Connect with us

Institucije

Krapinsko-zagorska županija ima jedan zaokružen sustav podrške za žrtve nasilja u obitelji

U ponedjeljak, 19. veljače, u Poslovno-tehnološkom inkubatoru KZŽ, održana je konferencija na temu rada Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak u 2023. godini.

Jasna Petek, zamjenica župana KZŽ, naglasila je kako je Dom za žrtve nasilja u obitelji Novi početak najmlađa ustanova kojoj je KZŽ osnivač.

-S radom je počela 2020. godine, i njenim radom zaokružena je jedna velika skupina aktivnosti i podrške za žrtve obiteljskog nasilja u Krapinsko-zagorskoj županiji- kazala je Petek, te zahvalila svim zaposlenicima sigurne kuće, koji vrlo stručno,sa puno entuzijazma i truda vrlo kvalitetno vode Dom za žrtve nasilja u obitelji.

-To je posao koji nije samo zanimanje, već posao koji radite 24 sata na dan, i trebate uvijek biti na raspolaganju za nepredvidljive situacije. Dom za žrtve nasilja Novi početak nije samo ustanova koji skrbi o smještaju žrtava obiteljskog nasilja, već i ustanova koja provodi vrlo velik i širok niz preventivnih aktivnosti koje se prije svega odnose na informiranje i senzibiliziranje zajednice, edukaciju stručne javnosti i ono što prije svega želimo poručiti žrtvama obiteljskog nasilja je da u Krapinsko-zagorskoj županiji imaju jedan zaokruženi sustav podrške, ali isto tako i podršku za Novi početak-poručila je Petek te dodala da nasilje treba prijavljivati i na nasilje treba reagirati.

 Aneta Škreblin, zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak, je kroz prezentaciju predstavila aktivnosti koje su odrađene u 2023. godini te planove za ovu godinu.

-U Domu pružamo siguran smještaj žrtvama nasilja u obitelji, a taj smještaj se može ostvariti preporukom područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad ili temeljem zahtjeva policije. Sama usluga smještaja omogućava se u trajanju do šest mjeseci, odnosno iznimno do godinu dana, što je određeno Zakonom o socijalnoj skrbi. Kapacitet je tijekom prošle godine iznosio do 8 korisnika istovremeno, što uključuje odrasle osobe i djecu, dok je sama usluga smještaja kao i ostale usluge besplatne- objasnila je Škreblin.

Dodala je i kako su tijekom 2023. godine imali 22 upita za smještajem, kojim je tražen smještaj za ukupno 67 osoba, a smještaj je omogućen za 16 korisnika, odnosno 5 žena i 11 djece. Sa korisnicima smještaja zaposlenici provode stručni savjetodavni rad koji uključuje razna područja, poput prevladavanja traumatskih životnih okolnosti, prilagodba života u domu, učenje raznih vještina itd..

-Važno je istaknuti da je taj stručni rad uvijek individualan, provodi se u individualnom i grupnom obliku a naglasak je na njihovom osnaživanju kako bi bili spremni na budući život bez nasilja- istaknula je Škreblin.

Rad Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak financira se sredstvima Krapinsko zagorske županije, temeljem projekta Novi početak , od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te donacijama. Ukupno su ostvarena sredstva u iznosu 161.305,65 eura, dok su rashodi iznosili 157.666,06 eura.

-Novost je da smo početkom ove godine preselili na trajnu lokaciju u objekt koji je izgrađen i opremljen u sklopu projekta Novi početak, a ima povećan kapacitet i prima 15 umjesto 8 dosadašnjih korisnika. Novi prostor je suvremeno opremljen, u potpunosti prilagođen i ima mogućnost smještaja korisnika s invaliditetom i žrtava nasilja muškog spola– kazala je Škreblin.

Kazala je i kako se u ovoj godini planira uspostava savjetovališta Doma na dislociranoj lokaciji u Zaboku, a nastavljamo se i sa provedbom organiziranog stanovanja uz podršku KZŽ.

Župan Željko Kolar je naglasio kako je nasilje radnja koju uglavnom, rade kukavice.

-Krapinsko zagorska županija je županija koja ima nultu stopu tolerancije na bilo kakvu vrstu nasilja, i mi s naše strane činimo sve što možemo da im osiguramo siguran i adekvatan smještaj, nastavak školovanja za njihovu djecu, pomoć oko pronalaženja posla i svega onoga što ljudi koje je zadesila takva sudbina trebaju- rekao je Kolar te dodao kako će se od ove godine, kada su preselili na novu lokaciju i povećali smještajni kapacitet, u financiranje osim Županije i resornog ministarstva uključiti i jedinice lokalne samouprave.

-Nije to toliko zbog novca već zbog poruke. Općine će rad Doma financirati s 2 tisuće eura godišnje, a gradovi s 3 tisuće eura. Time šaljem poruku da smo apsolutno svi svjesni problema koji je oko nas i činjenici da treba djelovati. U prosjeku, osobe se u Domu zadržavaju preko šest mjeseci, i tamo treba biti jedna ugodna atmosfera, prije svega za djecu, i to okruženje treba davati osjećaj sigurnosti kako bi se pripremili za novi početak života koji ih čeka-poručio je Kolar.

Osvrnuo se i na akciju “I tebe se tiče” koja i dalje traje i koja je obišla preko dvije trećine općina i gradova u Zagorju, a do ljeta će proći sve JLS.

-Slične akcije će se nastaviti uz tribine i rad s djecom jer ovo je problem koji traje i s njim se treba trajno boriti. Ključno je kako sve općine i gradovi u proračunu imaju i stavku Sigurno mjesto za žene, gdje ćemo sa preventivnim akcijama, edukacijama, činjenjem stvarati mnijenje da smo županija s nultom stopom tolerancije na svaki oblik nasiljazaključio je Kolar.

tleljak/zip.com.hr 19.02.2024.

Continue Reading

Aktualno

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.