Connect with us

Institucije

Krapinsko-zagorska županija najbolja među županijama po proračunskim izdvajanjima u najvažnija područja

Krapinsko-zagorska županija je prema proračunskim analizama za 2020. godinu bila čak sedam puta među prvih pet županija u 14 područja te tako i vodeća u odnosu na ostale županije, gleda li se proračunsko izdvajanje per capita.  Četvrta je pak bila sa šest vodećih pozicija kada je riječ o udjelu izdvojenih sredstava iz proračuna. Analize se rade na temelju podataka iz konsolidiranih proračuna.

Kako piše portal Župan.hr u odnosu na broj stanovnika bila je u 2020. godini prva kod izdvajanja za subvencije obrtnicima, druga po izdvajanju za sufinanciranje cijene prijevoza i vatrogastvo, treća po ulaganju u obrazovanje i predškolsko obrazovanje te četvrta po ulaganju u stipendije i školarine te civilnu zaštitu. Po proračunskom udjelu druga je bila po izdvajanju za sufinanciranje cijene prijevoza i subvencije obrtnicima, četvrta po ulaganju u civilnu zaštitu, vatrogastvo i predškolsko obrazovanje te peta po izdvojenim sredstvima iz proračuna u 2020. za stipendije i školarine.

U dosad obrađenim analizama za 2021. godinu, za koju su za sada i dostupni zadnji podaci o izvršenju proračuna,  Krapinsko-zagorska županija bila je u top pet županija po izdvajanju za vrtiće. U 2021. godini je izdvojila iz proračuna za predškolski odgoj po stanovniku 4,69 kuna, po djetetu 174,54 kune, odnosno 0,06 posto proračunskog udjela. I po izdvajanju za obrazovanje i u 2021. je bila u top pet. Za obrazovanje je izdvojila gotovo 41 posto proračuna, odnosno 3,3 tisuće kuna po stanovniku.

Krapinsko-zagorska županija je jedna od tek dvije županije koja ima status Županija prijatelj djece, a osim što je u top pet županija po izdvajanju za predškolski odgoj i obrazovanje, jedna je od vodećih u kojoj su kroz program ruralnog razvoja izgrađeni novi vrtići, čije su projekte prijavljivali njeni gradovi i općine.

Kroz program ruralnog razvoja za ukupno 17 dječjih vrtića je ugovoreno za  gradnju, dogradnju ili opremanje 109 milijuna kuna. Kroz NPOO je nedavno odobreno za gradnju, dogradnju ili opremanje 12 dječjih vrtića.

Tako su nove ili obnovljene vrtiće kroz program ruralnog razvoja dobili gradovi i općine Zlatar Bistrica, Konjščina, Donja Stubica, Gornja Stubica, Marija Bistrica, Zlatar, Klanjec, Tuhelj, Mače, Oroslavje, Đurmanec, Mihovljan, Budinšćina, Sveti Križ Začretje, Lobor, Jesenje… Kroz NPOO gradit će se, dograditi ili opremiti vrtići u gradovima Oroslavju, Zaboku, Zlataru, Pregradi i Krapini te općinama Đurmancu, Bedekovčini,  Zagorska Sela, Sveti Križ Začretje, Marija Bistrica, Konjščina i Hum na Sutli.

Prije dvije godine je tako primjerice otvoren novi DV Pušlek u Mariji Bistrici koji je primio 100-tinjak mališana. Novi vrtić Mačići u Maču službeno je otvoren lani,  ima 3 odgojno obrazovne skupine, jednu mješovitu jasličku i dvije mješovite vrtićke skupine, a zaposleno je 11 djelatnika.

„Da bi mlade obitelji motivirali da imaju djecu, moramo im osigurati dobro plaćeno radno mjesto, a nakon toga i dobre uvjete za smještaj djece u vrtići i školu“ – istaknuo je prigodom otvaranja vrtića župan Željko Kolar.

Prije dvije godine otvoren je vrtić u Klanjcu, koji se  prostire  na 600 četvornih metara, ima tri odgojne grupe, jednu jaslićku grupu, mlađu mješovitu vrtićku skupinu i stariju vrtićku skupinu. Ukupna vrijednost izgradnje i opremanja iznosila je gotovo 10 milijuna kuna, a kroz program ruralnog razvoja odobreno je maksimalna potpora od 7,44 milijuna kuna. Također i Zlatar kroz investiciju vrijednu ukupno 10,5 milijuna kuna, od čega 7,4 milijuna kuna iz programa ruralnog razvoja.

