Connect with us

Civilno društvo

Okrugli stol “Novi zakonski propisi za osobe s invaliditetom” održava se u Krapini-“djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom ne pružamo podršku samo na taj dan, nego svih 365 dana u godini”- poručila je Petek

Krapinsko-zagorska županija je u suradnji s Koordinacijom udruga osoba s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, u Poslovno tehnološkom inkubatoru KZŽ organizirala okrugli stol “Novi zakonski propisi za osobe s invaliditetom, izazovi/primjene u praksi”.

Upravo je ovih dana prvo čitanje u Hrvatskom saboru prošao Zakon o inkluzivnom dodatku (za koji se očekuje da će stupiti na snagu 1. siječnja 2024.) od kojeg se očekuje transparentniji, učinkovitiji, ekonomičniji i pravedniji sustav naknada.

Podsjećamo da je Inkluzivni dodatak novčana naknada namijenjena osobama s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima, te neće predstavljati prihod u smislu zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi. Tek usvojenim Zakonom o povlasticama u prometu uvodi se Nacionalna iskaznica i Europska iskaznica za osobe s invaliditetom iz područja mobilnosti te Europska parkirališna iskaznica za osobe s invaliditetom. Također je proširen krug korisnika koji se  oslobađaju plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta i cestarine.

Predsjednica Koordinacije Ljiljana Mužar, ujedno predsjednica Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Krapina, poželjela je osobama s invaliditetom jednakost u pravima i da budu svjesni toga da su jednako vrijedni kao i svi ostali.

-Možda trebaju malo veću podršku, ali njihove vrijednosti su njihove, i s razlogom su tu. Što se tiće novih Zakona pomaka ima i stvarno se nadamo prema svemu onome što vidimo da će i taj iznkluzivni dodatak biti veći nego što su primanja do sada. Kod Zakona o asistenciji još uvijek ima nekog prostora, ali apsolutno ljudima treba više od 4 sata osobnih asistenata- rekla je Mužar.

Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ kazala je kako su ovakvi skupovi tradicionalni, održavaju se svake godine te na njima nastoje prodiskutirati aktualne teme i dati neke prijedloge i zaključke.

-To očekujem i od ovog današnjeg skupa, ali ono što bih željela reći u ime Krapinsko zagorske županije kao županije koja zapravo dugi dugi niz godina njeguje jedan suradnički partnerski odnos sa Udrugama osoba s invaliditetom na području naše županije, prije svega kroz različite potpore, financijske podrške, programima i projektima koje te udruge rade, ali onda kroz suradnju različitim savjetodavnim tijelima naše županije, jer nam zapravo udruge osoba sa invaliditetom pomažu u kreiranju naših politika, mjera i aktivnosti koje su vezane uz tu populaciju ljudi. Moramo se brinuti da svi zajedno živimo u županiji koja je tolerantna, koja je otvorena prema različitostima koja ih poštuje i koja zapravo prije svega respektira potrebe djece s teškoćama u razvoju i potrebe osoba sa invaliditetom- naglasila je Petek te dodala kako djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom ne pružaju podršku samo na taj dan, nego svih 365 dana u godini.

Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom istaknula je kako je konačno ponosna jer novih Zakoni koji su doneseni su iskorak u kvaliteti života osoba s invaliditetom.

Zakon o inkluzivnom dodatku pruža financijsku potporu za sve ono što osobe s invaliditetom nisu u mogućnosti ostvariti iz razloga što je društvo stvorilo barijere. Rekla bih kako sada predstoji jedan veliki naporan i težak rad za naše Zavode za socijalnu skrb koji u nekom kratkom vremenu ipak trebaju napraviti veliki posao ocjenjivanja korisnika, certificiranja udruga i ostalih pružatelja usluge, a ti zakoni idu prema tome da ćemo slijedeće cijele godine pratiti, primati primjedbe od naših udruga, od naših korisnika i da ćemo na kraju 2024. godine napraviti evaluaciju da vidimo što je dobro napravljeno, što nije, jer ni jedan Zakon nije idealan i tu će se morati raditi neke modifikacije, ali voljela bih da krenemo ovako snažno kako smo se izborili za taj Zakon jer smo rijetka zemlja u Europi koja ima Zakon, te smo rijetka zemlja koja je osobama iznad 65 godina omogućila da se sada uključe u dobivanje usluge osobne asistencije, a prema najnovijim podacima imamo preko 47 posto osoba s invaliditetom koje su upravo starije životne dobi- kazala je Mirić.

Aleksandra Kveštak iz područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad Zabok istaknula je kako se zahtjevi podnose u njihovim područnim uredima, te da svi koji ne znaju mogu se slobodno javiti kod njih gdje će dobiti sve informacije.

-Sav trud ide u tom smjeru, održavamo već komisije, i mnogi su već praktički pred donošenjem rješenja- rekla je Kveštak.

Marko Vešligaj, gradonačelnik Grada Pregrade i član Odbora regija EU osvrnuo se na Europske iskaznice za osobe sa invaliditetom.

-Radi se o jednoj standardiziranoj iskaznici koja će objediniti nekakva prava koja imaju osobe sa invaliditetom na području cijele Europske unije, kao što je pristup nekim uslugama koje se odnose na prijelaz na kulturna događanja, na ulazak u rekreacijske objekte. Ubiti sva prava koja osobe invaliditetom imaju u Republici Sloveniji, da važe i kada dođu u RH, jednako kao i sva prava koje imaju osobe sa invaliditetom u RH da imaju i kada dođu u Republiku Sloveniju i na području Europe- pojasnio je Vešligaj.

tleljak/zip.com.hr 05.12.2023.

Continue Reading

Aktualno