Međunarodni dan žena prilika je za odavanje priznanja ženama koje svojim radom, predanošću i hrabrošću doprinose društvu, rušeći barijere i boreći se za ravnopravnost.
Tim je povodom Mreža hrvatskih žena (MHŽ) 8. ožujka organizirala svečanu dodjelu nagrada “Utjecajne hrvatske žene” i “Buduće liderice” u zagrebačkom hotelu Sheraton. Nagrade su dodijeljene izuzetnim ženama iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Belgije, SAD-a i Argentine, koje su svojim radom značajno pridonijele društvu, piše Žene i mediji.
Caroline Spivak, osnivačica Mreže hrvatskih žena, čestitala je dobitnicama i naglasila važnost sve većeg angažmana žena u politici, diplomaciji, poduzetništvu i znanosti.
-Prava žena, ravnopravnost i osnaživanje su temeljne civilizacijske vrijednosti koje ne smiju biti ograničene rodnim predrasudama-izjavila je Spivak.
Dodala je kako je nužno ukloniti prepreke koje još uvijek postoje u mnogim društvima, te je ukazala na činjenicu da u Hrvatskoj žene čine samo 33% upravljačkih pozicija, ističući važnost poticanja većeg angažmana žena.
Željana Zovko, zastupnica u Europskom parlamentu, izrazila je zahvalnost za nagradu “Utjecajne hrvatske žene”, koju je primila za svoj rad na jačanju jednakopravnosti Hrvata. Naglasila je da ova nagrada slavi žene koje svojim radom inspirišu mlađe generacije te im pomažu u ostvarivanju njihovog potencijala. Spivak je dodala kako nagrada odražava Zovkin dugogodišnji angažman u promoviranju ravnopravnosti žena i zakonodavnih okvira koji štite žene od rodno uvjetovanog nasilja.
Zovko je također istaknula važnost borbe za ravnopravnost žena, koja treba biti svakodnevna zadaća svih.
-Nasilje protiv žena i femicid moraju biti zaustavljeni, a žene moraju imati jednake plaće i mogućnosti za fleksibilno zapošljavanje kako bi mogle uskladiti karijeru i obiteljske obveze-zaključila je.
Europska komisija je predstavila plan za jačanje prava žena te izvješće o rodnoj ravnopravnosti do 2025. godine, što je pozdravila i Mreža hrvatskih žena.
Uoči same dodjele nagrada, Mreža hrvatskih žena organizirala je konferenciju pod nazivom “Napredak žena. Napredak ekonomije. Ostvari potencijal!”, s temom “Rušimo barijere”. Konferencija se bavila pitanjem položaja i utjecaja žena u Hrvatskoj i svijetu, raspravama o ženama u politici, diplomaciji, poduzetništvu, kao i izazovima u novim tehnologijama poput umjetne inteligencije.
Martina Ciglević, pomoćnica savjetnika Predsjednika Republike, naglasila je kako žene u Hrvatskoj čine više od polovice stanovništva, ali se i dalje suočavaju s preprekama koje ih ograničavaju u ostvarivanju ravnopravnosti.
-Te prepreke nisu samo osobne, već su duboko ukorijenjene u našim institucijama i društvenim normama-rekla je Ciglević. Također je pozvala na eliminaciju rodnih stereotipa i uvođenje politika koje će omogućiti ravnopravnost u svim aspektima života.
U ime ministra vanjskih i europskih poslova RH, Romana Kuzmanić Olujić je pohvalila rad Mreže, naglasivši da Hrvatska pruža primjer angažmana žena, osobito u mirovnim operacijama i ratnim uvjetima. Naglasila je da Hrvatska aktivno podržava žensko sudjelovanje u međunarodnim misijama i sve veću zastupljenost žena u političkim i vojnim strukturama.
Pravnica i političarka Vesna Škare Ožbolt podijelila je svoja iskustva s terena iz Domovinskog rata, ističući da su žene u pregovorima često učinkovitije zbog svoje dosljednosti i upornosti. Također, Zastupnica u Hrvatskom saboru Marija Selak Raspudić upozorila je na izazove s kojima se žene suočavaju u politici, gdje često moraju žrtvovati osobni život kako bi napredovale u karijeri.
Ivana Perkušić iz Ministarstva demografije i useljeništva istaknula je da se žene u politici i diplomaciji često suočavaju s potrebom da se “dokažu” muškarcima, gubeći dio svoje ženstvenosti kako bi bile shvaćene ozbiljno.
Konferencija je također bila prilika za predstavljanje projekata žena-poduzetnica, među kojima su Jovana Čutul, Tamara Jurković, Gordana Nikolić i Kristina Ercegović, koje su svojim radom unaprijedile lokalne zajednice i ekonomske sektore.
Na kraju, Mijo Marić iz Hrvatske matice iseljenika podsjetio je da bi žene trebale biti slavljenice 365 dana u godini, jer su one ključne u promicanju hrvatskog identiteta i kulturne baštine diljem svijeta. Mreža hrvatskih žena danas okuplja 1100 članica i članova diljem svijeta, uključujući i dobitnice ovogodišnjih nagrada poput Adriane Smajić, Lidije Ortloff i Nevenke Komarice.
Spivak je zaključila da su ove žene inspiracija jer ruše granice i svojim djelovanjem pokazuju kako je moguće ostvariti značajan utjecaj na globalnoj razini.
zip.com.hr/zeneimediji.hr 10.03.2025.