“Svako potpisivanje ugovora o radovima na Dvorcu Stubički Golubovec, korak je bliže konačnom cilju, a to je otvorenje Znanstveno-edukacijsko-zabavnog centra” – naglasio je župan Kolar
U ponedjeljak, 06. ožujka ove godine u Dvorcu Stubički Golubovec potpisani su ugovori o konstruktivnoj sanaciji temelja i podruma Dvorca Stubički Golubovec te uređenja privremenog depoa u vrijednosti 2.166.518,74 eura.
Krapinsko-zagorska županija provodi projekt konstruktivne sanacije štete od potresa Dvorca Stubički Golubovec.
Prema riječima Vlatke Mlakar, pročelnice Upravnog odjela za javnu nabavu i EU fondove KZŽ intenzivne aktivnosti na sanaciji počele su početkom 2022. godine.
-U tijeku izvođenja radova javila se potreba za dodatnim radovima sanacije zidova i temelja dvorca te bi se time ostvario cilj projekta, a to je dodatna stabilizacija Dvorca Stubički Golubovec. Ovaj projekt financiran je sredstvima Fonda solidarnosti EU, podnijeli smo zahtjev Ministarstvu kulture i medija za dodatnih 2,2 milijuna eura kako bi se mogli financirani ovi dodatni radovi, dodatak ugovora je potpisan, sredstva su odobrena te je ukupna vrijednost sanacije Dvorca ovim dodatkom 5 milijuna i 40 tisuća eura – naglasila je Mlakar te dodala da su postupci nabave provedeni i odabrani izvođači radova.
Helena Matuša, direktorica Poduzetničkog centra KZŽ podsjetila je da u ovom objektu nastaje prvi hrvatski Znanstveni centar.
– Rekonstrukcijom Dvorca Stubički Golubovec i rekonstrukcijom stare konjušnice u njegovoj blizini će se stvoriti prvi hrvatski Znanstveno-edukativni centar Zagorje. Suvlasnici dvorca, KZŽ i Grad Donja Stubica pokrenuli su ovaj projekt zajedno sa svojim partnerima kako bi u njemu prezentirali dostignuća hrvatskih znanstvenika – kazala je Matuša te dodala da je ovo prvi projekt koji će spojiti i kulturnu baštinu i znanost namijenjenu cijeloj obitelji za igru, zabavu i učenje.
Gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić ponosan je i na projekt obnove Dvorca i na projekt Znanstvenog centra i svih ostalih radova na ovom području čija je vrijednost preko 5 milijuna eura.
-Za potpisivanje ovih ugovora zahvaljujem kompletnom projektnom timu i odličnim izvođačima radova, održane su na stotine koordinacija zbog kompleksnosti ovog projekta i ovi današnji ugovori su garancija da će se kompletna obnova od potresa završiti do kraja – kazao je Gospočić te dodao da to omogućava apliciranje na još neke natječaje kako bi se završio Znanstveno-edukativno-zabavni centar.
Vlado Ćorluka, direktor tvrtke Hedon nakon potpisivanja ugovora zahvalio je kompletnom timu na suradnji.
-S ovim ugovorom nadamo se da ćemo završiti konstruktivnu obnovu, da ćete dobiti jedan kvalitetan, čvrst, a da bi bio lijep dvorac morat će se i dalje raditi – naglasio je Čorluka te dodao da će radovi biti gotovi u roku.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar kazao je da je svako potpisivanje ugovora o radovima na Dvorcu Stubički Golubovec, korak bliže konačnom cilju, a to je otvorenje Znanstveno-edukacijsko-zabavnog centra te posebno zahvalio Ministarstvu kulture i medija i Konzervatorskom odjelu u Krapini.
-Slijedeći korak je cjelovita obnova, u cjelovitu obnovu bi bio onda uključen i pomoćni objekt i kompletan završetak Dvorca, a sama postava onda preko ITU mehanizma Grada Zagreba ili nekog drugog EU fonda – rekao je župan te dodao da procjenjuju da bi 2025. godine mogli raditi, takav cilj je zacrtan i sigurno će se realizirati.
–Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja nema takav Znanstveno edukacijsko zabavni centar. Mi smo najdalje u tome došli jer vidim da su i neki drugi krajevi u Hrvatskoj počeli o tome razmišljati i to je dobro. Mi smo već prije tri godine i Vladu RH i sva resorna ministarstva upoznali s ovim projektom. Na sjednici Vlade 06. prosinca 2019. godine u Krapini smo dobili podršku predsjednika Vlade i kompletne Vlade za ovaj projekat – naglasio je Kolar te dodao da vjeruje da će svi zajedno, zajedničkim snagama dovesti ovaj projekt do kraja.
Igor Cindrić, djelatnik Konzervatorskog odjela u Krapini na pitanje novinara odgovorio je da su svi radovi odrađeni na ovom Dvorcu na način da se sačuvaju njegova spomenička svojstva.
-Poslovi koji su se sad radili prije svega su obuhvaćali podrum i dio zaštite od vlage i samu tlačnu čvrstoću zidova. Tko da se u jednom dijelu obim radova povećao ali u drugom smislu ti radovi su u biti bili neminovni da se može dvorac dovesti u potpuni stabilitet, odnosno u potpunu otpornost sukladno važećem Zakonu – pojasnio je Cindrić te dodao da na svakom kulturnom dobru u tijeku radova dolazi do iznenađenja, tj. dodatnih radova.