Institucije

“Rana intervencija u djetinjstvu kao doprinos budućnosti zajednice”

Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u suorganizaciji s Krapinsko-zagorskom županijom organizirala je u utorak, 4. listopada 2022. godine inicijalnu konferenciju „Rana intervencija u djetinjstvu kao doprinos budućnosti zajednice’’ u Poduzetničkom centru Krapinsko-zagorske županije u Krapini.

Ova konferencija se simbolično održava tijekom Dječjeg tjedna u KZŽ i  prvi je zajednički korak u stvaranju Koalicije za ranu intervenciju u djetinjstvu. Projekt je usmjeren na jačanje uloge civilnog društva u Krapinsko-zagorskoj županiji za stvaranje pravodobne podrške djeci rane i predškolske dobi te kreiranju preduvjeta za regulatorni okvir za međusektorski sustav rane intervencije u djetinjstvu.

Kako nam je pojasnila Jasne Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije rana intervencija je skup podrške djetetu koje ima određene rizike u razvoju, posebice se odnosi na prve tri odnosno prvih sedam godina života i na ovaj način se šanse za normalan razvoj djeteta daleko olakšavaju. Ovo je jako važna tema koja stoga se i ova konferencija odvija u sklopu Dječjeg tjedna u KZŽ: “Krapinsko-zagorska županije već nekoliko godina vrlo intenzivno radi na razvoju socijalno usluge rane intervencije i suradnici su na projektu Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu. Vizija Krapinsko-zagorske županije po pogledu razvoja socijalnih usluga je razvoj transparentne, stručne i dostupne usluge, a socijalna usluga rane intervencije je usluga koju Županija već nekoliko godina intenzivno razvija -rekla je zamjenica Petek te zahvalila Hrvatskoj udruzi za ranu intervenciju u djetinjstvu koja je prepoznala Krapinsko-zagorsku županiju kao pravog partnera kada se radi o prevencijama i brizi o najmlađim stanovnicima Županije.

Marta Ljubišić, predsjednica Upravnog odbora Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu koji su pokretači ovog projekta sa ostalim inozemnim partnerima objasnila nam je ciljeve projekta: “Ova konferencija se održava u sklopu projekta koji je usmjeren na Krapinsko-zagorsku županiju. Cilj je da se u županiji povežu svi djelatnici koji pružaju usluge djeci s razvojnim teškoćama da bi se stvorio učinkovit sustav rane intervencije u djetinjstvu. To je nešto što zapravo u Hrvatskoj nemamo. Imamo kvalitetne pružatelje usluga, ali su oni nepovezani – naglasila je Ljubišić te dodala kako djeca s teškoćama često trebaju usluge različitih profila stručnjaka koji rade u različitim sektorima.

Ova konferencija puno znači i za rad Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice naglašava ravnatelj Antun Zupanc jer u sklopu Centra djeluje i kabinet za ranu intervenciju: “Naša djeca nisu drugačija. Naši učenici imaju teškoće u razvoju, no imaju apsolutno sva prava na školovanje i jednake uvjete života i rada kao i sva druga djeca. Da bi to ostvarili mi im moramo dati potporu kakva im je u tom trenutku potrebna. Zasad nemamo maksimalne kapacitete kakvi se očekuju, no nadam se da ćemo u narednom periodu raditi na smanjenju listi čekanja. Pozitivno je što smo na puno radno vrijeme zaposlili edukacijskog rehabilitatora uz kojeg u kabinetu na nepuno radno vrijeme radi njih još četvero, ” – rekao je Zupanc.

Liječnica Sunčica Martinec, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije u SB Krapinske Toplice istaknula je važnost ranog uočavanja teškoća u razvoju: “Ranom intervencijom možemo vrlo lako djelovati na težinu ekspresije njihovog oštećenja. Zato je vrlo važno da svi u raznim sustavima, od socijalnog, zdravstvenog i ostalih međusobno surađujemo i koordiniramo kako bi djeci zapravo pomogli da im usluge budu što dostupnije te da za svakog pojedinca postignemo što bolju razinu u konačnici njegovog funkcionalnog statusa i integracije u sustav,” – rekla je Martinec.

sleljak/zip.com.hr 04.10.2022.

Aktualno

Exit mobile version