Connect with us

Institucije

U Zaboku je otvoren novouređeni prostor Savjetovališta za žrtve nasilja

Otvorenje Savjetovališta za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije održano je danas, 23. rujna u Zaboku.

Dom za žrtve nasilja u obitelji Novi početak usluge savjetovanja pružat će potpuno besplatno i anonimno na adresi Trg Dragutina Domjanića 6 Zabok. Prostor je novouređen i prilagođen osobama s invaliditetom.

S obzirom na strukturu zaposlenih u savjetovalištu, pružat će se psihološko, socijalno i pravno savjetovanje.

Kako je rekla zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek, Županija ima dugu tradiciju rada SOS telefona i Savjetovališta za žrtve nasilja u suradnji sa CESI-em.

-Uz naš veliki projekt Dom za žrtve obiteljskog nasilja Novi početak, jedna od aktivnosti je i otvaranje novog savjetovališta. Krapinsko-zagorska županija ima dugu tradiciju rada i mnogih aktivnosti organiziranja različitih događanja vezanih uz temu ravnopravnosti spolova, ali i borbe protiv nasilja nad ženama, ali i svakog drugog oblika nasilja, a posebno obiteljskog-rekla je Petek napomenuvši kako u tome veliku ulogu ima povjerenstvo za ravnopravnost spolova.

Vrijedi istaknuti i kako je Krapinsko-zagorska županija prva županija u Hrvatskoj koja je potpisala Eurospku povelju ravnopravnosti spolova.

Pročelnica Martina Gregurović Šanjug rekla je kako su u sklopu 1.9 milijuna eura vrijednog projekta koji je financiran iz europskih socijalnog fonda, a osim toga financiran je i vlastitim sredstvima KZŽ u iznosu od gotovo 450.000 eura, uspješno osigurani ključni infrastrukturni preduvjeti.

-Prije svega, to je izgradnja skloništa u povećanom kapacitetu na trajnoj lokaciji u potpunosti prilagođenom osobama s invaliditetom koji smještava i žene i muškarce žrtve nasilja u obitelji, ali isto tako i djecu. Drugi dio infrastrukturnog projekta jest uređenje ovog savjetovališta. U uređenje je uloženo 127.000 eura. Osim toga, projekt Novi početak omogućio nam je da uistinu podignemo kapacitete stručnjaka koji rade u raznim sustavima socijalne skrbi i obrazovanja te odgoja na području županije na jednu vrlo visoku razinu zahvaljujući čitavom nizu edukacija, stručnih skupova, okruglih stolova koje smo organizirali-rekla je pročelnica te istaknula kako je vrlo važan segment i rad sa mladima, rad sa djecom u osnovnim i srednjim školama gdje su radili na prevenciji nasilja u prvim vezama mladih.

Aneta Škreblin, v.d. ravnateljica napomenula je da zahvaljujući naporu, trudu i podršci KZŽ kao osnivača doma i provedbi projekta Novi početak, imaju mogućnost pružati cjelovitu i sveobuhvatnu podršku korisnicima, žrtvama obiteljskog nasilja i to kroz pružanje smještaja u novom prostoru i usluge savjetovanja žrtvama obiteljskog nasilja u novouređenom prostoru koji je prilagođen i osobama s invaliditetom.

-Savjetovalište doma je prije svega namijenjeno odraslim osobama, žrtvama obiteljskog nasilja kojima su potrebne informacije o tome što mogu učiniti za sebe u situaciji nasilja u kojoj se nalaze, odnosno kako si mogu pomoći i kako mogu zaštititi sebe i djecu. Savjetovanje će pružati psiholozi, socijalni radnici i pravnici, tako da smo osigurali da žrtve nasilja na jednom mjestu mogu dobiti svu podršku i informacije koje su im potrebne-rekla je Škreblin istaknuvši kako je u radu sa žrtvama naglasak na educiranju žrtava da prepoznaju nasilne obrasce ponašanja, da nauče prepoznati jesu li njihovi bliski odnosi sigurni.

Vrijedi istaknuti kako je kroz istraživanja pokazano da je potrebno do 10-ak godina kako bi žrtva nasilja napustila nasilan odnos, stoga su ovakvi projekti iznimno bitni kako bi se žrtvama pružila potrebna pomoć za korak prema novom početku.

-U fokusu je najviše fizičko nasilje jer ono ostavlja vidljive posljedice, no ono što puno duže traje i ostavlja psihološki dublje posljedice je emocionalno i psihološko nasilje i zlostavljanje poput pretjerane ljubomore, kontrole, provjeravanja, vrijeđanja, što sve rezultira sniženim samopouzdanjem. Žrtve se često povuku, ostanu same i misle da ne mogu bolje. Tu možemo govoriti i o ekonomskom nasilju gdje počinitelj kontrolira ili uskraćuje financijska sredstva žrtve. Pojavom društvenih mreža i modernih tehnologija došlo je i do elektroničkog nasilja koje je sve češće, pogotovo među mladima-rekla je Škreblin.

Kako su sve aktivnosti išle u smjeru odgajanja i stvaranja klime u društvu da nikakav oblik nasilja nije prihvatljiv rekao je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.

Za nasilje nema nikakvog opravdanja. Sustav bi trebao kažnjavati nasilnike i biti pravedan i strog-rekao je župan napomenuvši kako je potrebno iz dana u dan ljude podsjećati da nasilno ponašanje nije prihvatljivo.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

mstužić/zip.com.hr 23.09.2024.

Continue Reading

Aktualno

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.