Connect with us

Aktivizam

“Demokracija, tolerancija, komunikacija su vještine i znanja koje se uče i vježbaju” – poručuje Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ

Sa zamjenicom krapinsko-zagorskog župana, Jasnom Petek, razgovarali smo ravnopravnosti spolova, o aktivnostima koje se provode u Krapinsko-zagorskoj županiji, te što je potrebno poduzimati da postanemo demokratičnije i bolje društvo.

Sama definicija ravnopravnosti znači da su žene i muškarci jednako prisutni u svim područjima javnog i privatnog života, da imaju jednak status, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata.

ZIP: Krapinsko-zagorska županija provodi razne aktivnosti na temu ravnopravnosti spolova – koje bi istaknuli?

Krapinsko – zagorska županija njeguje tradiciju odlične suradnje sa Povjerenstvom za ravnopravnost spolova KZŽ i upravo u suradnji sa tim tijelom organiziramo razne aktivnosti, obilježavanja važnih datuma i događaja. To su uglavnom paneli, okrugli stolovi ili predavanja koji imaju cilj senzibilizirati, educirati i informirati javnost o temi ravnopravnosti spolova. Na tim događanjima često nam je gošća Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova RH, Višnja Ljubičić, ali i ostale stručnjakinje/stručnjaci u tom području. Odlično je prihvaćena i akcija „proGLEDAJ oko sebe, akTIviraj se!“ kojom progovaramo o stereotipima i predrasudama, u suradnji s ovim portalom. Javne informativne i edukativne akcije od velikog su značaja za podizanje svijesti o ravnopravnosti spolova.

ZIP: Među prvim županijama ste koje sudjeluju u projektu „Škola i zajednica“

Da, odmah, u prvoj godini provedbe ovog sjajnog projekta, koji su osmislili u Institutu za društvena istraživanja, Boris Jokić i suradnici, vrlo rado smo se priključili i evo upravo kreće treća godina provedbe u našim srednjim školama. Riječ je o projektu kojim se promiče projektno – suradnički rad, aktivizam u zajednici, kojim se mladima poručuje da vlastitim angažmanom možemo svoju zajednicu mijenjati na bolje.

ZIP: Koliko je važan rad sa mladima?

Izuzetno je važan rad s mladima, poruke koje im šaljemo, način na koji s njima komuniciramo, kako ih uvažavamo…Mlade ljude treba učiti građanstvu, toleranciji, poštivanju različitosti, ali i asertivnosti…Upravo to su razlozi zašto u našim školama mogu sudjelovati u izvanškolskoj aktivnosti Građanski odgoj ili Škola i zajednica!

ZIP: Udio žena u parlamentarnoj i lokalnoj politici u našem društvu još uvijek nije zadovoljavajući. Zašto je to tako?

Više je razloga, no nekako mi se čini da su žene vrlo samokritične i nedostaje im još uvijek dovoljno hrabrosti, snage pa i drskosti da se upuste u , još uvijek, „pretežito muški svijet“, svijet politike. Baviti se politikom, znači baviti se javnim i pomalo omraženim poslom, mnogo
žena još uvijek nije spremno na taj korak. Kad se odluče, vrlo često doživljavaju neugodnosti okoline, kolega/kolegica ili budu predmet vrlo neugodnog iživljavanja na društvenim mrežama, što nije slučaj s njihovim muškim kolegama. Sve to ne ide na ruku odluci žene da se bavi politikom. No, činjenica da se udio žena u politici u posljednjih 10 godina na nacionalnoj i lokalnoj razini povećao za 10%, govori da napredujemo, ali puno presporo.

ZIP: Što trebamo sve poduzimati da postanemo demokratičnije i bolje društvo?

Nama svima potrebno je puno više tolerancije prema drugačijem, drugom mišljenju, drugom pogledu na stvari. Upravo u toj različitosti leži ljepota življenja. Svaka isključivost vodi destrukciji, a u takvom društvu nitko ne želi živjeti. Trebamo slušati i čuti jedni druge. Demokracija, tolerancija, komunikacija su vještine i znanja koje se uče i vježbaju. Odgovornost nas odraslih je upravo da podučimo mlade ljude demokratičnosti, toleranciji, da im svojim primjerom pokažemo da je to jedini ispravni put, a to je velika i zahtjevna odgovornost i želim nam svima da u tome budemo što uspješniji.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

sleljak/zip.com.hr 24.09.2024.

Continue Reading

Aktualno