Kako dočekate ponoć, takva će vam biti cijela godina’, glasi poznata uzrečica za Silvestrovo. Budući da Nova godina simbolizira novi početak, oduvijek se pazilo kojim ritualima se započinje to novo životno razdoblje i kako ga se dočekuje.
No, iako mnogi povezuju Staru godinu ili Silvestrovo s nezaboravnom proslavom punom jela i pića, zanimljivo je da je Silvestarska noć dobila naziv prema svecu koji je prema legendi izliječio jednog poznatog cara od gube.
Silvestar 1. bio je papa od 314. do 335. godine te je pod njegovom vladavinom izgrađeno nekoliko veličanstvenih kršćanskih crkava uključujući Baziliku sv. Ivana Lateranskog (rimska katedrala), Baziliku Svetog Križa u Firenci i Staru baziliku sv. Petra. Za njegovog je papinstva formulirano i Nicejsko-carigradsko vjerovanje, koje je ujedno i najrašireniji tekst Vjerovanja u kršćanskim crkvama.
U to je vrijeme vladao prvi kršćanski rimski car, Konstantin Veliki, kojeg je prema legendi Silvestar 1. izliječio od gube. Zahvaljujući tom činu, Crkva je proglasila Silvestra zaštitnikom gubavaca, a on je umro 31. prosinca 335. godine te je pokopan u Priscilinim katakombama u Rimu.
No, povijesno gledano, Nova godina dočekivala se još 4000 godina prije Krista u vrijeme Babilonaca. Oni su vjerovali da s Novom godinom sve loše treba ostaviti iza sebe, vratiti dugove i posuđene stvari, i u novu godinu ući ‘čist’. Od zemlje do zemlje običaji dočeka i slavljenja danas se razlikuju, ali svi imaju isti cilj – prizvati sreću, ljubav i zdravlje, a sve loše ostaviti iza sebe.
Mnogi i danas vjeruju kako će sljedeća godina biti onakva kakva je bila posljednjeg dana prethodne godine. Iz tog razloga u našim krajevima na Staru godinu njeguju se običaji izbjegavanja posuđivanja novca kako ga kroz sljedeću godinu ne bi falilo. Izbjegava se čišćenje domova, posebice metenje, da se ne bi otjerale duše predaka koje borave u kućama, ali i kako bi naredna godina bila mirna i uredna. Zanimljiva je i tradicija ostavljanja smeća u kući između Božića i Nove godine, kako sreća ne bi bila ‘bačena’.
Dotjerivanje i odlasci na frizure danas su uobičajena praksa, no nekoć su naši preci izbjegavali prati kosu na Staru godinu kako ih u godini koja dolazi ne bi mučila glavobolja.
Tradicija nošenja crvene odjeće ili donjeg rublja zadržala se diljem svijeta jer se vjeruje da ono donosi sreću.
Nova godina simbolizira novi početak. Stoga i poljubac u ponoć, osim čestitarskog običaja, ima puno dublje značenje. Naime, smatra se da se njime daje zavjet bliskosti u sljedećoj godini. I danas se vjeruje da prva osoba koju vidite u ponoć nosi poseban utjecaj na vas u godini koja dolazi. Za Novu godinu jede se svinjetina, jer svinja ruje prema naprijed, pa se vjeruje da će obitelj u novoj godini otići korak naprijed.
zip.com.hr 31.12.2023.