Connect with us

Inspirativne priče

ZIP ČETVRTKOM-” Poručila bi svima da prihvate sve prilike koje im se pruže, jer bez volje za ići naprijed nema napretka- poručila je doktorica Maja Svetec.

U četvrtak, 25. travnja, gošća emisije bila je Maja Svetec, doktorica medicine, specijalistica hitne medicine i voditeljica Objedinjenog hitnog prijema Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana.

Da želi biti doktorica znala je još od srednje škole, što je kaže svima u obitelji bilo čudno pošto nije mogla vidjeti krv. No, kako je uvijek voljela pomagati ljudima, odlučila se za tu struku, te je 2005. godine upisala medicinu i završila sve u redovnom roku.

-Kad sam završila medicinu odradila sam staž u bolnici u Varaždinu, i pružila mi se prilika da radim u Zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije. Do tad o hitnoj medicini kao takvoj nisam ni razmišljala, to je tada bila nova specijalizacija, u svijetu poznata ali kod nas još nije postojala, već je tad to krenulo. Promislila sam dobro o tome, i danas mi je drago da sam tako odlučila, makar to nije baš poželjna specijalizacija. Specijalizaciju sam odradila u bolnici Sveti Duh i nakon toga se vratila u Zavod za hitnu medicinu gdje sam radila dvije godine, bila sam zamjenica ravnatelja, i u tom periodu sam završila postdiplomski studij menadžmenta u zdravstvu, te mi se u jednom momentu učinilo da mi Zavod za hitnu medicinu više ne može pružiti mogućnost napretka i tada sam krenula tražiti nešto dalje- ispričala je doktorica Svetec, dodavši da je više naginjala inozemstvu, no primila je poziv od prijatelja koji joj je rekao da OB Zabok traži nekog poput nje, te sada tamo radi 2 godine.

Odjel OHBP prostire se na više od 1200 četvornih metara u kojem postoji čekaonica, trijažna ambulanta, dvije brze ambulante, 8 akutnih bokseva te 5 subakutnih odnosno opservacijskih bokseva od kojih je jedan izolacijski.

-U trijažnoj kategoriji 1 su životno ugroženi pacijenti, obično dolaze uz prethodnu najavu terenskih timova Hitne medicinske službe i ulaze direktno u prostor reanimacije. Pacijenti iz trijažne kategorije 2 i 3 budu smješteni u bokseve u OHBP, a trijažne kategorije 4 i 5, to su pacijenti koji mogu najdulje čekati prema tegobama,  budu pregledavani u tzv. brzim ambulantama – pojasnila je doktorica Svetec.

Također je dodala da na Odjelu, uz medicinske sestre i tehničare koji se redovito dodatno educiraju,  rade doktori medicine, specijalizanti hitne medicine, interne, kirurgije te specijalisti hitne medicine. Ostali specijalisti dolaze prema pozivu odrađivati konzilijarne preglede ukoliko za to postoji potreba.

Doktorica je također pojasnila kako bi OHBP trebao biti mjesto sekundarnog kontakta pacijenta s liječnikom. To znači da bi prije dolaska pacijent trebao biti pregledan na razini primarne zdravstvene zaštite, bilo od obiteljskog liječnika ili od hitne medicinske službe koji indiciraju potrebu za daljnjim pregledom u hitnom prijemu. Nažalost, svima je poznato da u cijeloj Hrvatskoj postoji problem nedostatka liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, te vrlo često na OHBP dolaze pacijenti bez prethodnog pregleda, a bolnica bude prvo mjesto kontakta s liječnikom.

U zadnje vrijeme zbog kontinuiranog rasta broja pacijenata koji dolaze u OHBP, produžava se i vrijeme čekanja, što u većini slučajeva pacijentima teško pada. Stoga se već kod prijema u trijažnoj ambulanti određuju trijažne kategorije i to prema australsko-azijskoj ljestvici trijaže (ATS) propisane od strane Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.

-Trijažna sestra posebno educirana za to radno mjesto pacijentu po dolasku mjeri potrebne parametre i uzima osnovne podatke o glavnoj tegobi, te ga prema trijažnoj ljestvici smješta u određenu trijažnu skupinu (kategorije od 1 do 5). Kako raste trijažna kategorija tako i raste dužina čekanja pacijenta. Odnosno ukoliko je vaša trijažna kategorija 5, pacijenti s ostalim trijažnim kategorijama imaju prioritet u pregledu u odnosu na vas jer su vaše tegobe prema navedenoj ljestvici manje u odnosu na ostale. Također svaki novi pacijent koji poslije vas dolazi u OHBP ukoliko dobije manju trijažnu kategoriju ima prednost u odnosu na vas, dakle vrijeme kada ste vi došli u hitni prijem nije kriterij na temelju kojeg se procjenjuje vaše vrijeme čekanja. Htjela bih dodati da molimo pacijente za strpljenje, činimo sve kako bi povećali naše kapacitete u ljudstvu i ubrzali obradu pacijenata – pojasnila je dr. Svetec dodavši kako tijekom boravka pacijenti primaju potrebnu terapiju, a ukoliko nisu za otpust kući, primaju se na odjel ili se zadržavaju u subakutnom dijelu hitnog prijema. Tu ostaju na opservaciji do 24 sata od dolaska te odgovarajućom terapijom pripremaju za otpust kući.

-Postojanje opservacije izrazito nam je bitno jer su smještajni kapaciteti bolnice ograničeni, te kroz opservaciju pokušavamo pacijente adekvatno zbrinuti te otpustiti kući kad je to moguće – istaknula je doktorica Svetec te dodala kako imaju sreću da su izrazito dobro opremljen odjel, te da se u opremi kao i edukaciji prate visoki standardi.

Također je naglasila kako liječnici koji rade na OHBP prolaze kroz interne edukacije od strane specijalista hitne medicine, a često organiziraju i predavanja na razini Bolnice bodovana od strane Liječničke komore te Komore medicinskih sestara i tehničara.

Za uspjeh, doktorica Svetec kaže da treba biti pošten i uvijek otvoren prema drugima, te gledati da je čaša uvijek do pola puna.

-Nekad se i vrata zatvore, ali možda je prozor otvoren. Poručila bi svima da prihvate sve prilike koje im se pruže, jer bez volje za ići naprijed nema napretka- poručila je doktorica Svetec.

O čemu smo sve pričali, pogledajte u emisiji:

Ekipa koja je realizirala emisiju: Mirjana Bašak, tonska realizacija i briga o kamerama i Snježana Leljak, urednica i voditeljica. Do slušanja na valovima Radio Stubice na 95,6 FM i 106,9 FM ili https://streamlive.hr/stubica-live/ , više na https://radio-stubica.

Video emisije na:https://www.youtube.com/watch?v=EgYZMHqmFxY

tleljak/zip.com.hr 30.04.2024.

Continue Reading

Aktualno