U četvrtak, 18. travnja, gošća emisije bila je Ivana Hazulin Pospiš, ravnateljica Muzeja Radboa.
Ivana Hazulin Pospiš završila je studij povijesti u Zagrebu, nakon čega se zaposlila u nekoliko osnovnih i srednjih škola, te joj se 2017. godine pružila prilika za zaposlenje u njenom rodnom mjestu, prijavila se na natječaj i od onda je ravnateljica Muzeja Radboa.
Inače, otvorenjem Muzeja Radboa Radoboj je postao kulturno-turistička destinacija Hrvatskog zagorja. U stalni postav uvrštene su tri zbirke; geološka, rudarska i arheološka, sačinjene od vrijednihprirodnih i kulturnih eksponata pronađenih na tom području. Multimedijskim sadržajima na moderan i interaktivan način prikazane su vrijednosti koje su ovdje pronađene.
Radoboj se prvi puta spominje 1334. godine kad je zapisano da postoji Ecclesia sancte Trinitatis de Radboa, tj. župna crkva Sv. Trojstva u Radoboju. Kraj se značajnije razvio nakon 1811. godine kad je pronađeno nalazište samorodnog sumpora, jedno od ekonomski značajnijih takvih rudnih ležišta u svijetu. Rudarstvo je nastavljeno pronalaskom novog podzemnog bogatstva – ugljena.
Usporedno s time, pronađeni su i vrijedni nalazi fosila i arheološka nalazišta pa je Radoboj okupio vrsne znanstvenike. Ondje je bilo najbogatije svjetsko nalazište fosilne flore, fosilnih kukaca, riba i školjka koji potvrđuju da je ovdje nekad bilo Panonsko more, a pronađena je i okamina lista vinove loze stara između 12 i 14 milijuna godina.
Nalazi fosilnih kukaca, poput mrava, cvrčaka, skakavaca, cvjetnih osa u svijetu su vrlo rijetki, te je iz tog razloga i radobojska zbirka dragocjena. Na tom je području otkriveno desetak arheoloških nalazišta iz različitih razdoblja ljudske prošlosti. Četiri su smještena na prostoru gore Strahinjščice i njenom južnom prigorju: Crkviše, Hajdine zerne, Plat i Podstenje. Od 2013. godine u Radoboju se provode moderna arheološka istraživanja, poput arheoloških terenskih pregleda i iskopavanja, kojima je prikupljena većina predmeta izloženih u stalnom postavu.
Kako je kazala Ivana Hazulin Pospiš, trenutno u Muzeju Radboa možete vidjeti stalni postav, koji se sastoji od geološke, arheološke i rudarske zbirke i svaki dio priča neku zanimljivu priču o povijesti Radoboja.
Kvalitetu i posebnost Muzeja Radboa potvrđuju i brojne nagrade. Muzej je 2018. godine nominiran za ‘Živa Award 2018.’, nagradu za najbolji Slavenski muzej, a prošle godine Muzeju Radboa i Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu dodijeljena je godišnja nagrada Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske za zaštitu kulturne baštine u 2022. Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske u kategoriji zaštite kulturne baštine dodijelilo je godišnju nagradu Odsjeku za konzerviranje i restauriranje umjetnina Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i Muzeju Radboa za izložbeni i znanstveno-popularizacijski projekt ‘SOS za svece – Sveci s bregov istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi na preostalom drvenom inventaru kapele sv. Jakoba na Gorjanima Sutinskim u Radoboju’.
Radilo se o dugogodišnjem projektu i opsežnim istraživanjima koja su se provodila nad inventarom kapele sv. Jakoba u Gorjanima Sutinskim, a u listopadu 2022. godine u sklopu Dana općine Radoboj, održan je dvodnevni stručno-znanstveni skup koji je prikazao sintezu rezultata povijesno-umjetničkih i konzervatorsko-restauratorskih istraživanja sačuvanog baroknog inventara nekoć raskošno opremljene kapele sv. Jakoba na Gorjanima Sutinskim. Ujedno su obuhvaćena i nova saznanja s područja arheologije, povijesti, povijesti književnosti, etnologije i održivog razvoja, proizašla iz rada više okupljenih znanstvenika i stručnjaka kojima je zajednička poveznica bila upravo Očura i Radoboj.
Za uspjeh, Hazulin Pospiš kaže da je potrebno nikad ne odustati.
-Nikad nemojte odustati ni od svog sna, ni od mogućnosti, jer će se uvijek nešto naći da se to realizira, samo morate biti uporni. Pokušajte otvarati sva vrata, jer jedna će biti otvorena-poručila je Hazulin Pospiš.
Koji su planovi za dalje pogledajte u emisiji:
Ekipa koja je realizirala emisiju: Sebastijan Fuštin, tonska realizacija i briga o kamerama i Snježana Leljak, urednica i voditeljica. Do slušanja na valovima Radio Stubice na 95,6 FM i 106,9 FM ili https://streamlive.hr/stubica-live/ , više na https://radio-stubica.
Video emisije na:https://www.youtube.com/watch?v=GEEjWcsGimc&t=5s
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.