Connect with us

Civilno društvo

U organizaciji udruge HVIDR-a Krapina održan Okrugli stol: Zagorci u Domovinskom ratu – „Majka svih bitaka – Oluja“

Danas, 17. studenog je u organizaciji udruge HVIDRA KRAPINA, u Pučkom otvorenom učilištu u Krapini održan Okrugli stol: Zagorci u Domovinskom ratu – „Majka svih bitaka – Oluja“.

Na Okruglom stolu svoje uspomene evocirali su sudionici u operaciji Oluja: pukovnik Davor Kiseljak, pripadnik 1.gardijske brigade Tigrovi, bojnik Zvonimir Kantolić, predsjednik Udruge 2. gardijske brigade Gromovi KZŽ, pukovnik u miru Žarko Miholić, ratni zapovjednik 103. zagorske brigade, te Gabrijel Kosalec, predsjednik Udruge HVIDR-a Krapina.

Svi govornici ispričali su na koji način su učestvovali u operaciji “Oluja”, pojasnili složenost cijele akcije, prisjetili se onih koji su svoj život izgubili za slobodu domovine i naglasili kako su Zagorci zaista dali veli doprinos.

Pukovnik u miru Žarko Miholić, ratni zapovjednik 103. zagorske brigade u operaciji “Oluja” naglasio je kako se mora prenositi na današnje mlađe naraštaje istina o Domovinskom ratu jer branitelja je sve manje, od 2.600 pripadnika 103. zagorske brigade danas ih je ostalo živih samo 1200.

Prema riječima Gabrijela Kosaleca, predsjednika udruge HVIDR-a Krapina, ovo danas je četvrti Okrugli stol na temu “Zagorci u Domovinskom ratu”.

– Prošle godine je tema bila Vukovar, ove godine je tema “Majka svih bitaka-Oluja”, stavili smo Oluju zadnju, pošto je ipak Oluja zadnja bitka koja je oslobodila cijeli okupirani dio Hrvatske i ponosni smo na to. Zadovoljni smo i zato što su svi govornici bili sudionici Oluje i svi su Zagorci, dvorana je bila puna i to je najbitnije. Bilo je i mladih, što je jako bitno, da oni to vide, da prenašaju i da se nikad ne zaboravi što su Hrvatski vojnici napravili u Domovinskom ratu, a posebno Zagorci- rekao je Kosalec.

Kazao je i kako smatra da se premalo priča o doprinosu zagoraca u Domovinskom ratu, pošto su Zagorci među prvima ušli u Knin, i Zagorci su branili Hrvatsku u Domovinskom ratu na svim bojištima i mjestima gdje je Hrvatska napadnuta.

Da je teško govoriti nakon ovih sjećanja i uspomena koje su uglavnom teške i sjetne istaknula je Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ.

-Ono što je nama svima skupa velika zadaća, što je i nekoliko puta vrlo jasno rečeno, a to je da moramo učiniti sve da se to nikad ne zaboravi, nikad ne ponovi naravno, ali prije svega na nama je ono što možemo da se ne zaboravi. Stoga je jako jako važno mlade generacije, našu djecu i naše mlade učiti, voditi u Vukovar, pričati upravo ovako, totalno otkriveno, totalno zapravo svježe još uvijek nakon 32 godine, što i kako je bilo- poručila je Petek te zahvalila svima na lijepim sjećanjima i podsjetila kako se Županija zaista trudi, prije svega biti na usluzi svim braniteljima, svim obiteljima branitelja, te će to činiti dalje i čuvati uspomenu i dignitet Domovinskog rata.

Da Grad Krapina pokazuje da drži do branitelja naglasio je Zoran Gregurović, gradonačelnik Grada Krapine i saborski zastupnik.

-Mislim da danas imamo jedno mjesto gdje možemo s ponosom obilježavati i prisjećati se svih važnih datuma u novijoj Hrvatskoj povijesti. 103. brigada hrvatske vojske, je prvu ulicu u našoj županiji dobila ovdje u Krapini i uistinu se trudimo da na taj način damo počast– kazao je Gregurović.

Kazao je i kako će se u Krapini otvoriti Veteranski centar, na što je jako ponosan, te smatra kako je Krapina kao srce Zagorja uistinu pravo mjesto za to.

Stjepan Adanić ima čin Brigadnog Generala HV-a. Bio je ratni gradonačelnik grada Varaždina 1990/92. godine i predsjednik Kriznog štaba 1991. godine. Zbog ratne i političke pobjede u Varaždinskom ratu predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman imenuje ga 1991. godine pomoćnikom Ministra obrane RH, šefom vojnog kabineta Predsjednika RH i glavnim pregovaračem RH o odlasku JNA iz Zagreba i RH-a pod pokroviteljstvom promatrača EEZ-a (danas EU). Bio je glavni pregovarač o razmjenama ratnih zarobljenika iz srbijanskih koncentracijskih logora te kao pregovarač i talac sudjeluje u oslobađanju 2500 ljudi. Obnašao je dužnost državnog tajnika u Ministarstvu hrvatskih branitelja, obitelji i međugeneracijske solidarnosti od 2007. do 2011. godine.

Zagorci su se borili na svim frontovima, u Hrvatskoj, u Bosni i Hercegovini i naš doprinos je impresivan, mi premalo cijenimo sebe. Moramo pisati knjige, moramo snimati filmove, moramo te priče i dokumente koje imamo staviti, jer tko zna koliko će nas biti živo za godinu ili dvije, zato je krajnje vrijeme da jednostavno sve to stavimo na papir, da snimamo filmove i da pišemo knjige. Predsjednik Tuđman je vodio Hrvatsku državu, pod svojim geslom pomirbe svih Hrvata, i to je vrlo bitno, da to nismo imali, teško bi mogli stvoriti Hrvatsku državu i ono što je još najbitnije rekao je da je vrlo bitna sinergija domovinske i iseljene hrvatske- rekao je Adanić.

Na kraju je poručio-“Pišite knjige i snimajte filmove jer to što ćete danas napraviti, to će ostati našoj djeci koja moramo reći, ruku na srce premalo znaju o svemu tome, i zato to morate napisati, jer jednog dana će oni to pročitati, gledati filmove i vidjet će na kojim temeljima i u kojim uvjetima se Hrvatska država stvarala, imat će realnu informaciju, a ne poluinformacije ili dezinformacije- poručio je Adanić.

tleljak/zip.com.hr 17.11.2023.

Continue Reading

Aktualno