija odnosno medija s manjim dosegom.
-Tako se pri izvještavanju, osobito kada se objavljuju inicijalne vijesti o nekom slučaju nasilja ili femicidu i dalje koriste senzacionalistički izrazi za počinitelja i čin nasilja – monstruozan, horor, brutalan, čudovište i sl., dok se žrtve primjerice naziva „nesretnim ženama“, a događaj „obiteljskom svađom“ ili „tučnjavom“. Drugo što i dalje uočavamo je pitanje zaštite privatnosti i dostojanstva žrtve. Pojedini mediji vrlo detaljno iznose pojedinosti slučaja nasilja, objavljuju fotografije, informacije o mjestu stanovanja i druge osobne podatke žrtve bez da za to postoji opravdani interes javnosti te na druge načine krše privatnost i dostojanstvo žrtve – pojasnila je Ljubičić.
Također, rekla je, kako se u pojedinim rijetkim medijskim objavama još uvijek bilježi banaliziranje kaznenih djela rodno utemeljenog nasilja, te neizravno sugeriranje žrtve o odgovornosti, kao i pripisivanje olakotnih okolnosti počiniteljima za počinjenje nasilja, uz iznošenje podataka iz prošlosti počinitelja u svrhu njihova pozitivnijeg prikaza. Pravobraniteljica redovito reagira prema medijima radi ovakvih praksi. Primjeri iz prakse nam stoga ukazuju kako je još uvijek postoji značajan prostor za napredak u području medijskog izvještavanja o ovoj problematici.
-Mediji u značajnom broju slučajeva prihvaćaju odgovornost za svoje postupke te, iako iskazuju da im nije bila namjera reproducirati rodne stereotipe, seksizam ili narušavati privatnost i dostojanstvo žrtve te vršiti daljnju viktimizaciju, priznaju pogrešku te sa stajalištem Pravobraniteljice upoznaju uredništvo i redakciju i iskazuju otvorenost za edukaciju, posebice vezano uz senzibilizirano izvještavanje o slučajevima rodno utemeljenog nasilja. Ono što dodatno ohrabruje jest sve veći broj građana/ki koji reagiraju na rodne stereotipe u javnom prostoru i u pojedinačnim slučajevima u svakodnevnom životu – poručila je Pravobraniteljica dodavši kako se na taj način, pritužbama i medijima i oglašivačima, dugoročno postojeće prakse mijenjaju na bolje.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.