Županija i brine o najmlađima kroz niz projekata. Projekt Koalicija za rano djetinjstvo započeo je u rujnu prošle godine te je do sada okupio respektabilan broj lokalnih dionika koji su se udružili u Koaliciju za ranu intervenciju u djetinjstvu i Mrežu djelatnika dječjih vrtića s ciljem zagovaranja kvalitetnijih i dostupnijih usluga za djecu s razvojnim rizicima i teškoćama i njihove obitelji. Posljednjih desetak godina bilježi se snažan razvoj usluga u tom području, počevši od razvijanja mreže logopedskih kabineta, edukacija za stručnjake, opremanje kabineta pri Specijalnoj bolnici u Krapinskim Toplicama, a nakon toga i oformljavanja posebnih kabineta za ranu intervenciju pri Centru za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice koji je u potpunosti financiran sredstvima Krapinsko – zagorske županije, ali i dodatnog stručnjaka. Time su liste čekanje svedene na minimum.

‘Imamo niz mjera, od suradnje s roditeljima, pomoći od samog rođenja djece pa imamo mjere za darivanje novorođenčadi, za ranu prevenciju, ulaganje u vrtiće, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje te stvaranje uvjeta za otvaranje radnih mjesta. Sve su to ključne stvari kako bi se popravila demografska slika’ – poručio je nedavno župan.

“Poruke koje nam djeca šalju su izrazito bitne, jer ne odrastaju sva djeca u istim uvjetima. Zato je bitno da sve njihove poruke mi odrasli čujemo, da dođu do nas i da reagiramo” – poručio je lani župan na obilježavanju Dječjeg tjedna. Mladi Županije mogu sudjelovati u kreiranju dječjeg participativnog proračuna.

Krapinsko-zagorska županija je lani za obrazovanje, programe u kulturi, sportu i tehničkoj kulturi izdvojila 88,53 milijuna kuna. U 2023. godini u planu je za obrazovanje izdvojiti 19,3 milijuna eura (145,4 milijuna kuna), odnosno 40 posto Županijskog proračuna.

Lani su izdvojena sredstva za povećanje plaća pomoćnicima u nastavi. U školskoj godini 2022./2023. zaposleno je 143 pomoćnika u nastavi za 171 učenika,  8 pomoćnika i 16 učenika više nego godinu prije.

U Zaboku se gradi Regionalni centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu.

U novoj financijskoj perspektivi velika šansa su i novci za gradnju novih škola i sportskih dvorana. Kako je lani župan izjavio  pripremljeni su projekati u obrazovanju vrijedni oko 700 milijuna kuna.

Krajem prošle godine dodijeljene su studentske stipendije za ovu akademsku godinu. Dodijeljena je ukupno 71 stipendija u tri kategorije – za izvrsnost, po socijalnom kriteriju i za deficitarna zanimanja. Trenutačno Županija ima 428 stipendista, 113 studentskih i 315 učeničkih. Najavljeno je i kako će se rebalansom proračuna osigurati dodatna sredstva, kako bi se povećao ukupan iznos studentskih stipendija. Stipendije se povećavaju sa 700 na 800 kuna, a za deficitarna zanimanja  s 800 na 900 kuna, s time da ćemo do 15. siječnja isplatiti tri rate za ovaj period u 2022. godini. Ove je godine za stipendije osigurano 305,3 tisuće eura.

Učeničke stipendije  iznose 400 kuna, osim u kategoriji deficitarnih zanimanja koje su 500 kuna.

Stipendije su i poticaj da se ostane u Županiji i nastavi raditi. Županija brine i o radnim mjestima, a kako je naša analiza pokazala, među vodećima su i po potporama obrtnicima u 2020. godini.

