U Kinu Toplice u Krapinskim Toplicama je danas, 26. rujna, održan Okrugli stol o kibernetičkom nasilju.
Okrugli stol organizirali su Krapinsko-zagorska županija i Županijsko povjerenstvo za ravnopravnost spolova u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova.
Da svako nasilje predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava, istaknula je predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije Snježana Romić.
-Živimo u užurbanom vremenu, vremenu kada se sve brzo mijenja, a informacije teku kao “lude” društvenim mrežama i internetom. Internet nam je donio puno dobrog, no vjerujem kako nitko nije pretpostavio da će se nasilje iz stvarnog života, ulica i domova, preseliti i u taj virtualni svijet. Zato smo uzeli ovu temu kao važnu temu nove vrste nasilja u našem društvu. Želimo podići svijest o rodno uvjetovanom kibernetičkom nasilju nad djevojčicama i ženama, te ukazati na važnost sigurnog online okruženja- kazala je Romić dodavši da vjeruje da će današnji Okrugli stol sve potaknuti na promišljanje i reagiranje kada se jednog dana možda u online svijetu sa istim susretnu.
Prisutne je pozdravila i današnja domaćica, načelnica Krapinskih Toplica Gordana Jureković.
-Zahvaljujem Krapinsko-zagorskoj županiji što je odabrala upravo ovo mjesto za obilježavanje Dana borbe protiv nasilja nad ženama, ali to nije slučajno i nije bez razloga. Želim da svima bude ugodno i da ovaj panel iznjedri barem neki pomak ka društvu u kojem će žena biti zaštićenija, ravnopravnija i sigurnija, na čemu Krapinsko-zagorska županija radi čitavo ovo vrijeme-naglasila je Jureković.
Mladenka Morović, voditeljica Službe za opće poslove Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova kazala je kako je prema statistici dokazano da je kibernetičko nasilje nad ženama i djevojčica postalo značajan problem za razvoj društva i gospodarstva diljem svijeta.
-Institucija Pravobraniteljice već duži niz godina provodi različite aktivnosti promicanja načela ravnopravnosti spolova u Krapinsko-zagorskoj županiji. Jedna od tema koja svakako zaslužuje punu pozornost je upravo ova o kojoj ćemo danas razgovarati. Rodno utemeljeno nasilje u virtualnom svijetu, iako je novija pojava u našoj zakonodavnoj praksi, zapravo predstavlja postojeći kontinuitet nasilja nad ženama. Sam internet i društvene mreže su odličan alat u suvremenom društvu, no s druge strane seksistički komentari, stereotipi, omalovažavanje žena na društvenim mrežama kao i nasilje općenito u virtualnom prostoru, široko su rasprostranjeni i ne poznaju granice- kazala je Morović dodavši kako institucija Pravobraniteljice već duži niz godina upozorava sve odgovorne dionike na nužnost unaprjeđenja zakonodavnog okvira i sankcioniranje ove vrste nasilničkog ponašanja u virtualnim prostorima.
Krapinsko zagorska županija ima nultu stopu tolerancije na nasilje nad ženama, no kako je kazala zamjenica župana Jasna Petek, kontinuirano rade na tome da ima i nultu stopu nasilja.
-To je naravno ideal, dok je stvarnost drugačija. Mi u Županiji imamo dugogodišnju praksu različitih aktivnosti i ostvarivanja različitih politika vezanih za ravnopravnost spolova, i nasilja nad ženama u obitelji te nasilja općenito. Žao mi je što na ovakvim aktivnostima nema ljudi iz pravosuđa, i mislim da kada bi nam se oni pridružili da bi bili kompletirani te bi naši zaključci sigurno došli do nekih, koji te zaključke trebaju čuti- naglasila je Petek, dodavši da Županija nastoji prije svega senzibilizirati, informirati i educirati ljude.
Uslijedila je panel rasprava u kojoj će se analizirali pojavnost rodno uvjetovanog kibernetičkog nasilja nad djevojčicama i ženama na području Krapinsko-zagorske županije, a u panelu sudjeluju: načelnica Općine Krapinske Toplice Gordana Jureković, voditeljica Područnog ureda Zabok Hrvatskog zavoda za socijalni rad Tanja Cujzek, predstavnica sustava obrazovanja Brankica Čavužić, koordinatorica Zagorske kreativne udruge mladih Marija Gebert, predstavnik Policijske uprave Krapinsko-zagorske Drago Kovačec iz Službe kriminalističke policije, zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji NOVI POČETAK Aneta Škreblin.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.