Nacionalna kampanja “Usvoji znanja da šteta bude manja” koja se upravo provodi diljem zemlje, danas, 16. studenog 2023. godine, je provedena u Krapini, na prostoru igrališta OŠ Ljudevita Gaja.
Kampanja se provodi u sklopu projekta Ravnateljstva civilne zaštite “Na putu do smanjena rizika od katastrofa”u sklopu kojeg educiraju i podižu svijest djece i mladih o potrebi smajena rizika od katastrofa.
Nositelj ovog projekta je Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, s Agencijom za odgoj i obrazovanje kao projektnim partnerom. Projekt vrijednosti 2 milijuna eura sufinanciran je iz EU iz Kohezijskog fonda kroz Operativni program konkurentnost i kohezija.
Miro Klasičel, voditelj Službe civilne zaštite Krapina, istaknuo je kako je cilj ovog projekta edukacija i podizanje svijesti u javnosti, a posebno djece i mladih glede potrebe smanjenja rizika od katastrofa.
-Svjedoci smo prema događajima kako u svijetu, a nažalost i kod nas, da upravo takvi napori u smanjenju rizika od katastrofa su itekako potrebni, i potrebna je svojevrsna promjena paradigme iz reaktivnog načina u proaktivni način djelovanja. Projektom su nabavljeni edukacijski materijali, priručnici za učitelje, edukativni modeli i ono možda najatraktivnije- simulator potresa. Taj simulator je u cijelosti napravljen u Republici Hrvatskoj u vrijednosti od oko pola milijuna eura, a danas su ovdje smješteni edukativni modeli koji djeci zorno prikazuju prirodne nepogode-potres, klizišta i poplavu. Pokazuju im se mehanizmi kako do tih prirodnih nepogoda dolazi, ali im se i objašnjava na koji način se prirodne nepogode mogu spriječiti, odnosno na koji način se može zaštititi- pojasnio je Klasiček.
Kako je ovo izuzetno dobra i kvalitetna prezentacija onoga što kroz ove pokazne modele priroda može napraviti, i koliko je priroda snažna te kakve mogu biti posljedice naglasio je župan KZŽ Željko Kolar.
-Ovo je neusporedivo interesantnije za djecu da vide nego da smo podijelili neke letke koje bi djeca trebala pročitati sama ili uz pomoć nekoga od odraslih. U posljednje vrijeme se nadam da je svima jasno da klimatske promjene utječu itekako na elementarne nepogode, na vrijeme, na prirodu, na nas ljude, a da su posljedice sve veće i veće, i mi nažalost, u posljednjih nekoliko godina u Zagorju možemo reći da po svakom ovom modelu smo doživjeli takvu jednu elementarnu nepogodu, da su sve ostavile velike posljedice, da smo u sve morali uložiti ogroman novac, da ih saniramo, a nadajući se da smo se i nešto naučili- rekao je Kolar.
Istaknuo je i kako imamo izuzetno kvalitetne hitne službe, te da se puno ulaže u njihovo opremanje, edukaciju, no da je nažalost priroda neukrotiva i neke stvari se jednostavno ne daju predvidjeti.
-Ako ih već ne možemo predvidjeti, onda možemo raditi na prevenciji, na edukaciji, na stručnom osposobljavanju i opremanju tih hitnih službi, da kad se dogodi takva nepogoda su posljedice što manje. U Hrvatskoj je na žalost, najveći broj klizišta kojih je otvoreno u posljednjih desetak godina sigurno na području Krapinsko zagorske županije. Mi u suradnji sa Vladom RH ulažemo silan novac u sanaciju tih klizišta, bez obzira oni bili na županijskim, lokalnim ili nerazvrstanim cestama, ili u dvorištima samih obiteljskih kuća- kazao je Kolar te dodao da unatoč tome što se milijuni ulažu u sanaciju klizišta mi u ovom trenutku na području Krapinsko zagorske županije imamo skoro 400 aktivnih klizišta.