U Muzeju “Staro selo” Kumrovec danas, 30. kolovoza otvorena je gostujuća izložba autora Miroslava Šarića, muzejskog djelatnika Zavičajnog muzeja Našice.
Izložba pod nazivom “Kad cvatu bijeli ljiljani” dobila je ime po crkvenoj pučkoj pjesmi koja se pjevala za Antunovo u selu Sopja nedaleko od Slatine.
Kako objašnjava autor Miroslav Šarić, izložba pokazuje pučku pobožnost sv. Antunu Padovanskom u našičkom i slatinskom kraju.
–Izložba je podijeljena na dva dijela, nematerijalna i materijalna baština u proslavi Antunova. Treba istaknuti kako je pučka pobožnost išla po pravilima same crkve i da vjernici od tih predmeta koji su izloženi ne očekuju čudo, nego im služi kao vizualizacija pri molitvi-istaknuo je autor koji je na otvorenju uz Anitu Huđek, profesionalnu plesačicu i pjevačicu izveo naslovnu pjesmu “Kad cvatu bijeli ljiljani” i bečarac na stihove koji spominju sv. Antuna.
-Krenuo sam kao rani tinejdžer sa istraživanjem tradicijske baštine i time se bavim već 26 godina-kazao je autor istaknuvši i kako je za svoj rad dobio nagrade.
-Dobio sam nagradu Grada Našica za iznimne doprinose u očuvanju i prezentiranju tradicijske baštine našičkog kraja, zatim Hrvatskog sabora kulture brončanu i sredbnu diplomu za dugogodišnje bavljenje folklornim amaterizmom i nagradu Osiječko-baranjske županije za izložbu Kad cvatu bijeli ljiljani.
Savjetnica Muzeja Staro selo Kumrovec Anita Paun-Gadža kazala je kako je ova izložba spoj vjere i kulture.
–Pučka pobožnost dio je kulture kojom puk izražava svoj stav prema vjeri. Upravo iz tog razloga danas smo otvorili ovu izložbu. Želimo našim posjetiteljima, a i domaćem stanovništvu približiti kako se štuje sv. Antun Padovanski u nekim drugim krajevima Hrvatske-kazala je savjetnica Muzeja napomenuvši kako nakon ove izložbe na red dolaze muzejsko edukativne radionice vezane za Dane kruha i plodova zemlje i obilježavanje Dana europske baštine.
Robert Šplajt, načelnik Kumrovca kazao je kako je ova izložba mogućnost da se spoji vjera i kultura i da se na taj način to približi posjetiteljima, ali i da se upozna s običajima i kulturom našičkog kraja.
-Ova izložba bit će prisutna duži period i siguran sam da će je mnogo ljudi posjetiti. Mi Hrvati zaista imamo bogatu kulturu i običaje koje treba širiti i prenositi. Ovdje spajamo vjeru i kulturu, a to je nešto što čuvamo kao jedno nasljeđe koje nas sve skupa povezuje-zaključio je načelnik.
mstužić/zip.com.hr 30.08.2024.