Inspirativne priče

ŽENE KOJE SU MIJENJALE SVIJET

Mnogo je velikih žena obilježilo našu povijest i postojanje, od umjetnica, znanstvenica, sportašica, političarki, humanitarki, spisateljica, studentica.. – one su otvarale vrata svim drugim ženama da mogu postići jednaka ili čak veća dostignuća – prisjetimo ih se.

Jane Austen (1775–1817)

Djela ove engleske spisateljice strastveno se čitaju i danas, a dobila su i mnoge adaptacije na filmskom platnu. Jane Austen napisala je šest romana, a likovi kojima se bave obično pripadaju višem staležu, dok se radnja ponajviše oslanja na mlade žene i njihove probleme vezane uz udaju i slobodu. Pronicljiva, profinjena, humoristička, zbog reske ironije i iznimnih psiholoških zapažanja slovi za jednu od dražih ženskih spisateljica.

Počela je pisati s 12 godina, a s 23 počela je raditi na čak tri poznata romana među kojima su: Razum i osjećaji, Ponos i predrasude, Ema, Mansfield Park… Romani Jane Austen su i dan danas rado čitani diljem svijeta, neovisno o akademskim obvezama, iz čistog užitka jer dobro integriraju poglede na ljudsko stanje uz uvjerljivu ljubavnu priču. Veliki dio tenzija u njenim romanima proizlazi iz balansiranja financijskih potreba naspram drugih problema – ljubavi, prijateljstva i morala.

Milka Trnina (1863. – 1941.)

Milka Trnina bila je najveća hrvatska operna umjetnica i jedna od najvećih u cijeloj povijesti opere, rođena u malom moslavačkom mjestu Vezišće, nedaleko od Ivanić-Grada. Umjetničku karijeru počela je 11. travnja 1882. godine na sceni Zagrebačke opere, debitirajući kao Amelija u Krabuljnom ili, kako su ga tada zvali, Čuvidskom plesu Giuseppea Verdija, ubrzo odlazi iz Zagreba na usavršavanje i zaposlenja u svijet i doživljava veliki uspjeh na europskim i američkim pozornicama. Najbolji kritičari njezina doba opisali su kao izrazito dramski sopran, velikog glasovnog raspona i volumena; bila je obdarena smislom za ekspresivno scensko oblikovanje. Smatrana je podjednako sjajnom pjevačicom koliko i glumicom; najvećom interpretatoricom epohe, a kao osoba odlikovala se visokim umjetničkim i ljudskim načelima.

Impresivan repertoar obuhvaćao je 65 zahtjevnih sopranskih uloga, a tijekom 24 godina karijere ostvarila je čak 1200 nastupa, surađujući pritom s najglasovitijim dirigentima i pjevačkim kolegama, među kojima je u nekoliko navrata bio i neskriveno oduševljen tenor Enrico Caruso. Zbog ozbiljnih problema s mimičkim živcem i neuspješnog operativnog zahvata, otkazuje turneju i naglo završava karijeru. Svoj posljednji nastup odigrala je u Prinzregententheateru 1906.  godine.

Marie Curie (1867–1934)

Marie Curie, poljsko-francuska znanstvenica, svoj je život posvetila znanosti. Godine zalaganja urodile su plodom kad je uz svog partnera Pierrea započela istraživati radioaktivnost, što je dovelo do otkrića dvaju potpuno novih kemijskih elemenata –polonija i radija, oba radioaktivnija od uranija. Za ovo otkriće 1903. osvaja Nobelovu nagradu kao prva žena u povijesti koja je nagrađena tom nagradom. Osam godina kasnije ponovno je dobiva, tada za kemiju. Bila je prva osoba koja je osvojila, ili podijelila, dvije Nobelove nagrade. Jedna je od dvije osobe koja je dobila Nobelovu nagradu u dva različita područja  i jedina žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade.

Ono što možda niste znali o ovoj znanstvenici je da svoja istraživanja nije provodila u prigodno uređenom laboratoriju, već u građevini nalik štaglju, no ni to ju nije spriječilo da ostavi znatan trag u znanosti. Tijekom 1. svjetskog rata zagovarala je upotrebu mobilne radiografije u liječenju ranjenih vojnika, a odmah nakon početka rata unovčila je svoju i muževu zlatnu medalju Nobelove nagrade za ratne napore. Nobelovski status zadržan je u obitelji Curie i nakon njezine smrti budući da je njezina kćer Irene osvojila Nobelovu nagradu u području kemije za sintezu novih radioaktivnih elemenata.

Coco Chanel (1883–1971)

Francuskinja za koju se smatra da je najznačajnija osoba modnog dizajna u 20. stoljeću koja je na tronu francuske mode sjedila čak šest desetljeća, a svoje ime zauvijek spojila s elegancijom i malom crnom haljinom. Počeci Coco Chanel su bili skromni, ostavljena je u sirotištu, a svoju karijeru započinje kao pjevačica u kafićima sve dok nije upoznala nekolicinu imućnih muškaraca koji su joj pomogli pokrenuti vlastitu modnu kuću.

Žene njezinog vremena bile su u potrazi za elegantnom, ali udobnom odjećom. Bilo joj je potrebno samo pet godina da revoluicionarno promijeni modnu industriju i od svog brenda napravi carstvo. Osim mode, za uspjeh brenda zaslužan je i famozni Chanel No.5 parfem. Dan danas je njezina modna kuća jedna od najvećih i najprestižnijih na svijetu, vođena njezinim glavnim obilježjima kao što su tvid, kompleti suknji i sakoa te svakako neizbježan logo.

Amelia Earhart (1897–1937)

Amelia Erhart je bila američka pionirka avijacije i borac za prava žena,  prvi puta letjela je avionom 1920. i tada stekla iskustvo koje će promijeniti cijeli njezin život. 1935. godine prvi je put samostalno prešla rutu od 3875 km od Havaja do Kalifornije, a iste je godine postala prva koja je samostalno putovala od Los Angelesa do Mexico Cityja. Bila je prva žena koja je letjela sama i na velike udaljenosti, a nakon prvog leta napisala je i knjigu 20 hrs. 40 min. te održala mnoga predavanja diljem Amerike o svojem iskustvu. Poticala je žene da odbace nametnute društvene ideale, poticala ih je na slobodu i zrakoplovstvo. Bila je predsjednica udruge Ninety-Nines, a okušala se i u modnom dizajnu osmislivši kolekciju za aktivne žene.

Želja joj je bila proputovati svijet, s čime je započela 1937. godine, malo prije svog 40 rođendana. Željela je preletjeti Zemlju po dužini ekvatora što prije nje nitko nije niti pokušao. Prvi pokušaj u ožujku 1937. godine je prekinut zbog nesreće prilikom polijetanja. Sa svojim navigatorom Fredom Nolanom startala je ponovo 21. svibnja 1937. u Miamiu. Nakon nekoliko međuslijetanja, nakon što je preletjela 3/4 planiranog puta, startala je 2. srpnja iz Lae u Novoj Gvineji da preleti zadnju dionicu iznad Pacifika. Plan je bio spuštanje na otok Howland zbog uzimanja goriva i odmora prije završne faze leta. Međutim, tu nikada nije sletjela, nakon nekoliko radio kontakata sa zemljom avionu se gubi svaki trag.

sleljak/zip.com.hr/Izvor Wikipedia, Foto:Wikipedia 20.04.2022.

Aktualno

Exit mobile version