Aktivizam

“Svaka vrsta nasilja je neprihvatljiva kategorija” – poručuje zamjenica župana Petek

U Oroslavju je u ponedjeljak, 26.rujna 2022. održan Okrugli stol “Posljedice obiteljskog nasilja po mentalno zdravlje žrtvi”, organiziran od strane Krapinsko-zagorske županije. Tema je bila vezana uz obilježavanja dva datuma: prošlotjednog Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i nadolazećeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja.

Okrugli stol je samo jedna od brojnih aktivnosti u sklopu projekta “Novi početak“ – kojeg organizira Krapinsko-zagorska županija kao nositeljica projekta, a partneri na projektu su Dom za žrtve nasilja u obitelji ”Novi početak” i Centar za socijalnu skrb Krapina. Na Okruglom stolu sudjelovali su i ravnateljice i ravnatelji te stručni suradnici iz zdravstvenih ustanova, ustanova socijalne skrbi, odgojno obrazovnih ustanova te predstavnici jedinica lokalne samouprave. Cilj okruglog stola bio je informirati stručnjake o utjecaju obiteljskog nasilja po mentalno zdravlje odraslih i djece. Ovo je samo jedan u nizu od sedam okruglih stolova u sklopu projekta kojim se tijekom godine obrađuju različite aktualne teme.

Na samom početku skupa, svim prisutnima obratio se kao domaćin gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić, te uputio zahvalu KZŽ na provođenju ovakvih i sličnih projekata, poput akcije ”I tebe se tiče”, koji se provode po gradovima i općinama: ”Mislim da je to važno, da se ljudi osvijeste jer svi smo mi bili svjedoci nekog nasilja. Ponekad se zažmiri i ode dalje, ali mislim da je važno otvoriti oči i loše stvari prijaviti, da ne budemo tiho, nego da budemo glasni, jer samo tako možemo neke stvari promijeniti,” – rekao je Šimunić.

Zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek, uvodno je naglasila da je za KZŽ svaka vrsta nasilja neprihvatljiva kategorija, a pogotovo obiteljsko nasilje:”Mnoge aktivnosti provodimo u sklopu projekta Dom za žrtve nasilja Novi početak, ali i u sklopu svojih ostalih aktivnosti tijekom cijele godine jer nam je iznimno važno, s jedne strane informirati, educirati i pokušati stručnu javnost još više senzibilizirati i pripremiti za rad, kako sa žrtvama, tako i sa počiniteljima, a s druge strane nam je izuzetno važno stalno i svakoga dana dijeliti informaciju o tome da je nasilje neprihvatljiva kategorija i to svaka vrsta nasilja” –istaknula je zamjenica župana te zahvalila  prof. dr. sc. Marini Ajduković, što je pripremila predavanje za danas na temu obilježja utjecaja obiteljskog nasilja po mentalno zdravlje djece i  odraslih

”Na području KZŽ u zadnjih nekoliko godina uvijek se brojke vrte oko 300-njak presuda u područja kaznenih prekršaja ili isto toliko prekršaja, što se jedne strane govori da se procesuira, ali s druge strane govori u prilog činjenici da je nasilje još uvijek prisutno, i ono što svaki puta iznova ponavljam – nasilje se ne događa negdje drugdje, događa se u našem susjedstvu, među našim prijateljima, kod naše rodbine i nasilje se tiče svih nas.” – zaključila je zamjenica župana Petek.

Profesorica sa Studijskog centra za socijalni rad Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Marina Ajduković prezentirala je prisutnima obilježja utjecaja obiteljskog nasilja po mentalno zdravlje djece i odraslih i naglasila da nasilje nije jednostavno zaustaviti, jer smo kao ljudska bića agresivni: “Ljutnja i agresija su dio naše biologije. To je biologija koja nam je omogućila da evolucijom preživimo puno neugodnih situacija u kojima smo se trebali braniti od nekih prijetnji ali ono što se dogodilo, da vrlo često se radi o poteškoćama kontrole i sl., dolazi do ljutnje, pa agresije koja se vrlo često pretvara u nasilje. S druge strane još uvijek imamo vrlo tradicionalne obrasce muško – ženske socijalizacije,’ – istaknula je uvodno dr.sc. Ajduković i nastavila iznositi ostale analize i podatke koji su potrebni kako bi se lakše svi skupa bavili problematikom nasilja.

Kako je rekla, nasilje je uvijek u porastu kada se mijenjaju ključni obrasci promjene moći, što se dogodilo zapošljavanjem žena, boljem obrazovanju žene i promjene ekonomskih obrazaca ponašanja u društvu: ” U suvremenom svijetu je model dvohraniteljskih obitelji u suštini dominantan model i tu su se otvorila mnoga pitanja, dakle kako balansirati rodne odnose u jednom takvom kontekstu. S druge strane, žene zahvaljujući razvoju medicine imaju puno više mogućnosti danas da kontroliraju broj djece i smo majčinstvo i tu se zaista promijenio svijet”- naglasila je prof.dr.sc. Ajduković tijekom izlaganja i istaknula važnost partnerstva između muškarca i žene.

Sljedeći okrugli stol planira se u prosincu ove godine na temu prava žrtava, a povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.

sleljak/zip.com.hr 26.09.2022.

Aktualno

Exit mobile version