Europska komisija obilježava Europski dan jednakih plaća i to svake godine pada jedan dan u studenom.
Time podsjeća na globalnu borbu za ravnopravnost u plaćama među svim zaposlenicima, bez obzira na spol, dob ili druge osobne karakteristike. Naime, taj dan simbolizira put prema postizanju pune ravnopravnosti žena i muškaraca u EU, a njime Komisija naglašava da žene, u odnosu na muškarce, zarađuju toliko manje kao da ostatak godine rade besplatno.
Razlike u plaćama nastaju zbog brojnih faktora, uključujući segregaciju na tržištu rada, gdje žene češće rade u niže plaćenim industrijama. Također, žene se suočavaju s izazovima u kombiniranju karijere i obiteljskih obveza, što može ograničiti njihov profesionalni napredak.
Nejednakost u plaćama ima dugoročne posljedice, poput većeg rizika od siromaštva, osobito među ženama u mirovini. Osim toga, smanjuje ekonomski potencijal društva jer žene nisu potpuno uključene u ekonomske aktivnosti na ravnopravnoj osnovi.
Kada se analiziraju razlike u plaćama po djelatnostima u Krapinsko-zagorskoj županiji, kako doznajemo najizraženiji jaz u plaćama muškaraca i žena je detektiran u sektoru prodaje, tu je jaz 20%, a u administrativnim djelatnostima je 19%. S druge strane, najmanje razlike su primijećene u tvrtkama koje se bave proizvodnjom, prijenosom i distribucijom energije, nafte, vode i otpada, tu je jaz 5%, te u umjetnosti, zabavi i sportu razlike su 6%. Kada se usporede plaće po istim radnim pozicijama, žene su u prosjeku plaćene oko 9% manje od muškaraca. Možemo slobodno reći da, osim dobi i obrazovanja, geografska lokacija također igra ulogu u razlikama u plaćama.
Tako su najveće razlike primijećene u Krapinsko-zagorskoj, Karlovačkoj i Primorsko-goranskoj županiji, gdje muškarci imaju značajno više plaće od žena, dok su najmanje razlike primijećene u Vukovarsko-srijemskoj i Ličko-senjskoj županiji.
Europski parlament Direktivu o transparentnosti plaća donio je na plenarnoj sjednici 30. ožujka 2023. Vijeće je novu direktivu o transparentnosti plaća donijelo 24. travnja 2023. Direktiva o transparentnosti plaća stupila je na snagu nakon objave u Službenom listu EU-a. Države članice EU-a od tada imaju rok do tri godine da je „prenesu” prilagodbom svojeg nacionalnog zakonodavstva kako bi u obzir uzele nova pravila.
Podsjećamo, Republika Hrvatska mora do 7. lipnja 2026. uključiti u nacionalno zakonodavstvo Direktivu (EU) 2023/970 Europskog parlamenta i Vijeća o jačanju primjene načela jednakih plaća muškaraca i žena za jednak rad ili rad jednake vrijednosti
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.