Danas, 31. kolovoza 2023. godine se na poziv župana Krapinsko-zagorske županije Željka Kolara u Krapini, održao kolegij gradonačelnika i načelnika s područja Krapinsko-zagorske županije.
Teme dnevnog reda bile su: prijevoz- održivost županijskog linijskog prijevoza putnika, poziv – izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole (NPOO), sigurna kuća, reguliranje prava na naknadu Savjetima mladih (usklađivanje), osiguravanje pomoćnika u nastavi, razno.
Župan Krapinsko zagorske županije Željko Kolar istaknuo je da su dogovorili način financiranja Sigurne kuće koja će na novoj lokaciji početi raditi u 12. mjesecu ove godine, a financirana je sredstvima Europske unije i Krapinsko zagorske županije.
-Rad sadašnje Sigurne kuće, koja je, nažalost i u ovom trenutku puna, je do sada financirala isključivo Krapinsko zagorska županija iz vlastitih sredstava, a s obzirom da je procjena da će u 2024. godini, održavanje rada sigurne kuće koštati negdje oko 160 tisuća eura, predložio sam kolegicama i kolegama da taj trošak podijelimo, da svaka općina u svom proračunu osigura 2024.godine, 2 tisuće eura na godišnjoj razini, gradovi po 3 tisuće eura na godišnjoj razini, što bi bilo ukupno 71 tisuća eura, a 89 tisuća eura će osigurati Krapinsko zagorska županije u svojem proračunu i to je prihvaćeno bez rasprave- rekao je župan Kolar te zahvalio kolegicama i kolegama što su shvatili vrijednost i značaj Sigurne kuće.
Župan je naglasio i kako su dobar dio vremena posvetili održivosti županijskog linijskog prijevoza putnika.
– Krenut ću od cijene prijevoza koju je Vlada donijela u visini od 75% sufinanciranja prijevoza učenika srednjih škola da kad priložimo mi dodatnih 25%, odnosno 12,5% pošto jedinice lokalne samouprave sufinanciraju 12,5% , na pojedinim linijama prijevoznici ne žele voziti za taj novac, odnosno njihovi izračuni govore o tome da ima dio linija koje su jednostavno nerentabilne i da ćemo mi na taj iznos morati osigurati u proračunu- rekao je Kolar te dodao da ako ne postignu dogovor sa Vladom, će možda roditelji morati sufinancirati manji dio troškova prijevoza, što do sada nikad nije bio slučaj i sva djeca imaju besplatan prijevoz, no kazao je da se nada da do toga neće doći.
Općine i gradovi složili su se i oko pitanja osiguravanja pomoćnika u nastavi. Prošle godine u našim je školama radilo 144 pomoćnika u nastavi. Plaće za njih bile su osigurane preko županijskog projekta Baltazar te kroz udruge. No, obzirom da se potrebno i dići plaće pomoćnicima i osigurati veći broj pomoćnika, kako djeca ne bi ostala bez njih, Županija je uputila molbu općinama i gradovima da za sufinanciranje pomoćnika u nastavi povećaju sredstva.
Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je kako iznos koji izdvajaju za pomoćnike u nastavi se penje na preko 250 tisuća eura, no važno je da svako dijete, koje to treba, svake godine dobije pomoć.
-Općine i gradovi, kao i Županija, morat će to uvrstiti u rebalanse proračuna, i većina će se u to uključiti – kazala je Petek.
-U tijeku su i natječaji na pomoćnike u nastavi preko projekta Baltazar i projekata udruga, a uskoro će, kad budu donesene odluke, biti raspisani i natječaji preko trećeg modela financiranja, kako bi sva djeca, iako ne odmah u prvom tjednu nastave, dobila potrebne pomoćnike u nastavi- kazala je Petek te pozvala sve zainteresirane da se jave za ovo radno mjesto.
Načelnica Općine Kraljevec na Sutli Blanka Stipčić Berić kazala je kako zajedničkim naporima pokušavaju zadržati standarde koji su bili do sad, unatoč povećanim troškovima, no kako će biti problema da se to tako zadrži.
– Nužno je racionalizirati javni prijevoz, jer je Županija napravila studiju, gdje se vidjelo da neke linije praktički nisu nužne i potrebne te bi trebalo smanjiti broj polazaka, te je Županija pozvala nas sve načelnike da u slučaju potrebe i mi sudjelujemo u troškovima, što mislim da ćemo se s tim svi složiti, da se zadrži jedan dobar nivo i dobro rješenje što se tiče prijevoza- kazala je Stičić Berić.
Na kraju je kazala kako je ovo bila konstruktivna rasprava vezana za sve teme, te da je sastanak dugo trajao, kao i da su svi mogli reći svoje mišljenja.
-Po meni možda jedna od najbolnijih tema, ali najbolja, gdje možda ima najviše prostora je upravo javni prijevoz. Mišljenja sam da bi trebalo spojiti javne linije i autobuse koje prevoze djecu osnovne škole, da bi to puno doprinijelo- zaključila je Stipčić Berić.