Krapinsko-zagorska županija je  u 2022. godini u gospodarstvo uložila 7,2 milijuna kuna te gotovo 1,9 milijuna  u komunalnu infrastrukturu. Među aktivnostima u gospodarstvu je sufinanciranje kamata poduzetnicima, potpore tradicijskim obrtima, donacije Obrtničkoj i Gospodarskoj komori, potpore proizvođačima zagorskih mlinaca, potpore za ublažavanje šteta od tuče, sufinanciranje energetskih certifikata za obnovu kuća, energetski učinkovitih vozila, sufinanciranje rada Poduzetničkog centra, REGEA –e, Turističke zajednice, Zagorske razvojne agencije…

Za 2023. godinu planira se izdvajanje od 1,1 milijuna eura (8,6 milijuna kuna) za gospodarstvo te 708 tisuća eura (5,3 milijuna kuna) za promet i komunalnu infrastrukturu.

zip.com.hr 05.04.2023./ Župan.hr

Continue Reading

Inspirativne priče

Inspirativne priče7 dana ago

ZIP ČETVRTKOM-“Za uspjeh je potrebno nikad ne odustati”-poručila je Ivana Hazulin Pospiš

U četvrtak, 18. travnja, gošća emisije bila je Ivana Hazulin Pospiš, ravnateljica Muzeja Radboa. Ivana Hazulin Pospiš završila je studij...

Inspirativne priče1 tjedan ago

Unatoč digitalnom dobu važna je komunikacija ” oči u oči “-poručila je Leljak

Snježana Leljak, direktorica firme SL Krapina Konzalting, urednica ZIP portala, predsjednica Poduzetničkog kluba žena Krapinsko – zagorske županije i voditeljica...

Inspirativne priče1 tjedan ago

Zabočanka Barbara Futivić dobitnica fair play kartona – bravo!

U tijeku je Državno natjecanje u rukometu za osnovne škole na kojem je mlada Zabočanka dobila nagradu za svoju dirljivu...

Društvo2 tjedna ago

Mlade rukometašice koje su svoju karijeru posvetile radu s djecom

Rukometni klub “Zagorec” Krapina broji stotinjak polaznika gotovo svih uzrasta, od onih najmlađih koji pohađaju vrtić, pa do seniora, a...

Društvo2 tjedna ago

Ovo je 10 finalistica drugog izbora “Inženjerka godine”!

Poznato je deset finalistica drugog izbora „Inženjerke godine“ u Hrvatskoj, iznimnih žena koje svojim primjerom, karijernim putem i osobnošću mogu...

Društvo2 tjedna ago

Učenici OŠ Marija Bistrica izradili prekrasne razglednice koje su poslali u Poljsku / FOTOGALERIJA

Učenici Osnovne škole Marija Bistrica izradili su brojne razglednice za prijatelje iz Poljske. Na poziv gradonačelnice grada pobratima Mariji Bistrici, ...

Društvo2 tjedna ago

Na današnji dan prije 102 godine rođena je Vesna Parun – velika hrvatska pjesnikinja i intelektualka!

Današnji dan, 10. travnja , obilježava se rođenje jedne od najistaknutijih hrvatskih pjesnikinja dvadesetog stoljeća – Vesne Parun. Njezin životni...

Inspirativne priče3 tjedna ago

“Dinamo nije samo hrvatski brend nego i europski – povezan sam s Dinamom od rođenja i ovo je velika odgovornost” – poručio Dragutin Kamenski

Dragutin Kamenski, vlasnik građevinske kompanije Kamgrad, poznati gospodarstvenik iz Zagorja, uz brojne funkcije preuzeo je i jednu od odgovornijih funkcija...

Inspirativne priče3 tjedna ago

ZIP ČETVRTKOM-“Za uspjeh je potrebno puno upornosti”- poručila je Jasmina Šivalec, vlasnica obrta za dizajn SHIVA.J

U četvrtak, 04. travnja, gošća emisije bila je Jasmina Šivalec, vlasnica obrta za dizajn SHIVA.J iz Zaboka i članica Poduzetničkog...

Aktivizam3 tjedna ago

“Sa seksizmom toliko srasli da ga više ne možemo niti razlučiti u svakodnevnoj komunikaciji” – poručila je Suzana Komušar

Projekti u sferi socijalne politike obično prate putanju zadanu „odozgo“: ukoliko su, recimo, financirani iz EU ili ESI fondova, trebaju...

Facebook

Aktualno