U nedjelju, 01.prosinca 2024. godine bit će održano 11. izdanje Krapinskog
cenera. Legendarna krapinska utrka i ove će godine imati poseban predznak, odnosno ponovno će biti „ružičasta“.
Naime, TK Maraton Krapina i udruga Europa Donna Krapina nastavljaju suradnju koju su
započeli lani, dogovorivši da Krapinski cener ima i humanitarni karakter, na način da od svake uplaćene startnine dio sredstava bude doniran udruzi za njihov hvalevrijedan i plemenit rad.
Utrka je najavljena danas, 24. listopada na Pink partyju koji je održan u restoranu Kramberger u Krapini.
Miljenko Hršak, predsjednik TK Maraton Krapina ističe kako TK sudjelovanjem pruža podršku Europi Donna Krapina i njihovom plemenitom i humanitarnom radu na borbi protiv raka dojke.
-Mi smo se kao TK Maraton Krapina od prošle godine, kada smo slavili jubilarni 10. Krapinski cener, odlučili i na taj način povećati vidljivost Udruge kako bismo pridonijeli prezentaciji njihovog djelovanja-rekao je Hršak te pozvao sve djevojke i žene da se odazovu pregledima.
Vrijedi napomenuti kako prijave ovu utrku humanitarnog karaktera traju do 30. studenog. Do 15. studenog se primaju prijave i uplate za puni startni paket
Da je mjesec listopad u cijelom svijetu posvećen borbi protiv raka dojke rekla je Janja Kantolić, predsjednica Udruge Europa Donna Krapina.
-Naša udruga Europa Donna Krapina odlučila je krajem listopada organizirati centralni događaj u Krapini, Pink party na kojem želimo sve naše sugrađanke upozoriti na važnost preventivnih pregleda, da se kontroliraju, da misle na svoje zdravlje jer zdravlje je ono najbitnije što nam ostaje-rekla je Kantolić dodavši kako se utrka u suradnji sa TK Maraton Krapina održava već drugu godinu za redom.
-Mi kao Udruga organiziramo i besplatne ultrazvučne preglede za sve žene koje nam se jave s područja Krapinsko-zagorske županije i jedina smo takva udruga. Od prije nekoliko mjeseci imamo i besplatno psihoterapijsko savjetovanje-rekla je predsjednica Udruge napomenuvši kako im se mogu javit svi koji za time imaju potrebu.
Bojana Mahmutović, specijalistica epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo KZŽ ističe kako služba u Zavodu za javno zdravstvo na čelu s doktoricom Stanković Đuretek kroz cijelu godinu provodi Nacionalni program prevencije.
-Pozivaju žene u dobi od 50 do 69 godina na redovne mamografske preglede svake dvije godine. Odazvanost varira od županije do županije, ali mi imamo odlične odazive, preko 62 %, što je iznad razine Republike Hrvatske-rekla je Mahmutivić dodavši ako svakako ima mjesta za napredak.
–Ovaj dio populacije koji se ne odaziva je zapravo onaj na koji trebamo djelovati, do koje trebamo doći i vidjeti zašto se ne odazivaju i pokazati im zato su ovakve akcije vrijedne-rekla je Mahmutović.
Vrijedi napomenuti kako u Krapinsko-zagorskoj županiji godišnje oboli oko 140 žena, oko 20 žena premine od raka dojke.
-U skupini koja se redovito odaziva na mamografske preglede imamo više žena kojima se u ranom stadiju rak dojke otkrije čime im je prognoza za preživljavanje bolja, a kada usporedimo sa skupinom koja se nije odazivala, u toj se skupini rak često otkrije u kasnijoj fazi i to je najbolji pokazatelj uspješnosti nacionalnog programa-poručila je doktorica Mahmutović.
Nacionalni program u Hrvatskoj se provodi od 50. godine, ali u skorom razdoblju, unutar godinu do dvije će se krenuti sa nacionalnim programom od 45 godina jer je zabilježen sve veći broj žena koje i prije te dobi obole od raka dojke.
Barbara Suhodolčan-Vrbički, ambasadorica događanja pojašnjava kako je ona jedna od onih osoba koje uvijek misle da se njima to nikada neće dogoditi.
–Moja uloga kao ambasadorica je da potaknem svijest samoprevencije, da je to iznimno bitno. Voljeli bismo malo pokrenuti to da mlađe žene ne moraju ići privatno na preglede, pošto to još nije u nacionalnom programu, nego da to postane jednostavan pregled koji se obavlja preko javnog zdravstva-rekla je ambasadorica dodavši kako su joj se tijekom najave događanja javile dvije djevojke oboljele od raka dojke.
-Moram reći da sam kod svake primijetila ovo o čemu ćemo danas pričati, koliko je psihološka pomoć potrebna. Rak, tumor kao riječ već sama po sebi pobuđuje neke negativne emocije i to utječe na psihu. Neovisno o godinama, to je bolest, nešto s čim se boriš i ako bilo kome uspijemo pomoći na način da unaprijed ukažemo na neke stvari, mi smo već napravili veliku stvar-poručila je Suhodolčan-Vrbički.
Ema Habulin na događanju je održala predavanje “Važnost psihoterapije u svakodnevnom životu” tijelo kojem je poručila kako je važno naglasiti da kao što se može razboljeti bilo koji organ u našem tijelu, isto tako i psiha može popustiti.
-Ono što naša psiha ne može više držati, prijeđe na naše fizičko tijelo i to se manifestira u obliku psihosomatike. Sve što psiha ne može izdržati prelazi na naše organe-poručila je Habulin dodavši kako neke traume nastaju osobito u prve tri godine života.
-Mi se možda ne sjećamo svjesno toga, ali živčani sustav se sjeća-rekla je Habulin.
mstužić/zip.com.hr 24.10.2024.