U organizaciji Ravnateljstva policije i Policijske uprave krapinsko-zagorske te Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice, danas, 01.prosinca 2023. godine se u Centru obilježava Međunarodni dan osoba s invaliditetom, kroz prometni i glazbeni program te zanimljive radionice.
Sanda Veber, voditeljica službe prevencije u ravnateljstvu policije kazala je kako združenim snagama policija, Županija, Općina, odgojno obrazovna Ustanova i partneri zajednički obilježavaju Međunarodni dan osoba s invaliditetom.
-Dan osoba sa invaliditetom obilježava se 03. prosinca od 1992. godine na inicijativu Ujedinjenih naroda s ciljem promicanja jednakosti, ravnopravnosti, nediskriminacije, uključivosti osoba sa invaliditetom, i mi ćemo to danas napraviti u ovom centru kroz interaktivne radionice kao jedan integrirani dan, gdje ćemo promovirati dječja prava i prava djece s poteškoćama u razvoju. Prema podacima HZJZ-a, u Republici Hrvatskoj imamo preko 650 tisuća osoba sa invaliditetom, od toga 73.260 su osobe do 18 godina. Kada govorimo o kaznenim djelima na štetu djece možemo reći da smo 2022.godine imali sveukupno 3.212 kaznenih djela, a od toga 49 kaznenih djela na štetu djece s poteškoćama u razvoju. Naša je zadaća danas da progovorimo kao društveno odgovorna zajednica, da djeci na razumljiv način objasnimo njihova prava, primarno pravo na sigurnost, ali i pravo na učenje, pravo na igru i pravo za uključivanje u našu društvenu zajednicu- kazala je Veber.
Antun Zupanc, ravnatelj Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice zahvalio je ravnateljstvu policije i PU KZŽ na dolasku.
-Centar za odgoj i obrazovanje promiče prava osoba s invaliditetom, podržava bilo koju akciju koja se tiče prevencije i zaštite prava osoba s invaliditetom i izuzetno nas veseli danas ovaj posjet i vjerujem da će naši učenici uživati. U Centar je ove godine upisao 83 učenika u osnovnoškolski program i 17 učenika u predškolski program. Uz to Centar provodi i socijalnu uslugu rane intervencije, tako da je i tu u tretmanu nekih 50 mališana, uz to Centar naravno provodi i nastavu u zdravstvenoj ustanovi u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice gdje dolaze djeca iz cijele Republike Hrvatske, ali i šire na rehabilitaciju i tijekom te rehabilitacije pohađaju nastavu kod nas Centru- istaknuo je Zupanc.
Načelnica Općine Krapinske Toplice Gordana Jureković kazala je kako je u Općini, odnosno u centru uvijek povećan dio sudionika u prometu koji se otežano kreću invalidskim kolicima.
-Ono što mi kao Općina radimo to je damaksimalno pokušavamo prilagoditi te prilaze cestama, nogostupe i sve postojeće, a sve ono što radimo novo, radimo da bude prilagođeno njima. Naravno, to nije dovoljno, važne su i ovakve akcije, ovakve aktivnosti, edukacije senzibilizacije javnosti kako bi povećali svi skupa taj senzibilitet– poručila je Jureković.
Andrija Dražetić, policijski službenik Ravnateljstva policije istaknuo je kako će se u sklopu interaktivne radionice održati preventivna predstava “Poštujte naše znakove”.
-Cilj nam je naše najmlađe naučiti osnovnim pravilima ponašanja u prometu i naučiti osnovna značenja prometnih znakova. U prvih 10 mjeseci 2023. godine smrtno je stradalo 8 djece, troje u svojstvu pješaka, pet u osobnim vozilima. Još jednom apeliramo na sve roditelje, da prilikom prijevoza djece u vozilima djeca moraju biti na autosjedalici ili vezana sigurnosnim pojasom. Ovime želimo senzibilizirati našu javnost, pogotovo vozače vozila kada govorimo o prometu, da ne zaustavljaju i parkiraju svoja vozila na obilježenim mjestima gdje se nalaze oznake pristupa za osobe s invaliditetom jer im tako uskraćujemo njihovu mobilnosti- kazao je Dražetić.
Zamjenica župana KZŽ Jasna Petek istaknula je da kako je ovakvih akcija potrebno sve više, jer djeca uče kroz igru i zabavu.
-U KZŽ imamo vrlo velik broj osoba s invaliditetom, u vrhu smo Hrvatske, to su velikim dijelom i osobe treće životne dobi, ali i veliki broj djece i mladih, stoga brojne aktivnosti provodimo kao osnivači ovog Centra za odgoj i obrazovanje, kao i druge oblike podrške djeci i mladima, kroz institut pomoćnika u nastavi, kroz ranu intervenciju za najmlađe, kroz podršku projektima i programima udruga za osobe s invaliditetom. Županija se uključuje cijelu godinu kroz potporu u radu svim dobnim skupinama. Želimo poručiti da trebamo graditi društvo koje će pružati sigurno, kvalitetno okruženje za sve osobe s invaliditetom, djecu s teškoćama u razvoju, posebno naglašavajući da usluge koje oni trebaju za zadovoljavanje njihovih potreba trebaju biti pristupačne i dostupne. Na institucijama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave je upravo zadatak činiti to-zaključila je Petek.